ГРЦИЈА: Почина поранешниот премиер Константин Мицотакис

Мицотакис, кој е роден на 18 октомври 1918 година, речиси 60 години играше активна улога на грчката политичка сцена Поранешниот грчки премиер Константин Мицотакис почина минатата ноќ на 98-годишна возраст , соопшти рано изутринава неговото семејство. Во кусото соопштение се наведува дека Мицотакис починал во еден часот по локално време
| | веќе видена | слични

Стотици ожалостени се собраа во централниот дел на Атина во средата, за да му оддадат почит на поранешниот премиер на Грција Константинос Мицотакис, кој почина во понеделникот, 29 мај, на 99-годишна возраст, пишува електронското издание Ekathimerini . Меѓу присутните на спомен церемонија беа актуелниот премиер на земјата, Алексис Ципрас, претседателот на Република Кипар Никос Анастасиадес и Константинос, 76-годишниот поранешен крал на земјата, кој со години живее надвор од нејзините граници. Синот на Мицотакис, конзервативниот лидер на опозицијата Киракос Мицотакис, присуствуваше во катедралата. Комеморација во средата, предводена од грчкиот црковен архиепископ Јероним беше емитувана во живо на телевизиите – како во државната, така и по приватните.
| | веќе видена | слични

Сања Ристовска известувач за „Нова Македонија“ од Атина „Вклучувањето на Грција во неуспешниот спор за името ја спречи политичката амбиција на Константинос Мицотакис во однос на надворешната политика“ пишува во книгата „Понапред од своето време“ од грчкиот политичар Јоанис Палеокрасас, посветена на владата на Мицотакис во периодот 1990-1993 година. Оваа реченица најдобро, кратко и јасно ја опишува политичката кариера на поранешниот грчки премиер и лидер на Нова демократија, кој завчера почина во 99-та година од животот.Над 20 години неговото име со поврзуваше со македонското прашање. Критичниот момент на политичкиот крстопат на Мицотакис е 1993 г., кога несогласувањата со тогашниот министер за надворешни работи Андонис Самарас и неговата одлука да замине од Нова демократија и да формира своја партија резултираа владата да ја загуби довербата, а Мицотакис да не го искористи четиригодишниот мандат. Сепак, самиот Мицотакис во интервју за книгата „Распадот на Југославија и грчките фантазии“ од новинарот ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Поранешниот грчки премиер, Константинос Мицотакис, почина денеска на 99 години, соопшти неговото семејство. „Почина еден час по полноќ, опкружен со луѓето што го сакаа и што ги сакаше“, пишува во краткото соопштение. Мицотакис беше премиер од 1990 до 1993 година, кога Македонија стана независна држава и го блокираше признавањето на Македонија во Европската унија. Заедно со Слободан Милошевиќ заговараа поделба на Макеоднија, открија мемоарите на првиот претседател на Македонија, Киро Глигоров. Тој е роден во 1918 година, се повлече од политичкиот живот во 2004 година, кога му истече последниот пратенички мандат. На чело на конзервативната партија Нова демократија беше од 1984 до 1993 година, а претходно, во неколку конзервативни влади тој ги извршуваше функциите министер за финансии и за надворешни работи. Неговиот син, Киријакос Мицотакис, е актуелен лидер на Нова демократија, а неговата ќерка, Дора Бакојани, е поранешна шефица на грчката дипломатија, поранешна министерка за култура, како и некогашна ...
| | веќе видена | слични

Почина Мицотакис, поранешниот грчки премиер кој ја блокираше Македонија по независноста. Вака гласат дел од насловите во Македонија по смртта на грчкиот државник, но дали навистина било така. Поранешниот претседател на Собранието, Стојан Андов, вели дека тој е веројатно единствениот политичар кој се сретнал лично со Мицотакис. Андов вели дека тоа била тајна средба во 1992 година. „Кисинџер прв го покрена прашањето и му рече на Мицотакис дека ова е најубава прилика Грција да си ја зацврсти позицијата на Балканот како една од клучните земји и затоа треба веднаш да ја признае Република Македонија, да не прави било какви проблеми. Мицотакис кажа оти има големи тешкотии тоа да се оствари, има голем отпор во државата“, изјави Стојан Андов, поранешен претседател на Собранието. Уште тогаш Мицотакис го испорачал предлогот за решавање на името, кој остана актуелен и во 2008 година, кога Македонија беше блокирана од Грција на самитот на НАТО во Букурешт. „Ми даде едно ливче, каде напишал: Република Македонија - ...
| | веќе видена | слични

Почина поранешниот премиер на Грција Константинос Мицотакис. Тој е и татко на лидерот на најголемата опозициска партија во Грција „Нова демократија“ Кириакос Мицотакис. Константинос Мицотакис почина на 98 години. Мицотакис е роден на островот Крит. Тој е внук на грчкиот политичар и повеќегодишен премиер на Грција Елефтериос Венизелос. Константинос Мицотакис ја создава во 1977 година Партијата на новите либерали, а во 1978 година ја приклучува на „Нова демократија“, која подоцна ја предводи. Премиер на Грција е од 1990 до 1993 година. По поразот на изборите во 1993 година го напушта партиското лидерство во „Нова демократија“, но ја задржува функцијата почесен претседател. Бил министер за финансии и за надворешни работи на Грција. Во 2004 година го напушти парламентот.
| | веќе видена | слични
5 копии

Поранешниот грчки премиер Константин Мицотакис почина минатата ноќ на 98-годишна возраст, соопшти рано изутринава неговото семејство. Во кусото соопштение се наведува дека Мицотакис починал во еден часот по локално време (полноќ по средноевропско време), без да се посочат детали за причините за смртта. Мицотакис, кој е роден на 18 октомври 1918 година, речиси 60 години играше активна улога на грчката политичка сцена. Тој од политиката официјално се повлече во 2004 година, кога истече неговиот последен мандат како пратеник. Од 1984 до 1993 година Константин Мицотакис беше лидер на грчката конзервативна партија Нова Демократија, а од 1990 до 1993 година и премиер на Грција. Претходно, во неколку конзервативни влади тој ги извршуваше функциите министер за финансии и за надворешни работи. Неговиот син Киријакос Мицотакис е актуелан лидер на Нова демократија, а неговата ќерка Дора Бакојани е поранешен министер за надворешни работи и за култура и некогашен градоначалник на Атина.
| | веќе видена | слични

На 99 годишна возраст почина Константинос Мицотакис поранешен премиер на Грција и поранешен лидер на Неа димократија. Неговото име доста често асоцира на проблемот со името. „Треба да знаете дека името Славомакедонци беше официјалното име на министерството за надворешни работи. Ние им го дадовме. А подоцна ни текна дека не треба да биде вклучен терминот Македонија во името. Јас уште на почетокот им реков дека ова е глупост.“- рече Мицотакис во интервјуто за книгата „Распадот на Југославија и грчките фантазии“ на новинарот Ставрос Ѕимас. Во интервјуто направено во 2014 поранешниот премиер говорел и за предлогот на Мицотакис за поделба на Македонија. „Останува на тоа, и во интервјуто што го направивме дека Милошевиќ навистина му рекол да ја поделат земјата. И јас го прашувам, навистина господине претседателе, ви рекоа да нападнат тие од горе и ние од тука? Вели, токму така. Му велам, вие што му одговоривте? Му реков, седи мирен, овие работи не може да се случат, ние сме член на европската унија.“- рече за ...
| | веќе видена | слични
4 копии

На 98-годишна возраст почина поранешниот грчки премиер Константинос Мицотакис, објавија светските медиуми. Веста за неговата смрт ја објави неговото семејство во кратко соопштение во кое се вели дека политичарот починал утрово, околу 1 часот. Мицотакис беше активен во политиката речиси 60 години, служејќи во неколку позиции во кабинетот, меѓу кои и министер за финансии и министер за надворешни работи пред да се пензионира како пратеник во 2004 година.Тој ја предводеше конзервативната партија во Грција, Неа демократиа, 1984-1993 и беше премиер од 1990 до 1993. Тој е татко на Кириакос Мицотакис, актуелен лидер на “Нова демократија”, сега во опозиција. Неговата постара ќерка Дора Бакојани беше министер за култура, министер за надворешни работи и исто така градоначалник на Атина.
| | веќе видена | слични

Константинос Мицотакис, поранешниот грчки премиер почина на возраст од 98 годиниПоранешниот грчки премиер Константин Мицотакис почина минатата ноќ на 98-годишна возраст, соопшти рано изутринава неговото семејство.Во кусото соопштение се наведува дека Мицотакис починал во еден часот по локално време (полноќ по средноевропско време), без да се посочат детали за причините за смртта.Мицотакис, кој е роден на 18 октомври 1918 година, речиси 60 години играше активна улога на грчката политичка сцена. Тој од политиката официјално се повлече во 2004 година, кога истече неговиот последен мандат како пратеник.Од 1984 до 1993 година Константин Мицотакис беше лидер на грчката конзервативна партија Нова Демократија, а од 1990 до 1993 година и премиер на Грција. Претходно, во неколку конзервативни влади тој ги извршуваше функциите министер за финансии и за надворешни работи.Неговиот син Киријакос Мицотакис е актуелан лидер на Нова демократија, а неговата ќерка Дора Бакојани е поранешен министер за надворешни работи и за ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Во врска со намерата на јавниот обвинител Љубомир Јовески да избере ВД наследник на Катица Јанева во СЈО, се огласи и пратеникот Антонио Милошоски од ...
сите 74 | | | веќе видена

Обвинителката во Специјалното јавно обвинителство Фатиме Фетаи денеска изјави дека СЈО продолжува со застапување на предметите во судница без разлика што на ...
сите 251 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ГРЦИЈА: Почина поранешниот премиер Константин Мицотакис

Од:
До кого (е-маил):
Порака: