Спорт - Кливленд почнува ера со Кајри Ирвинг

Само една година му требаше на Кливленд кавалирс за да го најде новиот лидер на тимот по заминувањето на Леброн Џејмс во походот кон освојување на шампионската титула. Откако минатото лето го загубија Џејмс, со кого еднаш играа во големото финале, Кливленд кавалирс на годинешниот драфт-избор, кој се одржа во „Пруденшл центар“ во Њу Џерси, како прв пик од драфтот го избра плејмејкерот на Универзитетот „Дјук“, Кајри Ирвинг. Иако минатата година поради повреда одигра само 11 натпревари во НЦАА, Американецот роден во Австралија, според стручњаците, е најкомплетниот играч на драфтот и затоа „коњаниците“ воопшто не се двоумеа за изборот на првиот пик. Тој во 11 средби оствари просек од 17,5 поени по натпревар, но е најзаслужен за освоената титула на Дјук во НЦАА-лигата во 2010 година. - Тој беше нашиот единствен избор за прв пик на драфтот. Мислам дека тој е играчот што може да биде вистински лидер на Кливленд во иднина, станува збор за комплетен кошаркар без мани, интелигентно момче. Дефинитивно е вистинскиот ...
| | веќе видена | слични

На завчерашниот драфт во НБА, Кливленд како прв пик го избра Ирвин, а дури пет од првите седум пика беа неамериканци Кајри Ирвин од Универзитетот Дјук беше избран од Кливленд кавалирс за прв пик на драфтот во кошаркарската НБА-лига, кој се одржа завчера во Њу Џерси. Сепак, најголем куриозитет е тоа што првпат во историјата се случи на драфтот во НБА пет од првите седум избрани играчи да не се од САД. - Не се сомневав дека ќе бидам избран како прв пик. Пресреќен сум и овој момент ќе го паметам цел живот - изјави Ирвин (19), кој игра на позицијата плејмејкер. Минатата сезона, негова втора во Дјук, тој имаше просек од 17,5 поени, 3,4 скока и 4,3 асистенции, иако одигра само 11 натпревари поради повреда на десното стапало. Ирвин се очекува да ја врати гордоста на клубот од кој минатото лето спектакуларно си замина Леброн Џејмс, првиот пик на Кливленд на драфтот во 2003 година. Како втор пик, Минесота го избра крилото Дерик Вилијамс, со што се вклопи уште една коцка од револуцијата во Тимбервулфс, убедливо ...
| | веќе видена | слични

Кливленд ќе го преболува Леброн со првиот пик Ирвинг По катастрофалната сезона, Кливленд кавалирс заслужено доби можност повторно да го избере првиот пик на НБА-драфтот, одлучувајќи се за Кајри Ирвинг од универзитетот Дјук. "Коњаниците" во рок од една сезона станаа најслабиот тим во лигата, откако си замина нивниот прв пик од пред осум години, Леброн Џејмс. Ирвинг е роден во Австралија, но од двегодишна возраст живее во САД и неговите плејмејкерски способности се очекува веднаш да му помогнат на Кливленд во обидот да се врати во плејофот. - Немав никакви сомнежи дека ќе бидам прв пик. Оваа чест со себе носи голема одговорност и очекувања, кои планирам да ги надминам. Не сакам да бидам само замена за Леброн, туку ќе се обидам да ја играм својата игра - изјави 19-годишникот, кој минатата сезона имаше учинок од 17,5 поени и 4,3 асистенции. Минесота го искористи вториот пик за да го грабне талентираното високо крило на Аризона, Дерик Вилијамс, по што следните пет избори на драфтот добија интернационален шмек. ...
| | веќе видена | слични

Останато

18 ноември 2018 Почитувани, Миле Јанакиески и Кирил Божиновски се жртви на политичкиот прогон и терор, но и одмазда, во контекст на покривањето на грешките на ...
сите 407 | | | веќе видена

Во текот на денов територијата на државава подпадна под најавениот Медитерански циклон ОЛИВИЈА и истиот условува врнежи од снег на повеќе места каде е ...
сите 251 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва на трибината во Гостивар рече дека ќе победат на следните парламентарни избори без разлика дали тие биле ...
сите 355 | | | веќе видена

Има правен основ Македонија да побара екстрадиција од Унгарија на поранешниот премиер Никола Груевски, а тоа е Европската конвенција за екстрадиција, велат од ...
сите 211 | | | веќе видена

Она што се случуваше вчера околу седиштето на ВМРО-ДПМНЕ беше класична политичка хајка организирана од Зоран Заев и Оливер Спасовски, ова денеска на ...
сите 121 | | | веќе видена

Буџетот кој криминогената власт го предлага за 2019 година е мегаломански, расипнички и дополнително ќе ги осиромаши граѓаните на Република Македонија. Ова ...
сите 229 | | | веќе видена

Во недостаток на официјални информации од македонските, но и од унгарските власти, регионалните и европските медиуми продолжуваат со шпекулации за бегалецот ...
сите 366 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Спорт - Кливленд почнува ера со Кајри Ирвинг

Од:
До кого (е-маил):
Порака: