Обама најави можни нови санкции за Иран.

2 копии

Претседателот на САД, Барак Обама, откако во вторникот Техеран соопшти дека никакви понуди и принуди нема да можат да ја запрат неговата програм за збогатување ураниум, соопшти дека неговата земја и сојузниците може да воведат дополнителни санкции за Иран поради неговата нуклеарна програма. Претседателот на САД, Барак Обама, откако во вторникот Техеран соопшти дека никакви понуди и принуди нема да можат да ја запрат неговата програм за збогатување ураниум, соопшти дека неговата земја и сојузниците може да воведат дополнителни санкции за Иран поради неговата нуклеарна програма. На заедничката прес-конференција со германската канцеларка Ангела Меркел , американскиот претседател во вторникот изјави дека со неговата гостинка се согласиле дека иранската нуклеарна програма и одбивањето на Иран сериозно да се ангажира во разговорите остануваат причина за сериозна загриженост. Иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџад во вторникот изјави дека ги отфрла клучните барања на земјите кои стравуваат дека Техеран може да ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Европската унија денеска изрази длабока загриженост поради најавата на Иран дека ќе ги прошири своите капацитети за производство на високозбогатен ураниум и го обвини дека го зголемува своето пркосење на Советот за безбедност на ОН. „Со посебна загриженост ја проследивме денешното соопштение на Иран дека ќе ги зголеми своите капацитети за збогатување на ураниумот за 20 проценти, со што уште повеќе ги влоши односите сои СБ на ОН“, истакнуваат од ЕУ. Иран претходно објави дека ќе го префрли своето производство на збогатен ураниум во подземен бункер и дека тројно ќе ги зголеми капацитетите за производство. Иран тврди дека ураниумот му е потребен како гориво за медицинско-истражувачкиот реактор во Техеран, но Западот е загрижен дека Иран со тоа ќе се доближи до нивото на збогатеност на ураниумот од 85 - 90 проценти, колку што е потребно за изработка на атомска бомба. При збогатувањето на ураниумот се зголемува нивото на радиоактивниот изотоп У-235, кој во природата, во основната руда го има околу 0,7 ...
| | веќе видена | слични

Иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџад ја обвини Меѓународната агенција за нуклеарна енергија дека е под влијание на САД. Според Ахмадинеџад, агенцијата по наредба на американските власти напишала извештај во кој се споменува воената димензија на иранската нуклеарна програма. Иранскиот претседател потенцираше дека никаква понуда на светските сили не може да го разубеди Иран од понатамошен развој на својата нуклеарна програма. Директорот на Меѓународната агенција за нуклеарна енергија, Јуки Амано, претходно го обвини Техеран за несоработка со агенцијата која бара недвосмислени информации околу материјалите и активностите поврзани со нуклеарната енергија.
| | веќе видена | слични

Останато

Територијата на нашата држава се наоѓа под влијание на многу постудена воздушна маса која се спушта од северните гфеографски широчини и истата и понатаму ќе ...
сите 219 | | | веќе видена

Бугарската Влада го одобри Протоколот за НАТО, односно приклучувањето на Република Северна Македонија кон Алијансата, што беше потпишан од земјите членки на 6 ...
сите 160 | | | веќе видена

Првите мечеви од осмина финалето на Лигата на шампионите во кои се среќаваат Манчестер Јунајтед - Пари Сен Жермен и Рома - Порто почнаа со оддавање почит на ...
сите 105 | | | веќе видена

На свечена церемонија денеска пред Владата на Република Македонија беше кренато знамето на НАТО. Професорката Гордана Силјановска Давкова, една од кандидатите ...
сите 73 | | | веќе видена

Интегрален текст од соопштението на ВМРО-ДПМНЕ Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, д-р Христијан Мицкоски придружуван од Меѓународниот секретар д-р Тимчо Муцунски, ...
сите 115 | | | веќе видена

СДСМ одлучи да нема предвремени парламентарни избори заедно со претседателските со што е одбиено барањето на опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Според партискиот ...
сите 114 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Обама најави можни нови санкции за Иран.

Од:
До кого (е-маил):
Порака: