Најмалку 48 загинати во автобуска несреќа во Перу


3 копии

Најмалку 48 лица загинаа синоќа во Перу кога во автобусот со кој патувале удрил трактор, по што тој пропаднал во бездна, соопшти локалната полиција. Несреќата се случила на опасен дел од автопатот наречен „Ѓаволски свијок“, каде патот е многу тесен, со стрмни свијоци и често покриен со магла. Автобусот, во кој имало 57 патници, се превртел и паднал на покривот на многу тесен дел од брегот на Тихиот Океан, до кој нема пристап. - Многу е тажно што во нашата земја се случи голема катастрофа, изјави по повод несреќата претседателот на Перу, Педро Пабло Кучински. Спасувачките екипи и во текот на ноќта барале преживеани во тешко достапната област, која се наоѓа околу 70 километри од Лима. Пожарникарите и полицајците успеале да пренесат петмина тешко повредени пациенти во блиската болница. Повеќето патници во автобусот се враќале во Лима по прослава на новогодишна ноќ надвор од главниот град. Во сообраќајни несреќи во Перу во 2016 година загинале 2.600 лица.
| | веќе видена | слични

Истиот момент, возач на кран дотрча на самото место. Кога видел колку е сериозна ситуацијата брзо се вратил во камионот и со помош на кранот ги извлече сите четворица патници. Вистинска среќа е што се најде овој хуман човек во клучниот момент на несреќата.
| | веќе видена | слични
3 копии

Најмалку 48 луѓе загинаа кога автобус се преврте и падна од карпа од 100 метри висина, директоно на плажа во Перу.Министерството за здравство соопшти дека шест лица ја преживеале несреќата, од кои еден од нив скокнал од автобусот пред да падне.Несреќата се случила на озлогласениот дел од патот познат како Кривина на Ѓаволот во Пасамајо, северно од главниот град Лима.Автобусот, со повеќе од 50 лица во него, се судрил со камион.Транзитната полиција соопшти дека возачот на камионот бил приведен на сослушување.извор: Makfax
| | веќе видена | слични

Останато

Средбата со Гаши е закажана во 15 часот, а средбата со Тачи во 16 часот. Двете средби, како што најавија од СДСМ, ќе се одржат во Клубот на пратениците. Заев ...
сите 201 | | | веќе видена

Партиското знаме на ВМРО ДПМНЕ викендов се вееше на Центарот за култура во Струга. Ова бил единствениот слободен простор на тој датум што собира шестотини ...
сите 161 | | | веќе видена

Од кобната сообраќајка со автобус што се случи на 13-ти февруари, петмина и понатаму се во критична состојба. Тројца се наоѓаат во Клиничкиот центар „Мајка ...
сите 255 | | | веќе видена

Асоцијацијата на Спортски Обложувалници на Македонија (АСОМ) и нејзините постојани и придружни членки: Спорт Лајф, Моцарт, Златна Копачка, Евротип, Марбет и ...
сите 271 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст" што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 95 | | | веќе видена

Фирмата „Авто мото здружение Гостивар“, чиј сопственик е газдата на „Дурмо турс“, минатата година имала забрана да врши технички преглед на возила. Забраната е ...
сите 302 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Најмалку 48 загинати во автобуска несреќа во Перу

Од:
До кого (е-маил):
Порака: