Откриена позадината на трансферот на Хауард во Хјустон

Двајт Хауард, еден од најдоминантните центри во НБА лигата неодамна се пресели во екипата на Хјустон, а деновиве ја одржа и својата прва прес-конференција. ,,Хјустон има многу млад тим. Да не дојдеше Гарсија, јас ќе бев единствениот играч постар од 27 години. Сигурен сум дека потенцијалот на оваа екипа е голем. Гладни сме за победи и сакаме да ја освоиме шампионската титула. Не бегаме од тоа'' - изјави корпулентниот центар на својата презентација. Инаку овој викенд американските медиуми пишуваа и за наводните вистински причини зошто Двајт Хауард ја напушти екипата на Лос Анџелес Лејкерс. Наводно менаџерот на Хауард им открил на медиумите дека неговиот клиент им поставил еден услов на челниците на Езерџиите, доколку сакаат да остане и следната сезона во Стејплс центарот, а условот бил да си замине Коби Брајант. Очигледно, Лејкерси го избрале својот легендарен кошаркар пред Хауард кој пристигна во Лос Анџелес минатата сезона. Хауард инаку со Хјустон потпиша четиригодишен договор вреден 88 милиони американски ...
| | веќе видена | слични

Славниот НБА тим Лос Анџелес „Лејкерс“ неславно ја заврши претходната сезона во најсилната лига на светот. Иако според многумина не заслужуваше ниту плеј-оф, составот од Градот на ангелите беше запрен во првата рунда од разигрувањето. Ова воопшто не им се допадна на навивачите, посебно не со ѕвездената постава која ја составија „Езерџиите“ во пресрет на сезоната. Сепак, дел од доброупатените потенцираат дека токму односите меѓу новодојдените и „староседелците“ во таборот е причината за слабиот ефект на екипата. Во прв план изби релацијата меѓу првата ѕвезда на тимот, Коби Брајант и најдобриот центар во лигата, Двајт Хауард. По многу шпекулации, сето ова на крајот резултираше со заминување на „Супермен“ во Хјустон „Рокетс“. Тој сега тврди дека неговиот однос со Брајант воопшто не влијаел на решението за преселба во Тексас. „Многу е тешко да се игра со Брајант, меѓутоа тоа ни малку не влијаеше на мојата одлука да си одам. Двајцата имавме несогласувања, меѓутоа и периоди во кои се одеше добро. Сите знаат дека ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Новиот центар на Хјустон Двајт Хауард изјави дека не го напуштил ЛА Лејкерс поради Коби Брајант. -Многу е тешко да се игра заедно со Брајант , но тоа немаше влијание на мојата одлука да се преселам во Хјустон. Ние двајца имавме мали несогласувања , но имаше и периоди кого одлично се сложувавме . Сите знаат дека Коби сака да поентира , некогаш имавме несогласувања околу тој кои треба да ја добие топката , но тоа е нешто што се случува секаде, изјави Хауард. Најдоминантниот центар во НБА во минатата сезона потоа дополни: „ Но јас не го обвинувам Коби , бидејќи јас дозволив да се служуваат такви работи. Можев да ја добијам топката и со неа да правам што сакам , јас сум способен за тоа“, дополни новиот центар на Хјустон.
| | веќе видена | слични

„Многу е тешко да се игра со Брајант, но тоа немаше никакво влијание врз мојата одлука да заминам од Лос Анџелес. Ние двајца имавме несогласувања, но имавме и периоди кога функциониравме добро. Сите знаат дека Коби сака да поентира, некогаш се расправавме кој да ја добие топката, но тоа се случува“, рекол Хауард. „Сепак не го обвинувам него, јас сум тој кој дозволи тие работи да се случуваат. Можев јас да ги добивам тие топки и да правам што сакам со нив бидејќи сум способен тоа да го направам“, дополнил новиот центар на Хјустон. Двајт Хауард, по само една сезона реши да ги напушти Лејкерси и да се пресели во Хјустон. Тој со ракетите потпиша четири годишен договор ’тежок’ 88 милиони долари. крај/мф/нц
| | веќе видена | слични

Легендата на НБА и на Хјустон, Хаким Олајџувон, беше ангажиран од својот стар клуб да работи со новата аквизиција Двајт Хауард и со остатокот на високите играчи на Рокетс. Олајџувон (50) е најдобар стрелец во историјата на Хјустон. Тој ќе работи секојдневно со играчите.
| | веќе видена | слични

Еден од најдобрите НБА кошаркари на сите времиња Хаким Олајџувон, би требало да се врати во Хјустон и да биде задолжен за работа со центрите на „Рокетс“. Олајџувон мина 20 години во овој тексашки град, три како студент, а потоа 17 сезони како НБА кошаркар. Во овој период два пати беше шампион во најсилната лига на светот, толку пати беше и најкорисен играч во конкуренцијата (МВП), а во 1996-та година го освои златниот медал на Олимписките игри во Атланта. Американскиот центар со потекло од Нигерија одигра клучна улога во доведувањето на најдоминантната кошаркарска „петка“ на денешницата, Двајт Хауард, во редовите на „Ракетите“, а сега веројатно ќе има прилика и да работи со него. „Се обидуваме да го доведеме што е можно побргу. Се уште не е готово, меѓутоа кај двете страни постои желба се да се заврши“, изјави менаџерот на Хјустон, Дерил Мори. „Сакаме да работи со Двајт Хауард и со Омер Ашик, а тоа е и негова амбиција“, додава Мори. 50-годишниот Олајџувон е најдобар стрелец, скокач и блокер во историјата на ...
| | веќе видена | слични

Останато

18 ноември 2018 Почитувани, Миле Јанакиески и Кирил Божиновски се жртви на политичкиот прогон и терор, но и одмазда, во контекст на покривањето на грешките на ...
сите 408 | | | веќе видена

На синоќешниот говор во Гостивар, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ , Христијан Мицкоски го обвини премиерот Зоран Заев дека води политички терор против опозицијата. Тој ...
сите 286 | | | веќе видена

Има правен основ Македонија да побара екстрадиција од Унгарија на поранешниот премиер Никола Груевски, а тоа е Европската конвенција за екстрадиција, велат од ...
сите 212 | | | веќе видена

За гасификацијата за следна година се предвидени близу две милијарди денари, (околу 30 милиони евра) одговори премиерот Зоран Заев, на прашање на „ Мета “ ...
сите 232 | | | веќе видена

Во недостаток на официјални информации од македонските, но и од унгарските власти, регионалните и европските медиуми продолжуваат со шпекулации за бегалецот ...
сите 366 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Откриена позадината на трансферот на Хауард во Хјустон

Од:
До кого (е-маил):
Порака: