Спорт - Репрезентацијата на Грција местела натпревари?

Покрај проблемите што ги има на глобален финансиски план, во Грција наголемо се лажирале и фудбалски натпревари, и тоа од највисок ранг. Весникот „Та неа“ тврди дека, освен тоа што во корупциските зделки и местењето фудбалски мечеви учествувале дел од сопствениците на најголемите клубови, како шампионот Олимпијакос, има сериозни наводи дека биле лажирани и дел од натпреварите на фудбалската репрезентација на Грција. Истрагата што беше спроведена во Атина, при што беше приведен сопственикот на шампионот Олимпијакос и претседател на лигата, Вангелис Маринакис, како и газдите на Олимпијакос Волос, Кавала, Астерас, сега продолжува и во регионот на Солун. Ќе се „чешлаат“ клубовите Арис и ПАОК, а „Та неа“ објави дека полицијата веќе открила документ кој ќе послужи како доказ дека во местењето учествувала и фудбалската репрезентација на Грција. Претходно, веќе беше уапсен напаѓачот Аврам Пападопулос, кој е исфрлен од националниот тим, а се очекуваат уште многу други шокантни докази за зделките со обложилниците. Во ...
| | веќе видена | слични

Неговото име се споменува во еден телефонски разговор како човек кој може да помогне во манупулирање на играта Напаѓачот на Манчестер Сити, Карлос Тевез, е вмешан во скандалот со наместени натпревари што ја потресува Грција. Станува збор за дуелот од Лигата на Европа, меѓу Сити и Арис, одигран изминатата сезона, еден од многуте натпревари под истрага во Грција. Обвинителите во случајот Сити дошле до снимка на телефонски разговор во кој фудбалерот на Арис Костас Мендринос го споменува Тевез, како човек кој би можел да помогне во манипулирање на играта. Овој доказ укажува дека Мендринос го прашал соиграчот, поранешниот играч на Сити Нери Кастилјо, да го убеди Тевез да дозволи грчкиот тим прв да го изведе почетниот удар на дуелот, а се верува дека на тоа биле вложени 6.000 фунти. "За се ќе разговарам со Кастилјо, да го донесе Тевез, кој е капитен, а му реков и на Коке, кој ќе биде на центарот за изведување на ударот", наводно рекол Мендринос. Тевез веднаш ги негираше наводите и својата вмешаност во наводната ...
| | веќе видена | слични

Претседателот на фудбалската лига на Грција и прв човек на Олимпијакос, Вангелис Маринакис е обвинет за местење на голем број натпревари. Деталната истрага на властите во Грција откри 68 лица за кои се постои сомнение дека учествувале во еден од најголемите скандали поврзани со корупција во фудбалот. Еден од нив кој се најде на листата е првиот човек на грчкиот шампион Олимпијакос и претседател на тамошната фудбалска лига, Вангелис Маринакис. Тој е обвинет дека учествувале во местење натпревари и дека бил вклучен во корупцијата на бројни менаџери, фудбалери, клупски раководители од втората лига во Грција. Истрагата за наместените натпревари е покрената по извештајот на УЕФА во кој се наведуваат докази за нерегуларни спортски обложувања во Купот на Грција и натпреварите од втората лига 2009 и 2010-та година. З. В/ К 77
| | веќе видена | слични

Останато

Зградата во трговскиот центар Скопјанка во која вчера повеќе од 6 часа беа евакуирани станарите поради неподнослив мирис кој предизвикувал кашлање и печење на ...
сите 78 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска оствари средба со граѓаните и членовите на општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ Свети Николе.Мицкоски пред ...
сите 201 | | | веќе видена

Пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Јохан Тарчуловски кој моментално е во домашен притвор, излезе со свој став околу референдумското прашање. Тој на својот ...
сите 49 | | | веќе видена

На 30 септември имаме историска одлука исправена пред нас. Со својата совест, со својата мудрост, мислејќи на Заветот од првиот референдум и мислејќи на идните ...
сите 10 | | | веќе видена

„На само 10 дена од одржувањето на референдумот околу преименувањето на Република Македонија како и промената на македонскиот национален идентитет, Владата ...
сите 122 | | | веќе видена

„Петре Шилегов наместо да гради во Скопје, гради во Маврово, но за свои приватни потреби. Додека во Скопје една година нема направено ниту еден проект, ...
сите 17 | | | веќе видена

Професорот Трајко Славески во гостувањето на ТВ 21 вечерва истакна дека и тој го дели мислењето со останатите дека договорот од Преспа е штетен. Тој вели дека ...
сите 81 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Спорт - Репрезентацијата на Грција местела натпревари?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: