Работи за сатанистите кои можеби не сте ги знаеле


Додека сатанизмот избегнува обележување на свети места, богови и други начела кои се најголеми светии работи во останатите религии, истовремено силно ја вреднува симболиката и уметноста. Кога некој ќе ви го спомене зборот сатанизам, прво нешто што ќе помислите се ѓаволи, оган и демони, но сепак не е баш така. Многу сатанисти всушност се повеќе заинтересирани за тоа каок да се вклучат во активизмот на заедницата и да дознаат повеќе за индивидуалната слобода отколку да поминуваат низ бизарни ритуали. Верувале или не, поголемиот број сериозни сатанисти не ја обожава сотоната, ниту некоја друга форма на ѓаволот, туку всушност се атеисти. Сотонината црква која е основана кон средината на 1960-те години, тоа го објаснува на својата интернет страница: Сотоната за нaс претставува симбол на гордост, слобода и индивидуализам, тоа е метафоричка проекција на нашиот најголем личен потенцијал. Ние не веруваме во сотоната како суштество или личност. Сатанистите немаат ништо против прослава на Божиќ Дедо Мраз дошол за да го ...
| | веќе видена | слични

 Документарните филмови ретко кога им носат огромно богатство на луѓето кои работеле на нив. Тие немаат звучни актерски имиња, ниту воодушевувачки визуелни ефекти. Она со кое тие се воодушевуваат е нивната приказна. Приказни кои ретко кој се осмелува да ги раскаже и приказни кои често ќе ве натераат да се замислите дали сето тоа кое постојано го гледате на телевизија, го читате низ весниците е токму она кое се случува. Документарните филмови честопати имаат за цел да го свртат вниманието на луѓето кон проблеми за кои луѓето не ни знаат дека постојат и на тој начин да помогнат за нивно решавање. Ние ви нудиме листа на 10 филмови чија содржина ќе ве поттикне да размислувате во малку поинаква насока од онаа која сте ја имале: 1. Exit Through the Gift Shop Сите работи кои не сте ги знаеле за модерната уметност се содржани во овој филм. 2. Home Филмот ги опишува сите убавини на нашата планета истовремено прикажувајќи ги сите штети кои таа ги претрпува заради човековите активности. Земјата страда од штетите ...
| | веќе видена | слични

Останато

ВМРО- ДПМНЕ функционира одлично е ставот на претседателот на партијата Христијан Мицкоски , ден по самитот на Европската народна партија што се одржа во ...
сите 160 | | | веќе видена

Сопругата на Претседателот на Република Македонија, г-ѓа Маја Иванова присуствуваше на приемот што во Париз го приреди првата дама на Франција, г-ѓа Брижит ...
сите 178 | | | веќе видена

Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување избори „Македонија-блокира“ и Координативното тело на дијаспората во Европа ...
сите 92 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 43 | | | веќе видена

Обвинителката од тимот на Специјалното јавно обвинителство Лиле Стефанова побара да му се суди во отсуство на поранешниот премиер Никола Груевски кој викендов ...
сите 144 | | | веќе видена

Либералната партија смета дека со воведувањето на црвена, жолта и зелена еколошка налепница за возилата нема да се реши проблемот со загадувањето. Ќе се удри ...
сите 151 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Работи за сатанистите кои можеби не сте ги знаеле

Од:
До кого (е-маил):
Порака: