(2005 – 2012) R.I.P. BT Junkie

Една од водечките страници за претрага на торенти сама ја прекина работата, очигледно во обид да ја избегне судбината на Mega Upload. Очигледно акцијата на американските власти од 19 јануари оваа година дава резултати, иако Интернет заедницата е бесна. Хакерите од Анонимус нападнаа голем број страници на американските власти, како на ФБИ и на повеќе други институции, но станува јасно дека „стравот го чува лозјето“. Како што соопштуваат од BT Junkie, самите решиле да прекинат со работа: „Ова е крајот, пријатели. Одлуката не беше лесна, но решивме самите да се угасиме. Со години се боревме за вашето право да комуницирате, но време е да продолжиме понатаму. Ова беше животно искуство, ви посакуваме се најдобро!"
| | веќе видена | слични

Сопствениците на едниот од најголемите торент сајтови во светот, BT Junkie, најверојатно од страв да не ги снајде судбината на сопственикот на Megaupload, по седум години постоење одлучиja доброволно да го згаснат сајтот. Заедно со Pirate Bay чии сопственици исто така завршија со казни, BT Junkie беше еден од најголемите сервиси за споделување на датотеки. Минатиот месец, основачот на Megaupload Ким Шмиц беше уапсен, а доколку биде екстрадиран во САД му се заканува казна затвор до 20 години. „Ова е крајот на линијата пријатели. Не беше лесно да се донесе одлуката, но доброволно решивме да го исклучиме. Со години се боревме за вашето право на слободна комуникација, но сега е време да одиме понатаму. Ни беше супер, ви посакуваме сè најдобро!“, велат сопствениците во пораката која осамна на сајтот.
| | веќе видена | слични

Вашингтон, 6 февруари - Една од водечките страници за пребарување торенти сама ја прекина работата. Акцијата на американските власти од 19 јануари оваа година дава резултати, иако Интернет заедницата е бесна. Хакерите од „Анонимус“ нападнаа голем број страници на американските власти, како на ФБИ и на повеќе други институции, но станува јасно дека исплашени од големата акција, страниците сами згаснуваат. Како што соопштуваат од „BT Junkie“, самите решиле да прекинат со работа: „Ова е крајот, пријатели. Одлуката не беше лесна, но решивме самите да се угасиме. Со години се боревме за вашето право да комуницирате, но време е да продолжиме понатаму. Ова беше животно искуство, ви посакуваме се најдобро!"
| | веќе видена | слични

Останато

Со состојбата во Република Македонија е загрижувачка. Имаме политичко уназадување, правен хаос, девастирана и упропастена економија, здравствен систем кој не ...
сите 153 | | | веќе видена

Екс министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески и екс секретарот на Владата, Кирил Божиновски денеска во раните утрински часови се најдоа зад решетки. ...
сите 148 | | | веќе видена

„Зоран Заев и Оливер Спасовски знаеја дека Никола Груевски не е во партискиот штаб на ВМРО-ДПМНЕ, но одлучија да претресуваат и заплашуваат партиски членови и ...
сите 160 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 301 | | | веќе видена

Сопругата на Претседателот на Република Македонија, г-ѓа Маја Иванова присуствуваше на приемот што во Париз го приреди првата дама на Франција, г-ѓа Брижит ...
сите 175 | | | веќе видена

Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување избори „Македонија-блокира“ и Координативното тело на дијаспората во Европа ...
сите 91 | | | веќе видена

Министерството за правда ја почна постапката за екстрадиција на бегалецот Никола Груевски од Унгарија во Македонија. Премиерот Зоран Заев изрази уверување дека ...
сите 112 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 29 | | | веќе видена

Пратениците од Беса на Билал Касами бараат одговорност од надлежните институции за бегството на поранешниот премиер Никола Груевски во Унгарија, како и одговор ...
сите 313 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

(2005 – 2012) R.I.P. BT Junkie

Од:
До кого (е-маил):
Порака: