Електричен лет на Сината птица

Британската компанија Bluebird Performance Engineering ги враќа спомените на ловецот на брзински рекорди од 1930-те години и сака наскоро на пазарот да испрати електричен спортски автомобил. Најавата за новиот Bluebird доаѓа точно на 80 годишнината од сободувањето на првиот брзински рекорд на Сер Малком Кемпбел во 1933 година, а моделот DC50 треба да се појави на автомобилската сцена следната 2014 година. Неговото појавување пак се совпаѓа со 50 годишнината (1964) од соборувањето на брзински рекорди на копно и на вода од синот на Малком, Доналд Кемпбел, кој во 1967 година го загуби животот во уште еден обид за брзински рекорд на вода. Bluebird DC50 (ознаката доаѓа од Donald Campbell - DC) е електромобил чиј дизајн е инспириран од прототипите што се тркаат на Леман. Има стаклена купола и врати кои се отвораат нагоре со помош на електромотори. Техничките детали за DC50 се сиромашни. Се знае само дека моќноста е 360 КС. Од Bluebird велат дека забрзувањата се на ниво на едно Porsche, a автономијата со едно ...
| | веќе видена | слични

Останато

Со состојбата во Република Македонија е загрижувачка. Имаме политичко уназадување, правен хаос, девастирана и упропастена економија, здравствен систем кој не ...
сите 153 | | | веќе видена

Екс министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески и екс секретарот на Владата, Кирил Божиновски денеска во раните утрински часови се најдоа зад решетки. ...
сите 148 | | | веќе видена

„Зоран Заев и Оливер Спасовски знаеја дека Никола Груевски не е во партискиот штаб на ВМРО-ДПМНЕ, но одлучија да претресуваат и заплашуваат партиски членови и ...
сите 160 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 301 | | | веќе видена

Сопругата на Претседателот на Република Македонија, г-ѓа Маја Иванова присуствуваше на приемот што во Париз го приреди првата дама на Франција, г-ѓа Брижит ...
сите 175 | | | веќе видена

Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување избори „Македонија-блокира“ и Координативното тело на дијаспората во Европа ...
сите 91 | | | веќе видена

Министерството за правда ја почна постапката за екстрадиција на бегалецот Никола Груевски од Унгарија во Македонија. Премиерот Зоран Заев изрази уверување дека ...
сите 112 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 29 | | | веќе видена

Пратениците од Беса на Билал Касами бараат одговорност од надлежните институции за бегството на поранешниот премиер Никола Груевски во Унгарија, како и одговор ...
сите 313 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Електричен лет на Сината птица

Од:
До кого (е-маил):
Порака: