Лазар Лечиќ ја доби наградата „8 Септември“ за животно дело


Лазар Лечиќ е годинешниот добиник на државната награда „8 Септември“ за животно дело. Останати добитници се алпинистот Здравко Дејановиќ, Димче Кичевски, доајен во карате, кој е одликуван постхумно, Руждија Калач успешен боксер, тренер и селектор, како и Љупчо Стојчевски тренер, селектор и меѓународен судија во кик бокс. Директорот на Агенцијата за млади и спорт Маријан Спасоски на доделувањето на високото државно признание во Собранието на Република Македонија истакна дека на овој голем дел каков што е денешниот се оддава признание на луѓе кои преку спортот на најдобар можен начин ја промовираат нашата држава на меѓународен план. Лечиќ изјави дека наградата е дело на 50 годишна работа во која вградени се од играчите до навивачите. – Дадов многу за Македонија, но тоа ми се врати – изјави Лечиќ. Државната награда „8 Септември” во областа на спортот е воведена пред четири години.
| | веќе видена | слични

На денешен ден 8 – ми септември 1991 година граѓаните референдумски се изјасниле за суверена и незвисна Македонија. 95 проценти од граѓаните позитивно одговориле на прашањето дали сте за самостојна Македонија со право да стапи во иден сојуз на суверени држави на Југославија. По затворањето на избирачките места, граѓаните спонтано се собирале на плоштадот „Македонија“ во центарот на Скопје. каде Македонското радио организирала свеченост насловена Глас за Македонија со настап на стотина естрадни ѕвезди. Меѓу настапите на уметниците пред насобраните граѓани се читале извештаите кои општинските изборни одбори ги доставуваа до Републичката комисија за спроведување на референдумот. Идниот прв претседател на Република Македонија, Киро Глигоров, се обратил кон македонскиот народ со историскиот говор: „Граѓани и граѓанки на Македонија дозволете вечерва на вас и на сите граѓани и граѓанки на Македонија, да ви ја честитам слободна, суверена и самостојна Македонија“. Отогаш до денес македонскиот народ го празнува 8 – ...
| | веќе видена | слични

Кошаркарската тренерска легенда ја доби наградата за животно дело поради својот огромен придонес во развојот, промоцијата и успесите на кошарката во Македонија и во поранешна СФР Југославија, во 50-годишна спортска кариера Добитниците на признанијата на свечената церемонија доделени НАГРАДите „8 СЕПТЕМВРИ“ Со свечена церемонија по повод Денот на независноста на Македонија во просториите на Собранието на Македонија, Агенцијата за млади и спорт (АМСМ) вчера ја додели наградата „8 Септември“ за животно дело, како и четири награди за исклучителен придонес во развојот на спортот, афирмација и промоција на Република Македонија на меѓународен план. Годинешната награда за животно дело ѝ припадна на кошаркарската тренерска легенда Лазар Лечиќ, кој во својата 50-годишна спортска кариера имаше огромен придонес во развојот, промоцијата и успесите на кошарката во Македонија и поранешна СФР Југославија. - Благодарен сум што мојата 50-годишна работа се вреднуваше и се награди со едно вакво високо признание. Направив ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Лазар Лечиќ, македонската кошаркарска легенда, е добитник на државната награда „8 Септември“ за животно дело за 2015 година во областа на спортот. Останати добитници, на државната награда „8 Септември“ се алпинистот Здравко Дејановиќ, Димче Кичевски, доајен во карате, кој е одликуван постхумно, Руждија Калач успешен боксер, тренер и селектор, како и Љупчо Стојчевски тренер, селектор и меѓународен судија во кик бокс. Директорот на Агенцијата за млади и спорт Маријан Спасоски на доделувањето на високото државно признание во Собранието на Република Македонија истакна дека на овој голем ден каков што е денешниот се оддава признание на луѓе кои преку спортот на најдобар можен начин ја промовираат нашата држава на меѓународен план.
| | веќе видена | слични

Останато

СДСМ треба јасно да каже дали имало грчка дипломатска интервенција после интервјуто на Зоран Заев или не? Дали тиражниот Екатимерини лаже кога вели дека откако ...
сите 157 | | | веќе видена

Нашиот јазик и нашето културно наследство се македонски. Тоа го потврдуваме со договорот. Како Македонци ќе влеземе во НАТО и како Македонци ќе чекориме во ЕУ. ...
сите 68 | | | веќе видена

Ако Мицкоски нема план за бојкот, има ли план ЗА европската иднина на Македонија? Македонија сега слободно дише и има еден план, стратешки план за влез во НАТО ...
сите 119 | | | веќе видена

Форумот за демократска Македонија оствари средба со Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, Вицепремиерот за европски прашања, Бујар ...
сите 40 | | | веќе видена

Како што пишуваат италијанските медиуми првиот човек на Јувентус Андреа Ањели знае која ќе биде следната ѕвезда која ќе пристигне во Торино. Познато е дека ...
сите 233 | | | веќе видена

Економската штета од ураганот Флоренс изнесува 44 милијарди долари, проценува компанијата Муди`с. Според компанијата, штетата е еквивалентна на земјотресот што ...
сите 123 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Лазар Лечиќ ја доби наградата „8 Септември“ за животно дело

Од:
До кого (е-маил):
Порака: