Instagram започна со известувањето дека ги имаме видено сите објави од изминатите два дена


При крајот на мај, помеѓу неколку други најавени новини за Instagram , беше најавено и дека од мрежата планираат да не известуваат како корисници кога ги имаме видено сите објави од изминатите 48 часа. Оваа новина стана официјално достапна од оваа недела, па сите кои редовно ја ажурирате вашата апликација, веќе би требало да го имате известувањето. Известувањето се прикажува на листата со новости во форма на поголем зелен „чек“ знак, под којшто е истакната пораката „You’re All Caught Up“, односно на македонски би било нешто во правец на „Во тек сте“. Кога ќе ја видите оваа порака, може да бидете сигурни дека немате пропуштено нешто важно, односно дека имате видено се што е објавено од вашите пријатели и другите профили кои ги следите, во изминатите два дена. Под овој знак, истакнуваат од Instagram, ќе можете да ги видите постарите објави, како и тие коишто веќе ги имате видено, а над знакот се поновите објави коишто се’ уште ги немате видено. Причината поради која Instagram се реши да воведе едно вакво ...
| | веќе видена | слични

Една од најпопуларните социјални мрежи во светот Instagram постојано воведува новини, се со цел да привлече поголем број на корисници и да ги задоволи потребите на постојаните корисници. Последната новина која Instagram ја направи е тоа што воведе музички стикери. Истите се со голем избор на песни кои се поделени во жанрови, меѓу кои има и многу актуелни хитови. Сите корисници на Instagram во нивните Stories ќе можат да ги вметнуваат овие новитети со тоа што самите објави ќе бидат содржински побогати.
| | веќе видена | слични

Instagram ја достигна бројката од 1 милијарда корисници минатата недела, но за да продолжи да расте мора да пронајде нови пазари, па дури и тие да се во земји каде мобилната конекција и интернет пакетите се многу скапи.. За да бидат покриени потребите и на корисниците од помалку развиените пазари, компанијата го лансираше Instagram Lite – „олеснета“ верзија на Instagram наменета да штеди, а не да троши мобилен интернет. Instagram Lite се појави на Google Play Store без претходна најава и без многу помпа, а компанијата само ја потврди веста преку TechCrunch, велејќи дека таа е достапна во Мексико од оваа недела и ќе се проширува низ многу други земји во иднина. Од компанијата велат дека Instagram Lite „зафаќа помалку место во вашиот уред, користи помалку интернет и побрзо се вклучува“, но не беше објаснето дали таа ќе поддржува реклами, кои би направиле поголемо оптеретување на мобилниот интернет. Новата апликација зафаќа само 573 килобајти меморија, што е 246 пати помалку од обичната Instagram апликација, ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Ако немате некој од новите смартфони кои овозможуваат да имате повеќе профили на истата апликација (клонирање на апликацијата), тогаш веројатно сте во потрага по решение кое ќе ви дозволи да го користите Viber со два профили на истиот телефон.. Viber е посебен поради тоа што во некои случаи постои можност да не работи клонирањето на апликацијата, односно апликацијата да не може да биде клонирана (вакви примери се наоѓаат кај новите Honor, Huawei и други уреди). Доколку тоа е случајот и на вашиот смартфон не плашете се, бидејќи постои решение. Апликацијата Viber има свои причини поради кои не дозволува да се користи истовремено на два профили од истиот уред. Тоа е оневозможено дури и на некои смартфони кои имаат поддршка за две SIM картички и опција за „близнак“ на апликацијата во телефонот. Сепак, ниту тоа не е пречка за некои луѓе кои сакаат да користат два профили на Viber од истиот уред. Едно од популарните решенија е користење на дополнителна апликација, која ќе овозможи користење на посебен виртуелен ...
| | веќе видена | слични

Времето кога патувањето во вселената, барем во орбитата на Земјата, веќе нема да биде наменето само за астронаутите од NASA, ESA и другите вселенски агенции, полека се ближи. Иако компаниите кои планираат вселенски летови за туристи се’ уште немаат започнато официјално со работа, тоа ќе се случи овие неколку години. Сепак, на почеток летовите ќе може да си ги дозволат луѓе кои ќе немаат проблем да платат неколку стотици илјади долари, а можеби и милиони, за летот, па јасно е дека шансата во почеток ќе ја имаат помал број на луѓе. Финската компанија Space Nation, која себеси се опишува накратко како стартап за вселенски туризам, планира да им овозможи на повеќе луѓе да добијат шанса да летаат во орбитата на Земјата, односно да станат астронаути. Компанијата тоа планира да го постигне преку нивната апликација за Android и iOS, Space Nation Navigator. Оваа апликација е замислено да преку квизови, игри и фитнес предизвици ги обучи луѓето да бидат спремни доколку би летале во вселената. Апликацијата функционира ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Оваа недела Instagram добива апдејт со кој ќе им овозможи на корисниците да ставаат оригинална музика во нивните Stories. Оваа опција не е стигната во Македонија, но се очекува да пристигне во текот на оваа недела.. Facebook неодамна потпиша договор со неколку издавачки куќи, што значи дека оригиналната музика ќе биде достапна и за Instagram. Засега оваа опција е достапна во Нов Зеланд, Австралија, Франција, Германија, Шведска, Велика Британија и САД и работи на истиот начин на кој се прикачуваат стикерите во Instagram Stories. Поточно, откако ќе ја имате фотографијата или видеото кое сакате да го прикачите, ќе треба да го притиснете „смајлито“ на горниот десен дел од екранот. По притискањето, ќе ви се појави подмени каде во вториот ред ќе забележите опција Music, која е нова на Instagram. Одберете го тоа и ќе бидете префрлени во мени каде ќе може да ја изберете песната која најмногу ви одговара на фотографијата или видеото. Оваа нова опција ќе ви овозможи да одберете популарна музика која се протега од ...
| | веќе видена | слични

Забележано од страна на неколку корисници, Instagram повторно се спрема за воведување на нешто ново во нивната апликација, а конкретно во се повеќе популарната Stories функција. Stories веќе имаат можност за поставување на прашања, направени во форма на анкета или во форма на „лизгач“ за покажување на нивото на сложување со изјавата Најновиот начин којшто се тестира, овозможува поставување на одредено прашање, а корисниците ќе можат целосно со текст да одговорат во посебното поле поставено под прашањето. Не е познато дали одговорот ќе биде доставен во сандачето на корисникот, односно како директна порака или ќе биде некако прикажан во приказната, што би било поинтересно. Од Instagram најавија дека Stories ги користат 400 милиони корисници , а друштвената мрежа генерално станува се повеќе популарна, според некои информации и на сметка на Facebook. Како и секој тест на нова функција, така и овој, може да не биде воведен официјално во апликацијата, па останува да видиме. Како и да е, од компанијата покажаа ...
| | веќе видена | слични

Забележано од страна на еден од корисниците кои редовно следат вакви работи, Facebook и Instagram имаат започнато со тестирање на нова функција која ќе им овозможи на корисниците да ги исклучат целосно известувањата од апликацијата. Исклучувањето, како што може да се види од сликите, може да се направи на 30 минути, 1 час, 2 часа, 8 часа, еден ден или додека корисникот сам не реши повторно да ги вклучи. Оваа функција е во правец на трендот на компаниите оваа година да ги мотивираат корисниците помалку да ги користат своите апликации, како дел од „Time well spent“ иницијативата. Можеби ќе се запрашате, како може Facebook, Instagram или било која од другите компании да сакаат помалку да ги користиме нивните апликации или сервиси. Одговорот би бил дека во денешно време толку често сме на нашите мобилни телефони, што времето поминато веќе е кратко кажано „без осет“. Компаниите изгледа знаат дека за да можат да овозможат најдобро корисничко искуство, а со тоа и корисници кои активно ќе следат што се случува на ...
| | веќе видена | слични

Останато

Јавното обвинителство за организиран криминал во куса изјава за „Република“ демантира дека за специјалната јавна обвинителка Катица Јанева е издадена наредба ...
сите 225 | | | веќе видена

* РУСКОВСКА: Во понеделник очекувам вештачењето на телефонот на Катица да биде готово Јавнотото обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција во ...
сите 63 | | | веќе видена

Пред пратениците следната недела во Собранието ќе се најде новиот текст на законот за Јавно обвинителство, со кој Специјалното јавно обвинителство ќе се ...
сите 94 | | | веќе видена

Откако го освои Вимблдон, најдобриот светски тенисер, Новак Ѓоковиќ, со семејството дојде на летување во Хрватска. Тој пред неколку дена стигна на Корчула, па ...
сите 267 | | | веќе видена

Претседателот Стево Пендаровски во интервју за Радио Слободна Европа вели дека се залага за помиpyвање, а на забелешките на ВМРО-ДПМНЕ дека помиpyвањето го ...
сите 107 | | | веќе видена

Извори од СЈО за КОД велат дека најмалку два пати Бојан Јовановски ја посетил Катица Јанева во нејзината канцеларија во СЈО.Снимките предадени во ...
сите 352 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Instagram започна со известувањето дека ги имаме видено сите објави од изминатите два дена

Од:
До кого (е-маил):
Порака: