Јапонскиот авиопревозник „Џапан ерлајнс“ соочен со банкрот

3 копии

Надлежниот орган на јапонската влада задолжен за надгледување на процесот на реструктуирање на презадолжениот јапонски авиопревозниок „Џапан ерлајнс“(ЈАЛ) соопшти дека ја разгледува и можноста од нејзин банкрот, како една од опциите. Предлозите на кредиторите на ЈАЛ, што ги предложи владината агенција задолжена за рехабилитација на делувањето на компанијата, вклучува и поднесување барање за судска заштита од доверителите, за на компанијата да и се даде време да ја поправи финансиската ситуација, пишува бизнис весникот „Никеј“. ЈАЛ, меѓутоа, веќе четврти пат од 2001 година бара помош од владата за да ја избегне стечајната постапка. ЈАЛ има загуба од 1,5 милијарди долари и во три од последните четири години бележи финансиски загуби, потсетуваат агенциите. -Ја рзгледуваме можноста за спроведување на процес на реструктуирање без банкрот, изјави потпаролот на ЈАЛ Којиро Ваки, но официјалното владино тело за санирање на компанијата одби да го коментира пишувањето на весникот „Никеј“. Во настојувањето повторно да ...
| | веќе видена | слични

Џапан ерлајнс веќе четврти пат од 2001 година бара помош од владата за да ја избегне стечајната постапка. Авиокомпанијата има загуба од 1,5 милијарда долари Надлежниот орган на јапонската влада, задолжен за надгледување на процесот на реструктуирање на презадолжениот јапонски авиопревозник Џапан ерлајнс соопшти дека ја разгледува и можноста од негов банкрот, како една од опциите.Предлозите на кредиторите на Џапан ерлајнс, кои ги предложи владината агенција задолжена за рехабилитација на работата на компанијата, вклучува и поднесување барање за судска заштита од доверителите, за на компанијата да и' се даде време да ја поправи финансиската ситуација, пишува бизнис-весникот „Никеј“.Џапан ерлајнс, меѓутоа, веќе четвртипат, од 2001 година, бара помош од владата за да ја избегне стечајната постапка. Авиокомпанијата има загуба од 1,5 милијарда долари и во три од последните четири години бележи финансиски загуби, потсетуваат агенциите.- Ја разгледуваме можноста за спроведување процес на реструктуирање без банкрот, ...
| | веќе видена | слични

Останато

Миле Јанакиески, Кирил Божиновски и нивните семејства се жртви на политички прогон, терор и одмазда. Решението со кое што им се изрекува притвор на Јанакиески ...
сите 230 | | | веќе видена

СДСМ е единствената партија во Европа која ја води лице, три пати аболицирано за тежок криминал и злоупотребувајќи ја моќта и институциите наредува политички ...
сите 289 | | | веќе видена

Во моментов не постојат официјални информации дали полицијата има сознанија дека Груевски е во земјата, штом потрагата ја започна пред неговиот дом. Единствено ...
сите 218 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 277 | | | веќе видена

Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување избори „Македонија-блокира“ и Координативното тело на дијаспората во Европа ...
сите 59 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска нагласи дека нема никакви разногласија помеѓу вработените во неговата Администрација. – Во Белата куќа работите ...
сите 74 | | | веќе видена

Владата засега не се откажува од еколошките налепници и покрај тоа што премиерот изјави дека тоа би било еден вид дискриминација. Заменик министерот за животна ...
сите 110 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Јапонскиот авиопревозник „Џапан ерлајнс“ соочен со банкрот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: