ЖИТЕЛИТЕ РЕАГИРАА, РАКЕТИТЕ ПУКАА: Како изгледаше огнометот поради кој се крена врева во скопски Карпош (ФОТО)


На социјалните мрежи веќе се појавија и фотографии од огнометот, а на кои јасно се гледа дека се работи за исклучително големо светлечко и огнено шоу Бурните реакции од жителите на скопската населба Карпош не ја спречија „Про кредит банка“ да го реализира планираниот огномет во рамките на годишната забава која се организира во месец мај во сите земји каде оваа банка има свои филијали. Огнометот, како што беше најавено, почна околу 21 часот и траеше дваесетина минути . Одекот од експлозиите на ракетите можеше да се чуе речиси низ цело Скопје, а тие кои беа во близина можеа и со свои очи да го следат светлечкото шоу на небото над зградата на банката. На социјалните мрежи веќе се појавија и фотографии од огнометот, а на кои јасно се гледа дека се работи за исклучително големо светлечко и огнено шоу . Жителите на скопската населба Карпош лани се жалеа дека низ парковите имало мртви птици од огнометот. Дали и годинава ќе се повтори истото, останува да се види во текот на утрешниот ден. За време на огнометот ...
| | веќе видена | слични

Ноќните клубови, кафулињата и другите угостителски објекти со почетокот на летната шема прават своевидна децибелна агресија врз сонот на граѓаните и летото им го претвораат во кошмар, револтирано негодуваат жителите на Карпош и на Центар. Надлежните ги потврдија жалбите на скопјани, а официјално, инспекциите на територијата на една општина во просек изрекуваат десетина казни годишно. Законот за бучава во животната средина и правилникот на дозволенониво на бучава во период од 19 до 23 часот дозволува гласна музика до 55 децибели, додека по 23 часот не смее да има надминување на 45 децибели. Не се смета дека е нарушен мирот на граѓаните ако се вршат вообичаени веселби како што се свадби, матурска прослава, веридба или прослави на државни празници, иако се прават за време на попладневниот одмор од 15 до 18 часот.- Живеам близу Зоолошката градина и музиката која доаѓа од кафеаните околу неа е прегласна. Веќе напамет го знаеме репертоарот и редоследот на песните, а нашите укажувања никој не ги есапи - вели ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Во Мај 2017 се одбележуваат 14 години успешно работење на ПроКредит Банка во Македонија, како специјализирана банка за развој и модерна банкарска услуга на мали и средни претпријатија и физички лица. Во последните година значително вложуваме во иновации, софтверски решенија и усовршување на електронското банкарство, во сигурносни системи и апликации. Дополнително инвестициите во 24/7 Зони, ја прават банката подостапна од било кога. Бидејќи живееме динамичен живот и бидејќи луѓето немаат време да чекаат ред во банка, се стремиме кон директно банкарство и со тој концепт ја доближуваме банката уште поблиску до клиентите секаде и во секое време, до нивната канцеларијата, дом и мобилен телефон на клиентот. На клиентите им нудиме 24/7 пристап до нивните средства како најголема предност како и едноставно и практично електронско банкарство, дизајнирано според потребите на клиентите. ПроКредит Банка е 100% Германска, сигурна банка, избор број еден заштедите на клиентите. Настанот беше прославен со коктелза клиентите ...
| | веќе видена | слични

ПроКредит Банка продолжува со одличното работење и зголемувањето на довербата на клиентите и според финансиските извештаи за 2016-та, особено од билансот на успех за периодот од 01.01 до 31.01 се гледа дека е одржано истото ниво како и годината претходно, па така и приходите и крајната оданочена добивка се во позитива, а зголемено е вкупното кредитно портфолио како и бројот на средства од депозити на корисниците. ПроКредит Банка во 2016-та оствариле вкупни приходи од работењето во износ од 15,2 милиони евра, од кои најзначаен дел опфаќаат приходите од камати за издадени кредити, а една третина се собрани од провизии. Најголем раст од 39,10% има на кредитите за реновирање кои изнесуваат 12,4 милиони евра. Нето кредитното портфолио се зголемило за 7,02% во 2016-та и изнесува вкупно 261 милион евра. Исто така раст има и на депозитите на клиентите во 2016-та за 11,08% во однос на претходната година и истите изнесуваат 238,3 милиони евра. Во 2016-та ПроКредит Банка бележи расходи во износ од 10,5 милиони евра, ...
| | веќе видена | слични
3 копии

По прославувањето една година постоење, од филијалата на „Про кредит“ банка во Карпош, околу Скејт паркот, детското и тениското игралиште на кеј денес можат да се забележат остатоци од пиротехнички сретства кои се расфрлани на сите страни. Ниту служби на банката, ниту јавните служби за хигиена до овој момент го немаат расчистено теренот. Според одлуката донесена од Владата за утврдување во кои случаи и под кои услови се смета дека е нарушен мирот на граѓаните од штетна бучава граничните, индикаторите кои се над 70 децибели се сместени во четвртиот и највисок степен на граничните вредности. „Оптеретувањето на подрачјето со бучаа поради одржување на јавни приредби, јавни собири или други јавни настани проследени со употреба на звучни и други уреди кои доведуваат до зголемување на бучавата се утврдува со пресметување на еквивалентното ниво на бучавата. Тоа не треба да надминува 85 децибели без оглед на времетраењето, а максималното ниво на бучава не треба да надминува 110 децибели“, пишува во Одлуката донесена ...
| | веќе видена | слични

Со огномет на површина од околу 400 квадратни метри, во непосредна близина на кејот на Вардар,“Про кредит” банка и оваа година,ќе прослави една година од постоењето на филијалата. Граѓаните од населбата Карпош велат дека се засегнати и реагираат на ваквиот начин на прослава. Според нив, епилогот на минатогодишната прослава бил мртви птици и улични животни.Дел од граѓаните кои беа пред банката,велат дека се исплашени за нивните миленици и деца, бидејќи огнометот се организира во близина на детско и тениско игралиште. “Како жител на општина Карпош навистина сум згрозен од ова што денеска се случува. Минатата година бевме сведоци на голем потрес на домашните миленици, а покрај нив и на оние миленици кои се без дом. Бевме сведоци на огромен огномет во времетраење на дваесетина минути каде на оваа површина имаше околу 100 мртви птици. Ова што денес се случува е навистина апсурдно. На 500 метри има голем број на експлозивни направи, како ова да е војна а не роденден. Ова може да биде навистина погубно, бидејќи ...
| | веќе видена | слични

Останато

Дали процесот за името е пред нова пречка – што значи изјавата на екс-министерот Никос Коѕијас дека нацрт-амандманот на членот 49 од Уставот, предложен од ...
сите 173 | | | веќе видена

Ова го истакна градоначалникот на општина Гостивар, Арбен Таравари на прес конференција посветена на трагичниот настан во кој средношколка го загуби животот. ...
сите 141 | | | веќе видена

Во атарот на селото Негорци, во близина на Невропсихијатриската болница, ќе се гради стационар за бездомни животни во општина Гевгелија, е договорено денеска ...
сите 73 | | | веќе видена

СЈО има одврзани раце до крај да го истера случајот „Империја“, односно по отворената истрага набрзо можат да поднесе и обвинение, бидејќи не им е истечен ...
сите 211 | | | веќе видена

Поради службено отстуство на претседателот на Судечкиот совет Оља Ристова, рочиштето за предметот „Титаник 3“ на Специјалното јавно обвинителство е одложено за ...
сите 70 | | | веќе видена

Исто како и во првиот круг гласање од локалните избори во 2013 година, притисокот и на 7 април, денот на вториот круг, врз членството на ВМРО-ДПМНЕ, вработени ...
сите 193 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ЖИТЕЛИТЕ РЕАГИРАА, РАКЕТИТЕ ПУКАА: Како изгледаше огнометот поради кој се крена врева во скопски Карпош (ФОТО)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: