Ѓорчев-Анѓушев за Фени


Бројни критики за економската политика упати опозицијата на интерпелацијата на владата. Пратеникот Влатко Ѓорчев рече дека не се испорачуваат никакви резултати, не е отворена ниту една фабрика ниту пак се прават нови патишта. Вицепремиерот Анѓушев го посочи примерот со кавадаречки Фени која замина во стечај, но од први март успешно работи, работниците земаат плата, а доверителите се обештетени. Но, јавноста рече тој треба да знае како комбинатот замина во стечај. „Не е отворена ни една фабрика. Фени е затворен, Југохром рековте ќе почнел од јуни. Ќе го отворите ли? Еден метар асфалт немате ставено, пуштате пат што е готов пред една година, а абер немате за правење нови“, кажа Ѓорчев. „Фени работи, а работниците земаат плата. Треба да се знае како фабриката отиде во стечај. Овие документи покажуваат дека 51 мил евра биле простени. УЈП тоа не го проверила“, реплицираше Анѓушев.
| | веќе видена | слични

За тоа дали ќе се реши спорот со името треба да се праша владата, одговори Влатко Ѓорчев од ВМРО-ДПМНЕ на прашање на новинарот дали ќе може да се реши спорот за името гостувајќи на телевизија АлсатМ -Она на што ние се надеваме и сметаме дека така треба да биде е дека Македонија нема да го смени Уставот, нема да се задира во идентитетот, дека ќе бидеме членка на евроатлантските структури. Впрочем тоа и го ветувааа. Она што го ветија нека го исполнат- рече Ѓорчев. Според него она што го покажуваат од Владата е дека сакаат решение по секоја цена. Одеднаш нагло се зголемија барањата на грчката страна, констатира Ѓорчев. -Проблемот е сложен, ако не бил ќе го решеле и владите претходно. Сега оваа влада е во расчекор и треба да исполнат многу на многу адреси. Ние ја демонстрираме конструктивноста, но топката е кај нив- истакна Ѓорчев. Според него ова не смее да биде Влада која се занимава со едно прашање. -Ако со прашањето за името се занимаваат двајца тројца од владата, другите треба да работат во своите ресори. ...
| | веќе видена | слични

Добро е и Албанците сами да видат дали оваа влада и овој прмиер ќе им ги исполнат ветувањата. Кредитот се, троши довербата опаѓа. Луѓето се прашуваат и се зачудени, ние не гласавме за ова. И гласачите на СДСМ се изневерени, владата на Зоран Заев не ги исполнува ветувањата, рече Влатко Ѓорчев од ВМРО-ДПМНЕ. -На прашањето дали оваа влада ќе ја деполитизира администрацијата одговорот е не. Очекувањата на граѓаните се изневерени. Распишаните конкурси се за одредени луѓе и тоа на сите им е веќе јасно. Разочарувањето расте кај граѓаните, рече Ѓорчев гостувајќи на телевизија АлсатМ. Според нас, посочи Ѓорчев, мислиме дека граѓаните ќе бидат и натаму незадоволни. -Самите граѓани за шест месеци од сега, ќе кажат дали е добро или не, истакна Ѓорчев. Одговорноста за процесите е кај владата, рече Ѓорчев, но истовремено не можеме да не констатитараме дека има селективност, реваншизам. Тој истакна дека ВМРО-ДПМНЕ ќе биде конструктивна, но оти времето ќе покаже како ќе биде. -Ќе заврши времето на правење и пишување ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Ова што денеска го имаме го имавме седум пати по ред. Добро е што Македонија се враќа во 2009 година кога ја имавме истата препорака, изјави Влатко Ѓорчев од ВМРО-ДПМНЕ во вторникот вечерта, гостувајќи на телевизија АлсатМ. Според него, ако се гледа претходниот период, односно периодот на претходната влада, треба да се гледа перидот кога владата можеше да функционира. Ѓорчев посочи дека во еден период се појавија пироманите кои ја запалија политичката криза, но за нив сега се е розево, тие сега се во владата. „Зачленувањето и членството во ЕУ и НАТО не е цел само посебе. И ЕУ и НАТО сакаат да сме дел од нив зошто и географски припаѓаме, но истовремено целта е подобар живот на граѓаните. Сега добро е што владата нѐ врати во 2009 година. Проблемот сега е што Македонија според економијата е со најлоши економски перформанси. Не така одамна ние бевме земја со најмногу инвестициии, раст, а сега сме далеку од тоа. И на луѓето драго им е што имаме ваков извештај. Но, луѓето ги интересираат условите за живот, работа, ...
| | веќе видена | слични
2 копии

СДСМ виде дека не е лесно да се преговара со Грција и да се реши прашањето за промена на името, истакна пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Влатко Ѓорчев, во гостувањето на Алсат ТВ. Тој го коментираше делот од позитивниот извештај на ЕУ за напредокот на Македонија кој денеска беше примен од Владата на РМ. - Се работи за комплициран спор и СДСМ виде дека работата нема да оди лесно, Да беше така, тоа досега ќе го решеа владите на Бранко Црвенковски и Владо Бучковски - рече Ѓорчев. Порача граѓаните да не се задоволуваат само со позитивниот извештај од ЕУ туку да бараат да им се решаваат секојдневните проблеми. Ѓорчев посочи дека во еден период се појавија пироманите кои ја запалија политичката криза, но за нив сега се е розево, тие сега се во владата. „Зачленувањето и членството во ЕУ и НАТО не е цел само по себе. И ЕУ и НАТО сакаат да сме дел од нив зошто и географски припаѓаме, но истовремено целта е подобар живот на граѓаните. Сега добро е што владата не врати во 2009 година. Проблемот сега е што Македонија според ...
| | веќе видена | слични

Во Македонија се случува политички прогон, единствениот македонски градоначалник во Албанија, Едмонд Темелко, кој е во лоша здравствена состојба, се наоѓа во притвор и врз него се врши политички реваншизам, а со оваа влада повторно се вратил криминалот на улиците, а за безбедноста на граѓаните никој не води грижа, рече пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Влатко Ѓорчев на расправата за гласање на недоверба на владата на СДСМ од собраниската говорница. Се чувствува ли некој во оваа влада горд што го малтретирате Сашко Кедев, што го деградирате неколку скалила? Анонимуси го деградираат Сашко Кедев, знаете ли која ќе биде последицата? Последицата ќе биде ако Кедев отиде во приватно или во странство. И после тоа 300, 400 или 500 луѓе кои што требало да ги оперира во Македонија или ќе треба да даваат за приватно или ќе треба да собираат пари со донации за да одат во странство, праша Ѓорчев. Тој додаде дека граѓаните кои до вчера ги поддржувале СДСМ и Заев денес веќе ги прозиваат, а тоа е поради лошите и катастрофални ...
| | веќе видена | слични

– Се чувствува ли некој во оваа влада горд што го малтретирате Сашко Кедев, што го деградирате неколку скалила? Анонимуси го деградираат Сашко Кедев, знаете ли која ќе биде последицата? Последицата ќе биде ако Кедев отиде во приватно или во странство. И после тоа 300, 400 или 500 луѓе кои што требало да ги оперира во Македонија или ќе треба да даваат за приватно или ќе треба да собираат пари со донации за да одат во странство, праша денеска пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Влатко Ѓорчев на расправата за гласање на недоверба на владата на СДСМ од собраниската говорница. Ѓорчев потенцираше дека само во Македонија се случува политички прогон на лица кои имаат различно мислење од оваа влада. Тој го спомена и единствениот македонски градоначалник во Албанија, Пустец, Едмонд Темелко кој е во лоша здравствена состојба, а се наоѓа во притвор и врз него се врши политички реваншизам.
| | веќе видена | слични

Останато

Мерката притвор од 30 дена на Јанева и беше доделена поради можност од бегство, влијание врз сведоци и инволвирани во истрагата за предметот „Рекет“ и ...
сите 752 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев денеска во Општина Новаци, на настанот по повод увидот на напредокот на работите на магистралниот гасовод Неготино – Прилеп – Битола, ...
сите 352 | | | веќе видена

На прашањето: дали очекува да почнат лични дисквалификации врз неа и врз дел од обвинителите во тимот како тоа дека против Катица Јанева се водела судска ...
сите 339 | | | веќе видена

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Наум Стоилковски го прашува републичкиот јавен обвинител Љубомир Јовески каде се парите од рекетот ако објавениот извештај навистина ...
сите 153 | | | веќе видена

Објавувањето на записникот од страна на еден портал само покажува колку е порозно и некадарно обвинителството, вели за Пресинг Тв адвокатот Звонко ...
сите 225 | | | веќе видена

За Денот на нашата Армија ни пристигнаа и честитки од Кабул, Авганистан од нашите учесници во мисијата “Одлучна поддршка”. По повод празникот се одржаа ...
сите 78 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ѓорчев-Анѓушев за Фени

Од:
До кого (е-маил):
Порака: