Германија ќе ги одвраќа Палестинците од еднострано признавање на државата

2 копии

Германскиот министер за надворешни работи Вестервеле и министерот за развој Нибел во понеделник и вторник за време на посетата на Блискиот исток ќе се обидат да ги разубедат Палестинците од барањето Обединетите нации да ја признаат нивната држава, изјави Нибел за неделникот Der Spiegel „Мораме да ги убедиме Палестинците дека еднострано прогласување на независноста е лош пат за излегување од блокадата во која се наоѓа блискоисточниот мировен процес“, изјави Нибел. Претседателот на палестинската самоуправа, махмут Абас рече дека сака да го искористи Генералното собрание на ОН и оваа есен да побара признавање на палестинската држава, доколку до тогаш не биде обновен мировниот процес. Германската канцеларка, Ангела Меркел на почетокот на мај, по разговорите со Абас во Берлин, оцени дека таков чекор е контрапродуктивен. Министерот за надворешни работи Гвидо Вестервеле и неговито колега министер за развој Дирк Нибел на Палестинците ќе им сугерираат до Советот за безбедност на ОН да предложат резолуција ...
| | веќе видена | слични

Германскиот министер за надворешни работи Гвидо Вестервеле и министерот за развој Дирк Нибел во понеделник и во вторник, за време на посетата на Блискиот исток ќе се обидат да ги разубедат Палестинците од барањето Обединетите нации (ОН) да ја признаат нивната држава, пишува неделникот „Шпигел”. - Мораме да ги убедиме Палестинците дека еднострано прогласување на независноста е лош пат за излегување од блокадата во која се наоѓа блискоисточниот мировен процес - изјави Нибел. Претседателот на палестинската самоуправа, Махмут Абас рече дека сака да го искористи Генералното собрание на ОН и оваа есен да побара признавање на палестинската држава, доколку до тогаш не биде обновен мировниот процес. Германската канцеларка Ангела Меркел на почетокот на мај, по разговорите со Абас во Берлин, оцени дека таков чекор е контрапродуктивен. Вестервеле и Нибел на Палестинците ќе им сугерираат до Советот за безбедност на ОН да предложат резолуција со која ќе повикаат на формирање на палестинска држава во границите од 1967 ...
| | веќе видена | слични

Останато

За време на говорот на францускиот претседател на лидерскиот политички самит по повод 100-годишнината од завршувањето на Првата светска војна, во серијата ...
сите 90 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 300 | | | веќе видена

Сопругата на Претседателот на Република Македонија, г-ѓа Маја Иванова присуствуваше на приемот што во Париз го приреди првата дама на Франција, г-ѓа Брижит ...
сите 175 | | | веќе видена

По протестите пред домовите на Арнаудов, Мукоски и Василевски, „Македонија-блокира“ предводена од Јанко Бачев и Филип Петровски денес ќе протестираат пред ...
сите 61 | | | веќе видена

Со состојбата во Република Македонија е загрижувачка. Имаме политичко уназадување, правен хаос, девастирана и упропастена економија, здравствен систем кој не ...
сите 68 | | | веќе видена

Демант на објавена информација, барање за извинување и на крај тужба… Ова е процедурата за реагирање на објавена информација доколку сметате дека таа не е ...
сите 45 | | | веќе видена

Адвокатот на притворениот ексминистер за транспорт Миле Јанакиески ја оспори во негово име службената белешка од УБК, со која се тврди дека ќе бега и тој како ...
сите 33 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Германија ќе ги одвраќа Палестинците од еднострано признавање на државата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: