Пенезиќ: Ова нека биде наша година во ЛШ

Ракометарките на Вардар ги стартуваа подготовките за вториот дел од сезоната, а хрватската интернационалка Андреа Пенезиќ вели дека тимот треба да продолжи во исто темпо во ЛШ. Целта е да се нападне врвот на Европа, кој минатата сезона избега ‘за влакно’ во големото финале. „Добро го одработивме првиот дел од сезоната. Ние сме единствена екипа без пораз. Имавме и доволно време за одмор и сега сме подготвени да тргнеме. Сакам да продолжиме со исто темпо и сакаме да ја победиме секоја екипа за да имаме во четврт финалето полесен противник. Го напаѓаме врвот на Европа и се надеваме дека ќе се пласираме на Ф4 турнирот и ќе се обидеме да го освоиме. Миаслам дека лани бевме многу блиску, еден гол разлика, беше чиста среќа. Не можам да кажам дека Ѓер беше поискусна, туку за такво нешто треба и малку среќа. Годинава и ние сме поискусни и се надевам дека ова е наша година”, вели Пенезиќ. На 19 и 21 јануари, вардарки играат натпревари со Будуќност и со Крим во ВРХЛ лигата, а на 27 јануари се домаќини на Мец во првото ...
| | веќе видена | слични

Драгана Цвијиќ дефинитивно е она што на ЖРК Вардар му недостигаше во изминатите сезони. Српската интернационалка не само што е голем борец, таа важи за голем мотиватор. Пикерот на „црвено-црните“ вели дека е рано е да се прогнозира за остатокот од сезоната, најважно е таа и нејзините соиграчи треба да продолжат во исто темпо - силно да газат. „Пред нас се два натпревара од регионалната лига. Секогаш играме за победа, но овие натревари многу ќе ни значат зашто се два контролни натпревара пред Мец. Имаме два добри противника, и тоа е добро за целата екипа. И за мене и за целата екипа желбата е да се освои титулата. Но треба да се оди чекор по чекор. Не треба сега на тоа да гледаме и да размислуваме за фајнлфор, полуфинале или финале. Имаме уште 5 месеци до таму, и сега треба да го надградиме она што го работевме во првиот дел од сезоната и да продолжиме силно да газиме", вели пикерот Драгана Цвијиќ. Вардарки почнуваат со ВРХЛ лига, мечевите се закажани за 19, 20 и 21 јануари во СЦ „Јане Сандански". На 19 ...
| | веќе видена | слични

ВЛЕЗОТ НА СИТЕ ТРИ НАТПРЕВАРИ Е СЛОБОДЕН. Од 19 јануари до 21 јануари 2018 година Вардар ќе биде домаќин на третиот турнир од регионалната ВРХЛ лига. Трите натпревари се закажани за 19, 20 и 21 јануари во СЦ „Јане Сандански". Распоред на натпревари од 3 турнир во ВРХЛ: * 19.01.2018 - мала сала СЦ „Јане Сандански" Вардар - Будуќност (17 ч.) * 20.01.2018 - мала сала СЦ „Јане Сандански" Будуќност - Крим (17 ч.) * 21.01.2018 - голема сала СЦ „Јане Сандански" Крим - Вардар (17 ч.) Ве очекуваме!
| | веќе видена | слични

Останато

По завчерашните два инцидента во КПУ „Скопје“ и констатираните пропусти во безбедносните протоколи на затворот, директорот Ѓоко Котевски најави дека ќе поднесе ...
сите 477 | | | веќе видена

Апелирам до сите оние кои што се залагаат за правда и право, за сите оние што сакаат вистинско обединување во Република Македонија, за сите оние кои што сакаат ...
сите 268 | | | веќе видена

Роберт Омаљев, првиот син на Шабан Шаулиќ, од раѓање е исправен пред тешки животни искушенија. Роберт е роден парализиран, а неговата мајка не се грижела за ...
сите 260 | | | веќе видена

“Кога ги започнавме преговорите со ДУИ за нова влада, на првиот состанок Али Ахмети ми кажа дека има две опции : Или да направи коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, или ...
сите 153 | | | веќе видена

Расправата за барањето за одземање на имунитетот на Вељаноски,  поднесено од Одделението за организиран криминал и корупција при скопскиот Кривичен суд поради ...
сите 214 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Пенезиќ: Ова нека биде наша година во ЛШ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: