Хуманитарен настан на основците од Струмица

Во НУЦК,,Антон Панов''Струмица, вечерва со почеток во 19 часот ,промоција на проектот-учење транслација,ротација,симетрија со користење дигитално ЦД и од истото изработено уметнички фигури.Учениците од VI одделение ќе го презентираат процесот од почеток до финален продукт ,,украсно ЦД''кое ќе може секој посетител да го има, и директно да донира за децата од социјално ранливите категории(за адекватни Новогодишни подароци). VI одделенците ве запознаваат со необичните чекори на учење,а IX одд ќе се погрижат за Вашето претпразнично задоволство со изведба на театарската претстава,,Дневникот на Марта''која не закити со две награди од Интернационалниот натпревар во Србија.
| | веќе видена | слични

Хуманитарен турнир во кошарка по повод Новогодишните празници се одржува денеска во Кавадарци, учествуваат над 150 деца до 16 години во сите категории. Организатор е Школата за кошарка “Про-баскет”. Натпреварот е ревијален, рече тренерот Атанас Димов и нагласи дека резултатот не е најважен, важно е дружењето и хуманитарниот карактер. Тој се заблагодари до спонзорите кои го поддржуваат настанот. Учесниците добија маици и новогодишни пакетчиња. – Сите посетители кои доаѓаат да ги следат натпреварите донираат парични средства во рамки на своите можности, ќе донира и Школата, а донацијата ќе биде наменета за купување телевизор за учениците со посебни потреби при Основното училиште “Страшо Пинџур”, соопшти Димов. Школата во моментов има над 130 деца кошаркари. Тренерот изрази задоволство од интересот за овој спорт, кој, како што нагласи, придонесува за правилен развој.
| | веќе видена | слични

Останато

Кривичниот совет на одделението за организиран криминал и корупција при Основниот суд Скопје 1 – Скопје денеска донесе одлука со која мерката притвор за ...
сите 358 | | | веќе видена

Денеска повеќе од 7.000 луѓе го испратија во вечното почивалиште, кралот на народната музика Шабан Шаулиќ. Гордана, неговата сопруга со плач и лелеци се ...
сите 259 | | | веќе видена

Утре напладне продолжува седницата на собраниската Комисија за деловничко-мандатни и имунитетни прашања на чиј дневен ред е брањето за одобрување притвор на ...
сите 330 | | | веќе видена

Министерот за здравство, Венко Филипче, најави дека ќе им се исплатата дополнителни финансиски средства на медицинските лица кои останале повеќе од редовното ...
сите 194 | | | веќе видена

“Кога ги започнавме преговорите со ДУИ за нова влада, на првиот состанок Али Ахмети ми кажа дека има две опции : Или да направи коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, или ...
сите 153 | | | веќе видена

Граѓаните сами ќе си ја платат Република Северна Македонија. Сите документи – лични карти, возачки дозволи, пасоши, здравствени книшки, регистарски таблички ќе ...
сите 25 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст“ што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 99 | | | веќе видена

До сега на Live Aid концертот се собрани околу 100 милиони долари за храна и лекови. Концертот , на кои има околу 250 000 луѓе се одржува во близина на местото ...
сите 117 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Хуманитарен настан на основците од Струмица

Од:
До кого (е-маил):
Порака: