Најмалку 12 припадници на турската полиција загинаа во бомбашки напад


2 копии

Најмалку 12 полицајци од турската полиција загинаа во бомбашки напад на минибус во источниот дел на земјата, во провинцијата Игдир, јавуваат турските медиуми, повикувајќи се на локалните власти. Нападот, за кој се претпоставува дека го извеле припадници на Работничката курдска партија (ПКК) изведен е на минибус во кој се наоѓале полицајци кои работат на граничниот премин кој води од истокот на Турција кон Азербејџан. Во текот на ноќта повеќе од 50 турски воени авиони ги нападнале позициите на борците на ПКК на северот на Ирак, при што загинале најмалку 40 припадници на ПКК. Во извештајот се наведува дека повеќе од 50 турски воени борбени авиони учествувале во нападот кој траел шест часа, а во кој загинале меѓу 35 и 40 терористи.
| | веќе видена | слични

Премиерот на привремената турска Влада, Ахмет Давутоглу, денеска е реизбран на функцијата претседател на владеачката Партија на правдата и развојот (АКП), на нејзиниот петти конгрес, што се оддржа во Анкара, пренесе ТАСС.Давутоглу е лидер на АКП од минатата есен, кога неговиот претходник, Реџеп Таип Ердоган, беше избран за претседател на земјата и ги напушти редовите на партијата.Давутоглу беше единствен кандидат кого партијата реши да го предложи. За неговата поддршка се изјаснија сите делегати на конгресот со право на глас или вкупно 1.353 делегати.По изборот на лидерот конгресот разгледа и повеќе организациски прашања и беа направени измени во раководството на партијата. Освен тоа, Давутоглу изјави дека партијата ќе ги преразгледа правилата што на некои од нејзините членови им забранува да се кандидатират за пратеници. Станува збор за ограничувањето за максимум три последователни мандати во меџлисот, што на серија видни политичари на АКП не им дозволи да учествуваат на изборите на 7 јуни. Сега Давутоглу ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Турските власти ја укинаа блокадата на југоисточниот град Сизре, во најголем број населен со Курди, што беше во сила од минатиот петок, кога армијата и безбедносните сили ја започнаа операцијата против курдските милитанти. Според турските медиуми, кои јавуваат за прекинување на опсадата, во текот на операцијата се регистрирани „голем број човечки жртви“ како и недостиг на храна, додека сведоци изјавиле оти имало „најмалку 20 убиени цивили“. Во текот на блокадата, Советот на Европа побара од Турција да дозволи нивни набљудувачи да влезат во опседаниот град, но властите во Анкара тоа не го дозволиле. Медиумите јавуваат дека биле притворени странски новинари кои се обидувале да влезат во градот. Локалното населене се пожалило од недостиг на струја и вода за пиење, како и за проблемот со неможноста да се закопаат убиените и умрените, но властите на градот и на регионот, преку соопштение, им се заблагодариле на луѓето за „трпението“ во текот на „успешната операција против против терористичката организација“. ...
| | веќе видена | слични

Турскиот премиер Ахмет Давутоглу нема да има ривал за неговиот реизбор како претседател на владејачката Партија на правдата и развојот (АКП) за време на конгресот на партијата во сабота, изјави денеска портпаролот на АКП Бесир Аталај.Давутоглу беше избран да ја преземе АКП како нејзин шеф, кога Реџеп Тајип Ердоган стана претседател минатата година.
| | веќе видена | слични

Ирачките власти остро го осудија упадот на турските воени сили на северот на земјата - „Ова е кршење на нашиот територијален суверенитет“. Ирак ја осуди Турција поради влегувањето на нивните припадници на специјалните сили на територијата на северен Ирак кои ги напаѓаат курдските милитанти: „Ова е кршење на нашиот територијален суверенитет“ - се наведува во соопштението на ирачката Влада. Портпаролот на ирачката Влада исто така истакна дека тука станува збор за „повреда на билатералните односи помеѓу двете држави“. Имено, овој викенд единиците на турските специјални сили навлегле на просторот на северен Ирак откако во Турција во бомбашки напад беа убиени најмалку 14 припадници на истокот на земјата во провинцијата Игдир. Истиот ден во втор напад зад кој стои курдската бунтовничка организација ПКК беа убиени 16 турски војници. Турската државна новинска агенција потврди дека 150 турски војници и припадници на специјалните единици навлегле на просторот на северен Ирак со цел да ги уништат припадниците на ПКК.
| | веќе видена | слични

Првиот човек на турска опозициска партија после низата на воени судири помеѓу турските безбедносни сили и Курдите на истокот на државата предупреди дека Турција се наоѓа на работ на граѓанска војна. Лидерот на турската опозициска про-курдска партија ХДП, Селахатин Демиртас ги предупреди властите од Анкара дека во земјата може да избие крвава граѓанска војна. Неговата изјава доаѓа непосредно по бројните напади на домовите и други објекти населени од Курди, вклучувајќи и седиште на партијата ХДП. До ескалација на тензиите, пак, доаѓа откако пропадна двегодишното примирје помеѓу турските власти и курдското бунтовничко движење ПКК. Демиртас истакна дека турската власт со насилство го поттикнува национализмот пред одржувањето на предстојните избори кои се закажани за 1-ви ноември, откако на претходните одржани во јуни оваа година не успеа формирањето на новата турска Влада. „Против нас се води линч организиран од страна на партијата АКП“, истакна Селахатин Демиртас. „Само ноќеска беа изведени вкупно 186 напади, а ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Турски воени авиони нападнаа синоќа засолништа на борците на Курдската работничка партија (ПКК) во северен Ирак, изјави денеска претставник на силите за безбедност на Турција Турски воени авиони нападнаа синоќа засолништа на борците на Курдската работничка партија (ПКК) во северен Ирак, изјави денеска претставник на силите за безбедност на Турција. Според истиот извор, како што јави Танјуг, 15 турски воени авиони нападнале цели на ПКК во планинско подрачје во северен Ирак, во Кандил, Запа и Авашин, кусо по полноќ. Нападот траел до пет часот изутринава по локално време. Во судирите меѓу турските сили за безбедност и припадниците на ПКК од јули и прекинот на примирјето, загинаа над 70 припадници на турските безбедносни сили и стотици борци на ПКК. Турската војска во јули покрена интензивна воздушна кампања на засолништата на ПКК во југоисточна Турција и северен Ирак.
| | веќе видена | слични
5 копии

Турската десна опозициска Партија на националистичката акција пред државното Обвинителството поднела обвинителен акт против организаторите на процесот на надминување на курдскиот проблем, што во меѓувреме беше прекинат, јави БТА. Националистите сакаат да се истражат и казнат организаторите на процесот поради ескалацијата на теророт од страна на Курдската работничка партија (ПКК), откако во текот на последните денови беа убиени над 30 војници и полицајци. Во обвинението турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган се посочува како главен организатор на мировниот процес и како виновен за ескалацијата на тензиите во земјата. Како докази се приложени изјавите и интервјуата на Ердоган во медиумите. Националистите во 2013 година во државното Обвинителство поднесоа обвинителен акт во врска со процесот на мирно надминување на курдскиот проблем. Овој процес почна за време на владеењето на Партијата на правдата и развојот (АПК) под раководството на Ердоган, уште додека тој беше премиер на земјата. Тогаш, меѓутоа, барањето ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Турски авиони-ловци продолжуваат да бомбардираат позиции на курдските борци во северен Ирак вчера и денеска, изјави денеска турскиот премиер Ахмет Давутоглу. Во воздушните напади се постигнати ефективни резултати, посочи премиерот. Турската армија ги интензивираше воздушните напади врз позиции на Курдската работничка партија (ПКК), откако борците од групацијата во неделата убија 16 турски војници, најсмртоносен напад на ПКК од прекинот на примирјето во јули.
| | веќе видена | слични

Зголеменото насилство во југоисточна Турција по крајот на примирјето помеѓу Владата и курдските бунтовници ќе створи тешкотии за да се одржат изборите кои претстојат на 1 ноември, изјавил во средата шефот на прокурдската парламентарната опозиција, пренесе „Ројтерс“. Во главно населена со Курди југоисточна Турција има речиси секојдневни судири помеѓу бунтовниците од Курдската работничка партија (ПКК), која е прогласена за незаконска, и силите за безбедност од јули наваму. Конфликтот доведе до крај на мировниот процес, започнат од претседателот Реџеп Таип Ердоган во 2012 година. Во последните три децении околу 40 000 лица загинаа во судирите меѓу Турција и ПКК. „Станува невозможно“ спроведувањето на изборите, со оглед на ситуацијата, поврзана со безбедноста во регионот, изјавил водачот на прокурдската Демократска партија на народите Селахатин Демиртас на прес-конференција во југоисточниот турски град Дијарбакир. Сакаме да има избори и не велиме дека изборите не може да се одржат, но сакаме условите во регионот ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Британската премиерка Тереза ​​Меј изјави дека обидите на некои пратеници да го одложат излегувањето на земјата од ЕУ, користејќи парламентарни процедури, не ...
сите 188 | | | веќе видена

Претпладне ќе има врнежи од дожд и снег и на пониските места, а ќе бидат пообилни во источните делови. Попладне облачноста делумно ќе се намали и врнежите ...
сите 184 | | | веќе видена

Грчкиот парламент денеска ја почна дебатата за Договорот од Преспа, со кој треба да се стави крај на 27-годишниот спор за името помеѓу Грција и Македонија и ...
сите 64 | | | веќе видена

Укината е забраната за сообраќај за тешки товарни возила на патниот правец Струга – граничен премин Ќафасан. Од ЈП Македонија пат информираат дека забраната е ...
сите 225 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 127 | | | веќе видена

Во Мала Преспа традиционално сите села фpлаат крcт во Преспанското Езеро. Ниту студенoто време ниту, пак, уште поcтудената вода не ги спречи повеќето верници ...
сите 202 | | | веќе видена

Секс скандалот меѓу Јелена Карлеуша и Огњен Врањеш никако не стивнува, но во меѓувреме не стивнуваат и новите имиња од српската сцена со кои што Оњен имал ...
сите 101 | | | веќе видена

Лидерот на Нова Демократија Киријакос Мицотакис се откажа од барањето за гласање недоверба на владата на Ципрас. Партијата најавуваше дека на секој начин ќе се ...
сите 117 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Најмалку 12 припадници на турската полиција загинаа во бомбашки напад

Од:
До кого (е-маил):
Порака: