Босна крие детали за падот на „кингерот“ на Трајковски?

Македонија не ја затвора истрагата додека од БиХ не добие податоци за исчезнување на сигналот што се користи за слетување без радар, додека братот на трагично загинатиот претседател отворено се сомнева дека станува збор за атентат. Истрагата во Македонија за авионската несреќа кај Мостар, во која на 26 февруари 2004 година загина претседателот Борис Трајковски, се уште не е завршена, изјави шефот на државата Ѓорге Иванов во саботата во Ротимље кај Мостар, Босна и Херцеговина, одговарајќи на прашањата на босанските медиуми. - Има комисија, таа ги собира сите можни документи, соработува со сите структури. Веројатно треба и комисијата да има разговори со надлежните во БиХ, бидејќи како што сум во тек, се уште не се завршени тие увиди во сите можни документи - рече претседателот Иванов. Надлежните во БиХ пред седум години ја водеа истрагата за несреќата и неколкупати досега нагласија дека за нив истрагата е завршена, а целиот доказен материјал и извештајот од истрагата, со фактите од несреќата, се ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Имаме нови елементи во истрагата за смртта на претседателот Борис Трајковски, вели во изјава за Вечер, швајцарскиот пратеник Андреас Грос, специјален истражител на Советот на Европа. Грос кој пред една година тврдеше дека загинувањето на Трајковски е атентат, а не несреќа сега таинствено вели дека не смее да каже ништо, повисоки власти морале да го одобрат објавувањето на податоците од истрагата. - Истрагата е во тек, ние работиме на случајот, но јас не смеам да зборувам за тоа. Луѓето работат на случајот, има нови елементи. Македонската јавност ќе ги добие податоците кога за тоа ќе решат "највисоките" власти, дотогаш морам да молчам - изјави Грос. Цела година по неговото тврдење дека е сигурен во фактот дека се работи за убиство, сето тоа темелено врз неверојатните противречности кои водат кон заклучокот за атентат, Грос и натаму молчи. Овојпат попретпазлив, освен информацијата дека се работи на случајот и дека тој е дел од истрагата, не сакаше да открие нови информации. И претседателот Иванов пред два дена ...
| | веќе видена | слични

Истрагата за авионската несреќа во која загина претседателот Борис Трајковски не е завршена, нагласи шефот на државата Ѓорге Иванов, на одбележувањето на седумгодишнината од неговата смрт која се одржа во местото Ротимље во близина на Мостар. Иванов вели дека постои сомневање што навистина се случило и дека комисијата која е формирана за таа намена ги собира сите можни документи во соработка со надлежните институции на Босна и Херцеговина. Пред неколку дена и братот на Трајковски изрази сомневање за околностите под кои тој загина и дека е многу веројатно дека станува збор за атентат. Претседателот Иванов во Мостар беше придружуван и од вицепремиерот Абдулаќим Адеми и од македонскиот амбасадор во БиХ Рами Реџепи, а почит му оддадоа и голем број високи претставници на власта во БиХ. Тој рече дека Трајковски ја водеше земјата низ еден многу турбулентен период во регионот, кој се уште живееше во знакот на поделбите и на конфликтите, а со неговото лидерство придонесе Македонија и нејзините граѓани побезболно да ...
| | веќе видена | слични

Мостар – „Истрагата за авионската несреќа во која загина претседателот Борис Трајковски не е завршена за македонските власти. Има комисија што ги собира сите можни документи и соработува со сите фактори. Таа разговара со надлежните во Босна, бидејќи колку што сум во тек не се завршени увидите во сите документи“. Ова го изјави шефот на македонската држава, Ѓорге Иванов, по завршувањето на церемонијата што се одржа во Ротимлје, во близина на Мостар, по повод седумгодишнината од трагичната смрт на претседателот Борис Трајковски во авионската несреќа во 2004 година. Како што објасни Кабинетот на претседателот, постои надлежна Комисија формирана од Владата со вклучени претставници на релевантните институции, која работи на прибирање факти, информации и докази поврзани со авионската несреќа. На церемонијата, освен претседателот Иванов, свое обраќање имаа градоначалникот на Мостар, Љубо Бешлиќ, и премиерот на Херцеговско-неретванската жупанија, Среќко Борас, по што беа положени и венци на спомен-обележјето ...
| | веќе видена | слични

Истрагата за падот на „кингерот“ во кој пред седум години загина тогашниот македонски претседател Борис Трајковски не е завршена и независна комисија сé уште работи на прибирање на фактите за случајот, објави актуелниот шеф на државата Ѓорге Иванов, на одбележувањето на седумгодишнината од смртта на Трајковски во саботата Само неколку дена претходно, јавниот обвинител Љупчо Шврговски, пак, изјави дека истрагата е завршена, случајот е посебно затворен и дека има шанси да биде отворен само доколку се појават нови докази. Шврговски излезе со свое мислење откако братот-близнак Александар Трајковски изјави дека неговиот брат е убиен. Истата порака тој ја упати и на официјалното одбележување во саботата. - Кога може 90 отсто од граѓаните на Македонија да се сомневаат, можам и јас - рече Александар Трајковски. Седумгодишнината од смртта на претседателот Трајковски беше одбележана во Алејата на великаните на Градските гробишта во Бутел. На неговиот гроб цвеќе положија семејството, делегација од кабинетот на ...
| | веќе видена | слични

Останато

За два месеца Британија треба да излезе од ЕУ , а земјата е во најдлабоката криза по Втората светска војна. Откако минатата недела со 432 гласа За и 202 против ...
сите 380 | | | веќе видена

Поранешниот министер за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас, денеска изјави дека ќе го тужи својот некогашен колега од владата на Ципрас, ексминистерот ...
сите 153 | | | веќе видена

Балканската дива од неодамна објави фотографија со својот сопруг Душко Тошиќ со престој во Кина, каде го прославувија 34. годишниот роденден на фудбалерот. ...
сите 223 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 143 | | | веќе видена

Од предметите што демонстрантите во неделата ги фрлаа кон полицијата и полициските кордони во неколку делови околу грчкиот Парламент, наполнети се 86 вреќи ...
сите 136 | | | веќе видена

Ве информираме дека согласно податоците од ДАМСКВ на ден 21.01.2019, среднодневните концентрации на РМ10 се под дефинираниот праг на алармирање од 188 g/m3, ...
сите 179 | | | веќе видена

По дводневната расправа, вкупно 12 часа и обраќањето на 38 пратеници и двајцата известувачи, Комисијата за надворешни работи и одбрана при грчкиот Парламент го ...
сите 142 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Босна крие детали за падот на „кингерот“ на Трајковски?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: