Македонија - Закони постојат, но слабо се применуваат

Македонија, иако има релативно добра правна рамка во сферите на судството, администрацијата и законодавниот дом, сепак, многу заостанува со имплементација на законите. Ова е заклучокот од публикацијата „Антикорупциски барања на Европската унија“, подготвена од „Транспаренси интернешнал Македонија“. Според претседателката Слаѓана Тасева, најмногу заостанува имплементацијата на законите во јавната администрација, каде што се применуваат само 40 проценти од законите. Во публикацијата како главни забелешки се наведени независноста на судството, односно влијанието на извршната власт и политичките партии врз донесувањето на одлуките, како и прекумерното траење на судските постапки. Во делот на јавната администрација, пак, биле откриени нелегалности во постапката за вработување, како и проблеми во спроведувањето на внатрешната ревизија. Во врска со наодите од законодавното тело, забелешките се за тоа дека најголемиот дел од законите се на предлог на Владата, при што недостасува консултирање на јавноста, не постои ...
| | веќе видена | слични

Македонија има релативно добра правна рамка во сферите на судството, јавната администрација и во законодавниот дом, но многу заостанува со спроведување на законите, покажаа резултатите од најновото истражување на „Транспаренси интернешнл“ Македонија мора да изврши промени на законите од областа на судството, јавната администрација и работата на Собранието ако сака ефикасна борба против корупцијата, ажурна администрација и силна законодавна власт, констатира Слаѓана Тасева, претседателка на невладината организација „Транспаренси интернешнл“ на вчерашната промоција на истражувањето „Антикорупциските барања на Европската Унија: Мерење на напредокот во судството, јавната администрација и во законодавното тело во Македонија“. - Судскиот систем во земјава работи под политички притисоци и влијанија. Поради тоа независноста на судството постои само на хартија, додека во практика се врши влијание врз судовите и врз текот на судењата, а донесувањето на пресуди се одолговлекува. Постои делумна независност на Судскиот ...
| | веќе видена | слични

Tранспаренси интернешнал предупредува Македонија има релативно добра правна рамка во сферите на судството, јавната администрација и законодавниот дом, но многу заостанува со имплементацијата на законите. Сепак, од овие сфери, најмногу заостанува имплементацијата на законите од јавната администрација, вели претседателката на невладината “Транспаренси интернешнл“, Слаѓана Тасева, за време на вчерашанта промоција на наодите од истражувањето “Антикорупциските барања на Европската унија: Мерење на напредокот во судството, јавната администрација и законодавното тело во Република Македoнија“. Нелегалности во постапката за вработување, непостапување по поплаките на граѓаните, недостиг од соодветни обуки, неизедначена практика, проблеми во спроведувањето на внатрешната ревизија и непостоење на ефикасна заштита на лица кои пријавуват корупција се само дел од наодите кои ги посочува ова истражување како недостатоци во јавната администрација. Токму поради ваквите резултати, оттаму порачуваат дека потребни се итни ...
| | веќе видена | слични

Останато

Лисиците врзани на рацете од медиумите ги сокри со документи. Поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески на судењето за уривањето на „Космос“ со ...
сите 74 | | | веќе видена

Како последица на бегство, на екс-премиерот Никола Груевски ќе му се суди во отсуство за сите предмети покренати од СЈО. Поради пресудата во случајот „Тенк“ во ...
сите 186 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 300 | | | веќе видена

Од иницијативата „Македонија бојкотира“ вечерва се упатија кон домот на поранешната министерка за култура, Елизабета Канчевска Милевска, но полицијата не им ...
сите 75 | | | веќе видена

Обвинителството за организиран криминал и корупција го истражува бегството на поранешниот премиер Никола Груевски. Обвинител веќе ги прибира доказите, дали ...
сите 276 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Македонија - Закони постојат, но слабо се применуваат

Од:
До кого (е-маил):
Порака: