Скопски пазар продал имот по трипати пониска цена од пазарната

3 копии

Првите луѓе на Скопски пазар минатата година продале деловен објект во сопственост на компанијата во Скопје по цена три и пол пати пониска од пазарната, покажува документ на компанијата од 2017 година. Во одлуката на Управниот одбор на СП, стои дека еден од локалите кои фирмата ги поседувала во центарот на Скопје е продаден по цена од 600 евра за квадратен метар, иако пазарната цена за деловен простор е речиси три и пол пати повисока и изнесува околу 2000 евра за квадрат. Дека станува збор за, во најмала рака, чуден потег на директорите на СП, станува јасно кога ќе се погледнат други слични одлуки на Управниот одбор, во кои се гледа дека компанијата за други свои објекти во Скопје барала 2000 евра за квадрат. Ова отвора нови прашања не само за оправданоста, туку и за законитоста на одредени деловни потези на првите луѓе на Скопски пазар во изминатите години, во ситуација кога фирмата се соочува со криза и милионски долгови. Зошто раководството го распродава имотот на компанијата по багателни цени? Дали ...
| | веќе видена | слични

„Современ дом“ како најголем поединечен акционер предлага „Скопски пазар“ да донесе одлука со која ќе се приклучи кон прогон на актуелни и поранешни членови на Управниот одбор и надзорниот одбор и на предјавување н имотноправно барање во кривична постапка Најголемиот поединечен акционер во „Скопски пазар“, прилепската фирма „Современ дом“ бара „Скопски пазар“ да се приклучи кон кривично гонење на претседателот и на членови на Управниот одбор на компанијата. Ова е предлог одлука за претстојнот акционерско собрание закажано за 11 јуни годинава. За оваа предлог одлука „Современ дом“ предлага „Скопски пазар“ да се приклучи кон прогонот на претседателот на управниот одбор С.Д., членот на Управниот одбор Т.Д. и С.Р. , како и против претседателот на Надзорниот одбор П.М. Воедно со предлогот за приклучување се предлага и кривично гонење на двајца акционери на „Скопски пазар“ Т.Д. и Ј.Ј. кој порано бил член на Управниот одбор. Во даденото образложение кон предлог-одлуката пишува дека постои основа за сомневање дека ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Скопскиот Основен Суд минатата недела го прифати обвинението против неколку членови на раководните органи на Скопски пазар, кои се обвинети дека со малверзации со акциите во 2006 и 2007 година ја злоупотребиле службената положба и ја оштетиле фирмата за да прибават лична корист. Оваа одлука на Судот, која значи дека за случајот наскоро ќе започне судење, се случува само една недела пред Собранието на акционери на СП, закажано за 11-ти јуни. Во пресрет на овој клучен годишен настан за фирмата, вработените и акционерите се прашуваат каква е иднината на нивната компанија. Што ќе се случи со Скопски пазар, доколку неговите директори, кои самите се и меѓу најголемите акционери на Скопски пазар, бидат осудени? Според Обвинителството, првите луѓе на СП во посочениот период предлагале и спроведувале одлуки со кои компанијата купувала сопствени акции, кои веднаш потоа биле поништувани. Ваквите потези, кои се случувале неколкупати, резултирале со незаконско зголемување на процентуалниот удел на самите директори во ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Без одлука на Собранието на акционерите, претседателот на Управниот одбор на Друштвото за производство на електрична и топлинска енергија ТЕ-ТО АД од Скопје, Вадим Михаилов, одлучил да отпише долг на компанијата од 120 милиони евра на штета на акционерите. Ова го пишува во кривичната пријава што „АД Топлификација“ – Скопје со назнака „итно“ минатата недела ја поднела до Основото јавно обвинителство, дознава „Макфакс“. Во пријавата опфатени се 4 физички лица, ТЕ-ТО АД и кипарската офшор фирма „Битар холдинг лтд“, која е нејзин мнозински сопственик, дека сториле 2 кривични дела злоупотреба на службената положба и овластувањето и оштетување или повластување доверители. Осомничени се претседателот на Управниот одбор на ТЕ-ТО АД од Скопје, Вадим Михаилов, нотарката Снежана Сарџовска, адвокатот Никола Арсовски и Васко Блажевски, полномошникот на кипарската офшор компанија. Пријавените, според пријавата, ја искористиле службената положба и овластувањето и постапиле спротивно на неколку закони, со што ѝ овоможиле ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Со одлука на Врховниот суд на Република Македонија од лани на 27 декември Топлификација АД може сите заеми дадени на ТЕ-ТО АД во процесот на градба во висина од над 22 милиони евра да ги наплати од компанијата, соопшти Топлификација АД која преку писмо во јавноста побара од институциите да се расчистат судските лавиринти. „Од 15 февруари на ТЕ-ТО и на неговиот адвокатски тим му е јасно дека нема можност ништо да се смени во одлуката на Врховниот суд, по што почнува серија на целосно незаконски активности со кои директно се прави штета на Топлификација АД, а постои сериозна можност штета да претрпи и Република Македонија поради сериозни пропусти на судот во стечајната постапка која ТЕ-ТО ја покренува сам на себе. Причина за покренување на стечајната постапка сам на себе се спогодби помеѓу ТЕ -ТО и офшор компанија Битар холдингс лимитед (БХЛ), кој во моментот поседува 89,2% од акциите на ТЕ-ТО АД, за признавање на достасаност на долг во вкупен износ од над 120 милиони евра. Овие спогодби кои согласно Законот ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Скопски пазар и натаму продолжува да ги продава или издава своите атрактивни недвижности во Скопје и низ Македонија, во ситуација кога фирмата е во криза и се бори со наталожените долгови. На веб-страницата на СП постојано се објавуваат огласи за продажба на деловен простор на компанијата во повеќе градови. Овој месец, Скопски пазар продава деловен простор од над 2.500 метри квадратни во скопски Чаир, како и деловни објекти во Битола (461 метар квадратен) и Охрид (789 квадрати). Компанијата пролетва веќе продала деловен објект од над 2.000 метри квадратни во Кавадарци. Изминатава година, раководството на Скопски пазар продаде или издаде десетици атрактивни недвижности во сопственост на компанијата, а во исто време фирмата целосно се повлече од пазарот, губејќи ја некогашната врвна позиција во малопродажниот бизнис. Некогашните маркети од ланецот на СП, директорите им ги препуштија на компании кои до вчера им беа конкуренти. Вработени и акционери во Скопски пазар повеќепати предупредуваа дека имотот на ...
| | веќе видена | слични

Останато

Катица Јанева која беше идолизирана како симбол на борбата со високата корупција и организиран криминал заврши во притвор. Шефицата на СЈО доби 30 дена притвор ...
сите 941 | | | веќе видена

За Денот на нашата Армија ни пристигнаа и честитки од Кабул, Авганистан од нашите учесници во мисијата “Одлучна поддршка”. По повод празникот се одржаа ...
сите 97 | | | веќе видена

Марио Балотели уште еднаш ќе го облече небесно-синиот дрес на Манчестер сити, откако беше потврдено дека Италијанецот, кој само што потпиша за Бреша, ќе биде ...
сите 47 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Скопски пазар продал имот по трипати пониска цена од пазарната

Од:
До кого (е-маил):
Порака: