Запејте за Македонија на македонски јазик


4 копии

Оперскиот пејач Игор Дурловски на социјалната мрежа Фејсбук покрена акција и ги предивизика пријателите да запеат за Македонија. Дурловски бара од неговите фејсбук пријатели да се снимаат како пејат на македонски, видеото да го објават на социјалната мрежа и да ги предизвикаат нивните пријатели да го сторат истото. Поддршка за оваа иницијатива на Дурловски даде неговиот колега, Цветан Стојановски кој на социјалните мрежи побара сите да пејат на македонски, бидејќи како што вели тој, кога пееме на македонски пееме на јазикот кој ни извира од сршта и коските. -Да си ја отвориме душата. да прочепкаме низ гените, да го чуеме во нас минатото. Да ни заигра срцето, а тогаш да се погледнеме во огледалото и да си кажеме кои сме. … Можете да одберете песна на било кој од 10000 јазици, но ниту една од нив нема да би легне на грлото како онаа нашата, македонската, пишува меѓу другото Стојановски. -Драги ФБ пријатели, Ве предизвикувам да запеете за Македонија. Јас пеам, пејте и Вие, пишува оперскиот пејач Марјан ...
| | веќе видена | слични
9 копии

Оперскиот пејач со светска кариера Игор Дуловски, кој е еден од предводниците на протестите „За заедничка Македонија“, во интервју за „Пулт“ на Радио Слободна Макеоднија, вели дека целта на протестите е да се спречи разнебитување на земјата преку прифаќање на Тиранската Платформа. Иако никогаш до сега не бил ангажиран во политика вели, дека сега, неговиот инстинкт го понел на улиците во одбрана на државата. Изненаден е од масовноста и од учеството на огромен број граѓани од сите генерации. Вели дека ваквата поддршка треба да му даде сила на претседателот на државата да остане на својата одлука да не го додели мандатот на партии кои ја прифаќаат Платформата од Тирана.
| | веќе видена | слични

Иако никогаш до сега не бил ангажиран во политика вели, дека сега, неговиот инстинкт го понел на улиците во одбрана на државата. Изненаден е од масовноста и од учеството на огромен број граѓани од сите генерации. Вели дека ваквата поддршка треба да му даде сила на претседателот на државата да остане на својата одлука да не го додели мандатот на партии кои ја прифаќаат Платформата од Тирана.
| | веќе видена | слични
3 копии

Оперската пејачка Славица Петровска Галиќ го прифати предизвикот и на социјалната мрежа Фејсбук споделувајќи нејзина изведба и ги предизивика сите нејзини колеги од Македонската опера и балет да го сторат истото. Веќе два дена социјалната мрежа е полна со вакви предизивици кои ги започна Игор Дурловски. Тој побара сите негови пријатели да се снимаат како пеат македонска песна на македонски јазик со ознака Запеј за Македонија. Голем број музичари, пејачи, граѓани го прифатија предизвикот со задоволство и предизвикаа и нивните пријатели да се приклучат.
| | веќе видена | слични

Веќе два дена социјалната мрежа е полна со вакви предизивици кои ги започна Игор Дурловски. Тој побара сите негови пријатели да се снимаат како пеат македонска песна на македонски јазик со ознака Запеј за Македонија. Голем број музичари, пејачи, граѓани го прифатија предизвикот со задоволство и предизвикаа и нивните пријатели да се приклучат.
| | веќе видена | слични

Оперскиот првенец басот Игор Дурловски е актуелен директор на Македонската опера и балет. Триесет и деветгодишниот Дурловски има европска кариера, градена во изминативе 15 години на сцените во Германија и во Австрија. Дурловски уште со неговото деби на матичната сцена во МОБ во 1999 година станува миленик на публиката и на критиката. Бележи ангажмани како солист на државните театри во Касел, Лајпциг, во Мунстер, Нортхаузен, на Државната опера во Штутгарт и на Бајројтскиот фестивал во Германија, како и во Државниот театар во Линц (Австрија), Виенската камерна опера, на ХНК Загреб, ХНК Осиек (Хрватска), на Операта во Тирана, НП Сараево, Московската филхармонија, Белградската филхармонија, а гостувал и во многу други средини, како во Јапонија, Бугарија, Мароко, во Италија итн. За Дурловски искуството што го има стекнато во оперски куќи со високо европско и светско реноме му овозможува да ги согледа реалните услови и карактеристиките на културниот амбиент во земјава, како и можностите за развој на ...
| | веќе видена | слични

Поддршка за оваа иницијатива на Дурловски даде неговиот колега, Цветан Стојановски кој на социјалните мрежи побара сите да пејат на македонски, бидејќи како што вели тој, кога пееме на македонски пееме на јазикот кој ни извира од сршта и коските. -Да си ја отвориме душата. да прочепкаме низ гените, да го чуеме во нас минатото. Да ни заигра срцето, а тогаш да се погледнеме во огледалото и да си кажеме кои сме. … Можете да одберете песна на било кој од 10000 јазици, но ниту една од нив нема да би легне на грлото како онаа нашата, македонската, пишува меѓу другото Стојановски. -Драги ФБ пријатели, Ве предизвикувам да запеете за Македонија. Јас пеам, пејте и Вие, пишува оперскиот пејач Марјан Јованоски кој го прифати предизвикот на Дурловски и побара и неговите пријатели да запеат. Поддршка претходно даде и пејачката Андрија Јаневска споделувајќи нејзина песна.
| | веќе видена | слични

Останато

Лисиците врзани на рацете од медиумите ги сокри со документи. Поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески на судењето за уривањето на „Космос“ со ...
сите 235 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ е првата партија во Европа со почесен претседател – криминалец во бегство, Мицкоски да одговори за средбата со Груевски и посетите на Белград и ...
сите 240 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска нагласи дека нема никакви разногласија помеѓу вработените во неговата Администрација. – Во Белата куќа работите ...
сите 92 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 295 | | | веќе видена

Од иницијативата „Македонија бојкотира“ вечерва се упатија кон домот на поранешната министерка за култура, Елизабета Канчевска Милевска, но полицијата не им ...
сите 75 | | | веќе видена

Намалувањето на загадувањето на воздухот од в година ќе биде стратешки приоритет на Владата. „На седницата што се одржа вчера беше разгледан и усвоен предлог ...
сите 229 | | | веќе видена

Колку лавината што ја предизвика случајот „Груевски“ може да влијае на кој било начин на стабилноста на обезбеденото мнозинство од 80 пратеници? Сериозни се ...
сите 46 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Запејте за Македонија на македонски јазик

Од:
До кого (е-маил):
Порака: