Расечен навивач на Работнички, демолиран автобус на ЈСП

Крвава тепачка во која млад навивач бил повреден со нож во пределот на главата му претходеше завчера на кошаркарскиот дерби-натпревар меѓу кошаркарските екипи на МЗТ-Скопје и Работнички. Инцидентот се случил во саботата попладне, во автобусот на линијата „2“ во скопски Ѓорче Петров кога дел од триста навивачи на Работнички, познати како „Екипа 1060“ се упатиле со автобусот кон салата „Борис Трајковски“ за да го следат натпреварот. Според изјавите на очевидци, во автобусот група Албанци со ножеви ги нападнале навивачите при што еден од нив бил расечен во пределот на главата. Разлутените навивачи возвратиле на нападот, оние кои биле надвор од него упаднале со метални прачки и дрвени палки и почнале да ги тепаат напаѓачите, по што настанала паника во автобусот, а патниците и шоферот избезумени се обидувале да побегнат. Меѓу патниците имало и бремена жена, која навивачите безбедно ја извадиле од автобусот, кој притоа жестоко бил каменуван. Напаѓачите Албанци, иако го извлекле подебелиот крај, успеале да ...
| | веќе видена | слични

Едно лице било повредено со нож во тепачка што се случила меѓу навивачи на кошаркарскиот клуб „Работнички“ и група Албанци во скопската населба Ѓорче Петров. Околу 300 навивачи од населбата Ѓорче Петров, наречена „Екипа 1060“, како што велат очевидци, биле нападнати кога влегле во автобусот со број 2 за да заминат на натпреварот во салата „Борис Трајковски“, каде што нивниот клуб играл со ривалот МЗТ Скопје. Во моментот кога се качиле во автобусот, биле нападнати од група Албанци, кои биле вооружени со ножеви. Во целиот хаос еден од навивачите бил пресечен со нож во пределот на главата, по што неговите пријатели возвратиле. Тие што биле надвор влегле во автобусот со метални прачки и со мотки почнале да ги тепаат напаѓачите, кои избезумени се обидувале да побегнат. Истовремено, автобусот бил и жестоко каменуван. Побегнал и возачот на автобусот, како и малкутемина патници, меѓу кои имало и една бремена жена, која навивачите ја извлекле на безбедно. Вооружените напаѓачи успеале да побегнат во момент кога дошле ...
| | веќе видена | слични

Насилници повредиле патник и демолирале автобус Е.С. (45) од скопското село Долна Арнакија завчера напладне бил повреден од група насилници кои го демолирале автобусот број 2 во скопската населба Ѓорче Петров. Веднаш по инцидентот, повредениот заради укажување лекарска помош бил пренесен во Воената болница . Според полицијата, инцидентот се случил во 13.40 часот на улицата Ѓорче Петров пред куќата бр.49, на автобуската постојка, кога непознати лица почнале да фрлаат камења и други тврди предмети кон автобусот со број 2 што го управувал Л.Ј.(43). Во дивеењето на насилниците скршени биле осум големи стакла, како и стаклата од вратите,а со камен по главата бил удрен и Е.С.кој бил во автобусот. Според очевидци, пак, инцидентот го предизвикале група Албанци, во момент кога дел од 300-те навивачи од населбата Ѓорче Петров влегле во автобусот со број 2, за да заминат на натпреварот во салата "Борис Трајковски", каде што играле Работнички и МЗТ Скопје. Но во автобусот биле нападнати од група Албанци, кои имале ...
| | веќе видена | слични

Хулигани дивееле во саботата напладне, оштетувајќи автобус на ЈСП, кој стоел на постојката во скопската населба Ѓорче Петров. Според полицијата, групата фрлала камења и други предмети по автобусот број „2“, оштетувајќи ги речиси сите стакла. Дел од фрлените камења завршиле кон патниците, при што е повреден еден од нив, во пределот на главата. Полицијата ги бара насилниците. Инцидент се случил и во автобусот што сообраќа на линијата „50“ , каде што група ученици викале, удирале со боксови и клоци по стаклото и насилно ги отворале вратите. В полиција биле однесени 15 малолетници. (Д.Т.)
| | веќе видена | слични

Останато

Претседателот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски во рамките на својата посета на политичкото собрание на Европската Народна Партија што се одржува во Брисел ...
сите 197 | | | веќе видена

Дипломатските тензии меѓу Турција и Австралија, иницирани од коментарот на турскиот претседател на нападот на Нов Зеланд се смируваат откако Анкара соопшти ...
сите 201 | | | веќе видена

Откако скопскиот Кривичен суд му одреди куќен притвор на поранешниот градоначалник на Карпош, Стевчо Јакимовски, од неговата партија ГРОМ, денеска реагираа ...
сите 190 | | | веќе видена

Лидерот на Двери и еден од основачите на Сојузот за Србија (СзС), Бошко Обрадовиќ изјави дека е само еден од многумината на протестите „Еден од пет милиони“ ...
сите 218 | | | веќе видена

Охрид, 21. март 2019 (ИНПРЕС) – Времето денес ќе биде умерено облачно со повремени сончеви периоди и слаб до умерен североисточен ветер. Дневната температура ...
сите 164 | | | веќе видена

Работната група на опозицијата денеска треба до владината работна група да ги поднесе своите амандмани на Предлог законот за јавно обвинителство со кој се ...
сите 177 | | | веќе видена

„Интеграциите и прогресот се нераскинливо поврзани процеси.Не може да постои Македонија напредна, богата и просперитетна ако небиде интегрирана.Затоа клучната ...
сите 88 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Расечен навивач на Работнички, демолиран автобус на ЈСП

Од:
До кого (е-маил):
Порака: