Синот на легендарниот Војо Стојаноски - Дамјан, го сними првиот видеоспот

Mладиот пејач Дамјан Стојаноски, син на легендарниот пејач Војо Стојановски, го сними првиот видеоспот за неговата полседна песна насловена "Тешко мина докторе". Се работи за изворна, народна песна од Пиринскиот дел на Македонија, која тој ја изведува во негов стил. Новиот аранжман за песната го направил Златко Миладиноски кој ја свири и тамбурата, а на зурла, тапан и кавал на неа како гостин. Видео записот е сниман на прекрасните локацијии, крај манастирот Света Недела во селото Оровник, Охрид, а спотот го изработе ИН Продукција. Дамјан е студент на Факултетот за музичка уметност (ФМУ) во Скопје , на отсекот соло пеење, со што несомнено музиката ќе му биде идна професионална определба, иако засега естрадата и пеењето му се само хоби и страст.
| | веќе видена | слични
2 копии

Сара Мејс и Дамјан Пејчиновски по успешната соработка за темата „Немам пари" за следната недела најавуваат уше едно несекојдневно изненадување за својата публика. Имено, соработката, која започна со „Немам пари" и видеозаписот кој ја размрда македонската естрада, продолжува, но овој пат со нешто сосема поинакво. Станува збор за темата насловена „Лажев јас", во кој повторно креативно ќе се појави младиот музички виртуоз Дамјан Пејчиноски, а која излегува во истовреме со видео. Водени од одлично синхронизираната артистичка елација, овие двајца исклучителни македонски музичари со своите песни и изведби, секогаш допираат до сетилата на своите слушатели, а не потфрлаат да ги поттикнат и размислувањата и ставовите во општеството. За што точно станува збор, македонската јавност ќе дознае во текот на следната недела.
| | веќе видена | слични
5 копии

Кога се работи за изненадување и нешто несекојдневно, Сара Мејс и Дамјан Пејчиноски секогаш се инвентивни со нови и оригинални идеи. Соработката, која започна со „Немам пари“ и видео записот кој ја размрда македонската естрада, продолжува, но овој пат со нешто сосема поинакво. Од организаторите се најавува нова песна и видео запис на Сара Мејс, насловена како „Лажев јас“, во кој повторно креативно ќе се појави младиот музички виртуоз Дамјан Пејчиноски. Водени од одлично синхронизираната артистичка елација, овие два исклучителни македонски музичари со своите песни и изведби, секогаш допираат до сетилата на своите слушатели, а не потфрлаат да ги поттикнат и размислувањата и ставовите во општеството. За што станува збор, македонската јавност ќе дознае наредната недела.
| | веќе видена | слични
2 копии

Доколку внесувате лекови за намалување на притисокот, антидепресиви, лекови за лечење на ракот или антибиотици, исфрлете го грејпфрутот од Вашето секојдневно мени - предупредуваат канадските експерти од универзитетот Онтарио. Доколку внесувате лекови за намалување на притисокот, антидепресиви, лекови за лечење на ракот или антибиотици, исфрлете го грејпфрутот од Вашето секојдневно мени - предупредуваат канадските експерти од универзитетот Онтарио. Грејпфрутот содржи состојка наречена furanocoumarin, која спречува ензимите да го разложат лекот во цревата, поради кое доаѓа до удвојување на истиот. Последиците од пиењето сок или јадењето грејпфрут во комбинација со овие лекови вклучуваат внатрешно крварење, промена на срцевиот ритам, оштетување на бубрезите и ненадејна смрт. На листата се најдоа повеќе од 85 лекови, од кои 43 може да предизвикаат смртоносни последици. Една таблета со чаша сок од грејпфрут може да биде еднаква на десет таблети со чаша вода. Луѓето не веруваат кога ќе го чујат тоа, но таквата ...
| | веќе видена | слични

Останато

Уште на 2 јули 2017 Специјалното јавно обвинистелство (СЈО) констатирало дека има опасност од бегство на обвинетите Миле Јанакиески и Кирил Божиновски во ...
сите 269 | | | веќе видена

Претседателот на Франција, Емануел Макрон изјави синоќа дека Франција и САД би требало меѓусебно да се почитуваат, како што им доликува на едни долгогодишни ...
сите 244 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицковски вечерва во Гостивар, коментирајќи ги последните случувања во државата, оцени дека Владата не ја води државата ...
сите 281 | | | веќе видена

Она што се случуваше вчера околу седиштето на ВМРО-ДПМНЕ беше класична политичка хајка организирана од Зоран Заев и Оливер Спасовски, ова денеска на ...
сите 127 | | | веќе видена

Постои ли белоруска врска во бегството на Груевски, повеќе унгарски медиуми пренесуваат изјава на добро информиран дипломат кој тврди дека според дипломатските ...
сите 238 | | | веќе видена

„Предлог Буџетот за 2019 година изготвен од Владата предводена од СДСМ, обезбедува социјална праведност, повеќе пари кај граѓаните и поголема помош за секое ...
сите 248 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Синот на легендарниот Војо Стојаноски - Дамјан, го сними првиот видеоспот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: