Како работи моторот на Мерцедес


Нови болиди, нови технологии, нови правила… Добредојдовте во новата ера на Формула 1. Оваа сезона носи многу технички иновации кои што најверојатно ќе ги видиме во комерцијалните возила во наредните години. Дознајте повеќе за иновативните технологии што ги користат овогодинешните V6 турбо мотори на Мерцедес во следното видео.
| | веќе видена | слични

Во сезоната 2014, Формула 1 направи уште еден чекор во однос на технологијата на болидите – хибридните погонски единици. На стартот на оваа година има три производители на мотори – Мерцедес, Рено и Ферари, а во 2015-та ќе сведочиме и на враќањето на Хонда. Mercedes AMG Petronas ни нудат да видиме што се случува “под кожата“ на новата турбо “Сребрена стрела“ и што е заедничко меѓу неа и “обичните смртници” автомобили. За произведителот, Формула 1 е идеална лабораторија за развивање на нови технологии, кои потоа можат да бидат имплементирани и во класичните автомобили. Целта: помала потрошувачка на гориво, но не и помалку енергија. Начин: 1.6-литарски V6 мотор со турбополнач и електромотор. Точно како функционира, видете во видеото.
| | веќе видена | слични

Според сивата еминенција на Ред Бул, д-р Хелмут Марко ниту гениј не може да ја сопре доминацијата на Мерцедес, сезонава во Формула 1. „Ниту гениј не може да ја запре доминацијата на Мерцедес. Кај нас работат најдобрите дизајнери, но ние немавме никакви шанси да победиме на првите три трки сезонава. Болидите треба да имаат моќен мотор, а не само аеродинамика која зависи од нас и секогш била на ниво нанашите болиде. Се надевам дека од Рено ќе ја завршат работата и ќе помогнат да бидеме поконкурентни на трките во Европа . Доколку не се подобриме за трките на европско тло , тогаш за нас сезоната ќе биде исцрпувачка”, призна Марко.
| | веќе видена | слични

Според сивиот кардинал во Ред Бул, д-р Хелмут Марко, дури и гениј не може да го сопре доминантниот тим на Мерцедес. Австриецот мисли на генијалниот дизајнер на шампионите, Адријан Нуи, кој во изминатите четири години беше најзаслужен за четирите последователни светски титули на Себастијан Фетел. Тимскиот шеф на Ред Бул, Кристијан Хорнер пак се надева дека болидите на тимот ќе го стигнат темпото на Мерцедес до првиот старт во Европа. Така Себастијан Фетел и неговиот нов тимски колега Даниел Рикардо можат да се борат за првата победа за тимот во 2014 на Гран при на Шпанија по еден месец. “Дури и гениј не може да го сопре Мерцедес во оваа фаза. Кај нас работат најдобрите дизајнери, но на правците во Бахреин и на уште поголемиот правец во претстојното Гран при на Кина, немаме никакви шанси”, призна Марко. “Таму се бара моќен мотор, не само аеродинамика која зависи од нас и секогаш била на ниво во болидите. Се надевам дека Рено ќе ја завршат работата и ќе ни помогнат до трките во Европа да успееме да влеземе во ...
| | веќе видена | слични

Останато

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 300 | | | веќе видена

Сопругата на Претседателот на Република Македонија, г-ѓа Маја Иванова присуствуваше на приемот што во Париз го приреди првата дама на Франција, г-ѓа Брижит ...
сите 175 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 110 | | | веќе видена

Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување избори „Македонија-блокира“ и Координативното тело на дијаспората во Европа ...
сите 65 | | | веќе видена

Она што се случуваше вчера околу седиштето на ВМРО-ДПМНЕ беше класична политичка хајка организирана од Зоран Заев и Оливер Спасовски, ова денеска на ...
сите 100 | | | веќе видена

Пратениците од Беса на Билал Касами бараат одговорност од надлежните институции за бегството на поранешниот премиер Никола Груевски во Унгарија, како и одговор ...
сите 163 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Како работи моторот на Мерцедес

Од:
До кого (е-маил):
Порака: