Музеј за тутун во Прилеп


Во склоп на националната установа “Завод и музеј Прилеп” работи и музејот за тутун. На површина од 250 метри квадратни се изложени дел од 3000 експонати посветени на сите аспекти на тутунот, од формите на употреба, производство, трговија, историјат како и феномените кои ги носи тутунот. Ова е музеј на приказни, надополнети со ликовни дела на тема тутун и каширани фотографии поврзани со одгледувањето на тутун во Македонија. Лулите се најбројните ескпонати, некои од нив се од Светските изложби во Виена и Париз при крајот на деветнаесетти век, а најстарите се од среднината на 17 век, потоа се изложени скапоцените чибуци и табакери кои сведочат за нивните сопственици, како и материјалите и техниките на изработка. Денес музејот се надградува и живее благодарение на љубовта и посветеноста на кустосот Цветкоски, а колекцијата станала толку голема и значајна благодарение токму на ентузијазмот и чесноста на неговите претходници кои ги откупувале предметите од разни институции, комисиони и поединци од Европа, Азија, ...
| | веќе видена | слични

Напаѓачот на Реал Мадрид, Карим Бензема решил да користи недозволени производи пред полуфиналето во Лигата на Шампионите против Баерн Минхен (2: 1), пишува германскиот „Bild“. Според изданието станува збор за ароматичен тутун, кој се става помеѓу забите за 30-60 минути. Дел од никотинот, кој е во количина 3 пати поголемо од обична цигара, веднаш влегува во организмот, предизвикува зголемен тонус и го заострува вниманието. Супстанцијата е забранета во многу земји, а во последно време активно се истражува од антидопинг организациите. Од една страна, таа помага да се прекине со пушењето, а од друга страна, има тонизирачки ефект врз телото. Неговата употреба може да влијае на физичката состојба на спортистот. Таа ја подобрува концентрацијата и предизвикува брзи реакции. Овој вид тутун е забранет во Германија, но токму таму, во Минхен, пред натпреварот, Бензема го употребувал.
| | веќе видена | слични

Останато

На средбата, соопшти неговиот кабинет, двајцата соговорници разговарале за билатералните односи меѓу  Македонија и  Србија, како и за актуелните состојби во ...
сите 362 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ партијата заштитник на криминалот се уште молчи и не кажува кога нивните пратеници кои се обвинети во судски процеси ќе покажат морална одговорност ...
сите 253 | | | веќе видена

Барањата за гласање недоверба на владата на Австрија, што ќе бидат доставени денеска во Парламентот, се силно средство за контрола на властите, но досега ...
сите 109 | | | веќе видена

По големиот евровизиски успех, Тамара Тодевска замина на заслужен одмор. Пејачката на социјалните мрежи сподели неколку фотографии од плажа. По повеќе од две ...
сите 100 | | | веќе видена

Додека чекаме да видиме каков ќе биде исходот од случувањата помеѓу САД и Кина, каде централно место доби големата кинеска компанија Huawei, основачот на оваа ...
сите 96 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Музеј за тутун во Прилеп

Од:
До кого (е-маил):
Порака: