Кина, Иран, Русија и Северна Кореја се „сили на нестабилност“

4 копии

Администрацијата на претседателот на САД смета дека Кина, Иран, Русија и Северна Кореја се „сили на нестабилност" поради кршење на човековите права на граѓаните во овие и други земји. Во годишниот извештај за човековите права во светот, Стејт департментот издвои четири земји поради сериозни повреди на човековите права, вклучувајќи ги ограничувањата на слободата на изразување и здружување, како и дозволување или вршење насилство врз верски, етнички и други малцински групи. Претставувајќи го извештајот, в.д. секретар на САД Џон Саливен рече дека „владите на Кина, Русија, Иран и Северна Кореја", на пример, секојдневно ги кршат човековите права на граѓаните и дека поради тоа се „сили на нестабилност". Извештајот ја анализира состојбата на човековите права во секоја земја во светот во 2017 година. Ова е прв извештај, кој беше целосно составен од страна на администрацијата на Трамп. Стејт департментот во извештајот е критичен кон Саудиска Арабија и Турција. Организациите за заштита на човековите права, вклучително ...
| | веќе видена | слични

Тоа со шеговит тон го изјави чеченскиот лидер Рамзан Кадиров. Кадиров, познат по своите контроверзни изјави, се пошегува во текот на интервјуто за ТВ Русија 24. Запрашан за можност САД да го стават на проширената листа на санкции, тој одговори дека “мора да биде (на таа листа) и потсмевајќи им се на западните лидери додаде “одамна им воведовме санкции на Меркел и Трамп“. „Доколку дојдат во нашата република (во Чеченија), веднаш ќе ги уапсиме и ќе ги затвориме“ – изјави Кадиров. Лидерот на Чеченија додаде дека не се плаши од никакви санкции на Западот бидејќи нема имот таму каде западните земји би можеле да му го “замрзнат“, нити ги посетува тие земји, пренесе „РТ“.
| | веќе видена | слични
3 копии

Чеченскиот лидер, Рамзан Кадиров, ги негира обвинувањата дека во Чеченија има кршење на човековите права велејќи дека тамошната ситуација е многу подобра отколку онаа во САД. Тој всушност, ова го кажа како одговор на изјавите на американскиот државен секретар, Џон Саливен. „Саливен повикува да се посвети внимание на кршењето на човековите права во Чеченија. Јас, пак, велам дека во неговата изјава нема многу вистина. Кога станува збор за човековите права, ситуацијата во Чеченија е многу подобра од онаа во САД“, рече Кадиров. Американскиот Стејт департмент неодамна објави извештај во кој се наведува дека кршење на човековите права на дневно ниво има во Русија, Иран, Кина и во Северна Кореја. Во извештајот посебно се споменуваат Чеченија, Кадиров и неговата влада. Кадиров на ваквите обвинувања одговори дека во Чеченија е многу ниска стапката на убиства, разбојништва, киднапирања и криминал. Како што рече, етничката и верската еднаквост се приоритет во регионот.
| | веќе видена | слични
3 копии

Федералните власти на САД понудија награда од еден милион долари за какви било докази што ќе помогнат во потрагата на американскиот новинар Остин Тајс, кој исчезна во Сирија пред повеќе од пет години. Наградата на ФБИ не е поврзана со „никаков конкретен настан". Тајс е најверојатно единствениот американски новинар, кој се уште е во заробеништво во Сирија- држава, која е меѓу најопасните земји за воените новинари. Наградата ќе биде исплатена за „информациите кои директно ќе доведоа до откривање, спасување и враќање жив и здрав" на новинарот. Информациите можат да бидат соопштени преку е-пошта на findaustintice@fbi.gov , преку сајтот tips.fbi.gov или преку американските конзулати во странство, соопшти ФБИ. Новинарот беше киднапиран недалеку од Дамаск на 14 август 2012, веднаш по неговиот 31 роденден. Репортери без граници ја поздравија одлуката на ФБИ и изразија надеж дека предложената награда ќе ги охрабри луѓето кои можат да обезбедат некои детали за судбината на Остин.
| | веќе видена | слични

Останато

Ова беше нивна прва средба, со оглед дека премиерот не присуствуваше на инаугурацијата на шефот на државата пред четири дена. Денеска портпаролот на Владата , ...
сите 255 | | | веќе видена

Федералната администрација за воздухопловство ги предупреди американските комерцијални авиони кои летаат над водите на Персискиот Залив, дека ризикуваат да ...
сите 163 | | | веќе видена

Цената на нафтата на светските берзи порасна на 73 долари за барел поради намалувањето на понудата и загриженоста поврзана со нов можен прекин на испораката од ...
сите 120 | | | веќе видена

Не стивнуваат реакциите за Тамара Тодевска и нашата делегација во Израел во европската но и меѓународната јавност по вчерашниот евровизиски настап. Голем број ...
сите 68 | | | веќе видена

Британскиот принц Вилијам, неодамна говорејќи за смртта на својата мајка, принцезата Дијана, ја опиша тагата што ја почувствувал како болка што не може да се ...
сите 53 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Кина, Иран, Русија и Северна Кореја се „сили на нестабилност“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: