Јапонскиот авиопревозник „Џапан ерлајнс“ соочен со банкрот

3 копии

Надлежниот орган на јапонската влада задолжен за надгледување на процесот на реструктуирање на презадолжениот јапонски авиопревозниок „Џапан ерлајнс“(ЈАЛ) соопшти дека ја разгледува и можноста од нејзин банкрот, како една од опциите. Предлозите на кредиторите на ЈАЛ, што ги предложи владината агенција задолжена за рехабилитација на делувањето на компанијата, вклучува и поднесување барање за судска заштита од доверителите, за на компанијата да и се даде време да ја поправи финансиската ситуација, пишува бизнис весникот „Никеј“. ЈАЛ, меѓутоа, веќе четврти пат од 2001 година бара помош од владата за да ја избегне стечајната постапка. ЈАЛ има загуба од 1,5 милијарди долари и во три од последните четири години бележи финансиски загуби, потсетуваат агенциите. -Ја рзгледуваме можноста за спроведување на процес на реструктуирање без банкрот, изјави потпаролот на ЈАЛ Којиро Ваки, но официјалното владино тело за санирање на компанијата одби да го коментира пишувањето на весникот „Никеј“. Во настојувањето повторно да ...
| | веќе видена | слични

Џапан ерлајнс веќе четврти пат од 2001 година бара помош од владата за да ја избегне стечајната постапка. Авиокомпанијата има загуба од 1,5 милијарда долари Надлежниот орган на јапонската влада, задолжен за надгледување на процесот на реструктуирање на презадолжениот јапонски авиопревозник Џапан ерлајнс соопшти дека ја разгледува и можноста од негов банкрот, како една од опциите.Предлозите на кредиторите на Џапан ерлајнс, кои ги предложи владината агенција задолжена за рехабилитација на работата на компанијата, вклучува и поднесување барање за судска заштита од доверителите, за на компанијата да и' се даде време да ја поправи финансиската ситуација, пишува бизнис-весникот „Никеј“.Џапан ерлајнс, меѓутоа, веќе четвртипат, од 2001 година, бара помош од владата за да ја избегне стечајната постапка. Авиокомпанијата има загуба од 1,5 милијарда долари и во три од последните четири години бележи финансиски загуби, потсетуваат агенциите.- Ја разгледуваме можноста за спроведување процес на реструктуирање без банкрот, ...
| | веќе видена | слични

Останато

Стручните служби на Град Скопје ќе ја разгледаат иницијативата поднесена од Општина Аеродром за ново сообраќајно решение на булеварот „Србија“ и во соработка ...
сите 82 | | | веќе видена

Аналитичарите Сашо Клековски и Владимир Божиновски едногласни во објаснувањето зошто ВМРО-ДПМНЕ има несогласување со договорот и со референдумот во вечерашното ...
сите 23 | | | веќе видена

Во отвореното Студио 1 ги анализираме последните апели на партиите пред референдумот – маршот на коалицијата „За европска Македонија“ во Скопје и маршот на ...
сите 58 | | | веќе видена

Останува уште помалку од една седмица до конференцијата на која што Apple ќе ги претстави трите нови модели на Ајфон и новата генерација на паметниот часовник. ...
сите 71 | | | веќе видена

Вардарци со силно темпо продолжуваат на одигрување натпревари. После големата победа против актуелниот шампион на Европа, црвено-црните слетаа во Скопје, вчера ...
сите 95 | | | веќе видена

Единствена цел на пререгистрацијата на граѓаните во системот на Управата за јавни приходи (УЈП) е да се подобрат услугите што оваа институција им ги дава на ...
сите 80 | | | веќе видена

Вечерва, со почеток во 20 часот, во Музејот на современата уметност во Скопје ќе се отвори самостојна изложба на хрватскиот уметник Владимир Фрелих, насловена ...
сите 43 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Јапонскиот авиопревозник „Џапан ерлајнс“ соочен со банкрот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: