Колку долго може да се јадат велигденските јајца


8 копии

По Велигден на сите ни останаа многу велигденски јајца во ладилникот, а она што е најважно е да знаеме до кога се јадат, бидејќи не ретко се случува болниците да се наполнат по празниците, поради прејадување и труење, иако оваа година помина мирно. Свежите јајца во фрижидер можат да стојат четири до пет недели. Тврдо варените јајца побрзо се расипуваат од свежите бидејќи со варењето се измива заштитната мембрана и преку лушпата можат да влезат бактерии. Така во ладилник стојат најмногу една недела.
| | веќе видена | слични

Сите сакаме јајца, идеални се за појадок или ручек, имаат и голема хранлива вредност. Јајцето ја око често знае од една страна да биде препржено, додека од горе да биде по малку живо. Ако и вам ви се случува тоа, ова видео го дава решението за совршено испржени јајца. Користењето капак при пржење е најважно, иако речиси сите пржиме јајца без капак во тава. Токму капакот овозможува рамномерно да се испржи јајцето, пареата која доаѓа горе буквално го вари јајцето, па така нема да биде многу растекливо, и ќе биде еднакво вкусно од двете страни. Секогаш се пржат јајца на средна температура, никако на силна која брзо ќе ја испржи долната страна и само неа. Повеќе рецепти на Gotvi.mk : Сакате совршено пржени јајца? ВИДЕО: Дали досега погрешно сме ги пржеле јајцата? ВИДЕО: Шест одлични готварски трикови ВИДЕО: Готварски трик – како одеднаш да излупите 3 варени јајца Ги чувате јајцата на вратата од фрижидерот? ВИДЕО: Ова се прави од картон од јајца Мафини со јајца на око Печени јајца со сос
| | веќе видена | слични

Лесно јадење, едноставно за подготовка… 350 гр макарони 500 гр брокули 300 мл јогурт 250 гр швапско сирење 200 гр трапист 2 јајца сол бибер масло Брокулите исчистете ги од корен и раздвојте ги на цветови, па измијте ги под млаз студена вода. Потоа кратко бланширајте од три до пет минути во посолена врела вода. Омекнатите брокули исцедете ги и оставете ги на страна. Посебно обварете макарони ал денте, па и нив процедете ги од вишокот течност. Во длабок сад измешајте брокули, макарони и швапско сирење, па префрлете во огноотпорен сад намастен со масло. Разматете јајца со јогурт и малку масло. Зачинете по вкус и прелијте преку макароните. Сè посипете со рендан трапист. Печете во загреана рерна на 200 степени 25 минути. Добар апетит! Повеќе вести на Готви.мк Брз појадок со туна салата ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути Туна салата со фетучини Туна салата Брзо посно предјадење за целото семејство
| | веќе видена | слични

Идеа како да се искористат велигденските јајјца и да бидат дополнителен оброк или предјадење. Неретко остануваат поголема количина велигденските јајаца и доколку не се изедат, еве добра идеа како да се искористат и можат бидат дополнителен оброк или предјадење. Состојки: 1 главица лук 2 јајаца 240 грама туна конзерва 100 гр. путер малку сенф, сол, бибер, ворчестер сос (балсамико) Подготовка: Лукот ситно се сецка, варените јајаца и туната исто така ситно се сецкат или се мекат во машина или блендер. Путерот пенесто се мати, при што се додаваат лукот, јајацата и туната. се додава сенф, сол, бибер, лимонов сок и балсамико (количината ја одредувате по ваш вкус). Сето тоа добро се меша и оди како премаз на препечено лепче. Ако се работи за повеќе јајца кои ви останале од велигденските празници, количините кои се наведени во рецептата слободно удвостручите ја со што ќе добиете и поиздашна паштета. Инаку оваа паштета може да се подготви и со пилешки стек, друг вид на риба, и долколку сте љубители на пикантно луто, ...
| | веќе видена | слични

Направете супер деликатес со јајцата кои ви останаа од Велигден. Канапе со јајца, ова е рецептот: 1 векна леб маргарин или намаз по избор 2 јајца маслинки Се сечат кришките леб, се става намаз или маргарин, па се ставаат сечени јајца. Се става на средина маслинки. Уживајте. Повеќе рецепти на Gotvi.mk : Велигденски јајца со ружички Фарбање јајца со памук Офарбајте јајца со весници 7 техники за фарбање јајца Сакате совршено пржени јајца?
| | веќе видена | слични

После Велигденските празници на сите им остануваат неизедени варени јајца. Поради тоа ви донесуваме неколку рецепти како да ги искористите варените јајца кои ви останале. Ако немате идеја што да направите со нив, еве некои предлози. 1. Поховани полнети јајца 2. Мимоза салата 3. Солени мафини Рецептите за овие вкусни јадења погледнете ги во видеото во прилог: Повеќе ресепти на Готви.мк: Брз појадок со туна салата ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути Туна салата со фетучини Туна салата Брзо посно предјадење за целото семејство
| | веќе видена | слични

Не сте расположени за готвење, а би сакале да го „исчистите“ фрижидерот од остатокот храна по велигденските празници? Тогаш пробајте го овој рецепт за брза и едноставна салата. Состојки за салата: -варени јајца -ротквици -млад кромид -шунка -зелена салата -рен -сол и бибер -зеjтин и оцет Додатоци по желба -варен компир -шпаргли Подготовка: Исецкајте ги јајцата, ротквиците, шунката, зелената салата и младиот кромид на помали парчиња па се заедно ставете во еден сад. Малку посолете и побиберете, па зачинете со зејтин и оцет. На крај нарендајте малку свеж рен, а одличен додаток на салата може да биде и готвениот компир.
| | веќе видена | слични

Направете вкусен деликатес со јајца кој ќе ви користи за да не ги фрлите залудно јајцата за Велигден. 5 варени јајца 1-2 лажици пире од домат пола шолја мајонез 500 гр. шунка сол бибер Варените јајца се сечат на половина откако ќе се излупат, па се става над жолчката доматно пире и мајонез. Ставаме и ситно исечена шунка над секое јајце и сол и бибер. Ги редиме јајцата на чинија, а на среде може исто така да декорирате со шунката или нешто друго по избор. Уживајте. Повеќе рецепти на Gotvi.mk : Сакате совршено пржени јајца? ВИДЕО: Дали досега погрешно сме ги пржеле јајцата? ВИДЕО: Шест одлични готварски трикови ВИДЕО: Готварски трик – како одеднаш да излупите 3 варени јајца Ги чувате јајцата на вратата од фрижидерот? ВИДЕО: Ова се прави од картон од јајца Мафини со јајца на око
| | веќе видена | слични

Ако откако сте купиле јајца сте забележале дека некое е пукнато, не мора да го фрлате, туку пости трик да го спасите и да го зготвите. Ставете го во алуминиумска фолија, па чувајте го така во ладилникот. На овој начин нема да се расипе. Повеќе рецепти на Gotvi.mk : Велигденски јајца со ружички Фарбање јајца со памук Офарбајте јајца со весници 7 техники за фарбање јајца Сакате совршено пржени јајца?
| | веќе видена | слични
2 копии

Деновиве се јадат варени јајца. И веројатно имате барем уште 5-6 во фрижидерот кои конечно, денеска, мора да се изедат. За да не ги јадете онака, само со сол, зашто сигурно веќе се презаситивте од нив, а и Мимоза салатата ви е веќе преку глава, еве една многу поинтересна варијанта за да ги дојадете сите останати јајца од Велигден, и тоа во сласт. Побарајте го рецептот на порталот „Арт кујна“ .
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

 Поранешниот пратеник Насер Зибери смета дека на кадровски промени требаше да претходи темелна анализа, врз основа на темелните принципи на добро владеење. ...
сите 195 | | | веќе видена

Големо невреме со дожд и силен ветер и грмежи во моментов има во скопско Лисиче и Аеродром. Невремето се приближува кон Центар и Карпош. Според УХМР истокот и ...
сите 103 | | | веќе видена

Повеќе од 500.000 граѓани живеат под прагот на сиромаштија благодарение на оваа криминална влада.Секогаш кога СДСМ ќе се соочи со фактот дека граѓаните живеат ...
сите 214 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Колку долго може да се јадат велигденските јајца

Од:
До кого (е-маил):
Порака: