Да се биде лидер, па макар и во маало

Низ годините исчезнаа партиите на марксистите, на комунистите, партиите за разните единства, обнови, акции или еманципации. Од партиите што го преживеаја налетот на новото време останаа само почитувачите на Маршалот, кои редовно си ја испробуваат среќата на избори Од Партија на невработените, преку политички субјекти со имиња како Партија за напредок или Партија за демократска акција, па сé до Балканска федерација за Балкан без граници - сите тие се партии што се формираа, па исчезнуваа и повторно се појавуваа на македонската политичка сцена почнувајќи од плурализмот во 1990-тите години до денес. Се изредија стотици партии со тројно повеќе лидери, кои промовираа најразлични идеологии, кои менуваа и членски книшки и убедувања трудејќи се да преживеат на политичката арена. Некои, како неколку актуелни пратеници, сменија по неколку партии и сé уште се активни. Други засекогаш ќе останат анонимни - само нивните имиња во судскиот регистар сведочат дека некогаш се обиделе да станат политичари. ...
| | веќе видена | слични

Останато

Полицијата 24 часа на ден ги чува таблите со новото име Северна Македонија, за да не бидат уништени и ишкртани како оние за автопатот Пријателство, пишува ...
сите 336 | | | веќе видена

Повредените и семејствата на жртвите во несреќата од 13 февруари кај село Ласкарци треба да ги обезбедат потребните документи и да ги достават во ...
сите 290 | | | веќе видена

Претседателот на партијата„ Алтернатива“ која настана по расколот во „Беса“, Африм Гаши по средбата со премиерот Заев изјави дека за партијата е повеќе ...
сите 212 | | | веќе видена

Професорката Гордана Силјановска, кандидатката за Претседател на Република Северна Македонија, на својот ФБ профил објави фотографија на која е со првиот ...
сите 162 | | | веќе видена

Двајца пациенти денеска беа пуштени на домашно лекување од болницата „8-ми Септември“. Пациентите ги пречекаа нивните роднини. Тие беа во добра состојба, но не ...
сите 198 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст" што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 136 | | | веќе видена

Самопрогласениот времен претседател на Венецуела, Хуан Гуаидо ја повика војската да дозволи влез на хуманитарната помош за Венецуела, која се очекува да ...
сите 123 | | | веќе видена

Фирмата „Авто мото здружение Гостивар“, чиј сопственик е газдата на „Дурмо турс“, минатата година имала забрана да врши технички преглед на возила. Забраната е ...
сите 199 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Да се биде лидер, па макар и во маало

Од:
До кого (е-маил):
Порака: