Скопје – Јавна расправа по нацртот ЛЕАП 2

2 копии

Скопје – Заинтересираните граѓани, претставниците од десетте скопски општини, јавните претпријатија, стручната јавност и од невладините организации денеска /22.06.2011 година/ имаа можност да ги дадат своите мислења, предлози и забелешки по Нацртот на Локалниот еколошки акционен план 2 за Скопје на јавната расправа што се одржа во просториите на Градот Скопје. Можноста од воведување селекција на отпадот, регулирањето на бучавата од кафулињата, контролата на нејонизирачкото зрачење од базните станици на операторите, намалувањето на загадувањето од индустриските капацитети и можноста за користење техничка вода за полевање на зеленилото и за миење на улиците беа само дел од забелешките на присутните дискутанти на стратешкиот документ за Градот Скопје кој што ја утврдува состојбата со животната средина во градот и предлага мерки и активности за решавање на проблемите со загадувањето на медиумите и областите на средината. Нацртот на Локалниот еколошки акционен план 2 (ЛЕАП 2) за Град Скопје беше усвоен од Советот ...
| | веќе видена | слични

Користење на техничките води за полевање, селекција на отпадот, намалување на бучавата од кафулињата, контрола на зрачењето од базните станици на мобилните оператори - ова се главните теми на вчерашната дискусија по повод локалниот еколошки акционен план. Мислења, предлози и забелешки на овие теми даваа претставници од општините, граѓаните и невладините организации. Службите од градот ќе ги земат предвид сите предлози и забелешки од расправата и ќе бидат додадени во предлогот на планот, кој повторно ќе биде разгледуван.
| | веќе видена | слични

Останато

Зградата во трговскиот центар Скопјанка во која вчера повеќе од 6 часа беа евакуирани станарите поради неподнослив мирис кој предизвикувал кашлање и печење на ...
сите 78 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска оствари средба со граѓаните и членовите на општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ Свети Николе.Мицкоски пред ...
сите 202 | | | веќе видена

Пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Јохан Тарчуловски кој моментално е во домашен притвор, излезе со свој став околу референдумското прашање. Тој на својот ...
сите 51 | | | веќе видена

На 30 септември имаме историска одлука исправена пред нас. Со својата совест, со својата мудрост, мислејќи на Заветот од првиот референдум и мислејќи на идните ...
сите 10 | | | веќе видена

„Петре Шилегов наместо да гради во Скопје, гради во Маврово, но за свои приватни потреби. Додека во Скопје една година нема направено ниту еден проект, ...
сите 32 | | | веќе видена

„На само 10 дена од одржувањето на референдумот околу преименувањето на Република Македонија како и промената на македонскиот национален идентитет, Владата ...
сите 122 | | | веќе видена

Професорот Трајко Славески во гостувањето на ТВ 21 вечерва истакна дека и тој го дели мислењето со останатите дека договорот од Преспа е штетен. Тој вели дека ...
сите 81 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Скопје – Јавна расправа по нацртот ЛЕАП 2

Од:
До кого (е-маил):
Порака: