Нереди во Северна Ирска, полицајците нападнати со камења

4 копии

Насилствата во Северна Ирска не стивнуваат веќе втора ноќ. Спротивставените страни, членовите на протестанската и католичката заедница, овој пат се свртија против полициските сили. На нив фрлале, „молотови коктели“, камења и шишиња. Полицијата на нападот одговорила со гумени куршуми и водени топови, јавува британскиот сервис БиБиСи. Нередите уследија по маршот со кој протестантите ја обележуваат историската победа над католиците, со која е обезбедена превласт на протестантите во Северна Ирска. Католиците овој марш го доживуваат како провокација. Во судирите со полицијата нема повредени.
| | веќе видена | слични

БЕЛФАСТ - Молотови коктели и други проектили се фрлаа кон полицијата за време на безредијата во областа Ардоин, северно од Белфаст. Полицијата истрела неколку гумени куршуми и при што беше погоден фоторепортер. Проблемите избувнаа откако полицајците во полна опрема зазедоа позиции пред Портокаловата парада, која во вторникот вечерта минуваше покрај продавниците во Ардоин. Полицијата соопшти дека голем број полицајци се повредени. Еден се здоби со помали изгореници на лицето кога главата му беше зафатена со оган откако беше погоден со молотов коктел. Камења, шишиња и пиротехника беа фрлани кон полицијата. Беше употребен воден топ за потиснување толпа од околу 200 лица. Во 2010 година имаше неколкудневни безредија откако на парадата и' беше дозволено да минува покрај продавници. Заедницата на жителите на пошироката област на Ардоин (ГАРЦ), која се противи на тоа Портокаловалата парада да минува низ националистичкиот Ардоин, одржа протести како одговор на одлуката на Комисијата за паради да овозможи маршот да ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Втор ден по ред траат немирите и уличното насилство во Белфаст и Северна Ирска, во кои локалните католици се пресметуваат со полицијата која настојува да спречи да дојде до судир со протестантите-учесници во традиционалните паради на Редот на портокаловите, што се одржуваат секое лето, јави дописникт на МИА од Лондон. Преку 200, главно млади католици, со маски на лицето, повеќе часови водеа „битка“ со силите на редот во покраината. Демонстрантите запалија неколку автомобили и фрлаа запаливи бомби, камења и тули по полицајците, кои настојуваа да воспостават ред, употребувајќи водени топови и пластични куршуми. Најновото насилство избувна откако специјалната комисија за паради и маршеви во Северна Ирска, не го прифати барањето на католичката заедница во северен Белфаст, парадата на припадниците на Редот на портокаловите да не минува низ нивниот кварт. Припадниците на католичката заедница се противат на парадите и маршевите, а посебно се против тоа тие да минуваат низ деловите каде живеат католиците во оваа, ...
| | веќе видена | слични

Останато

Лисиците врзани на рацете од медиумите ги сокри со документи. Поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески на судењето за уривањето на „Космос“ со ...
сите 74 | | | веќе видена

Како последица на бегство, на екс-премиерот Никола Груевски ќе му се суди во отсуство за сите предмети покренати од СЈО. Поради пресудата во случајот „Тенк“ во ...
сите 186 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 300 | | | веќе видена

Од иницијативата „Македонија бојкотира“ вечерва се упатија кон домот на поранешната министерка за култура, Елизабета Канчевска Милевска, но полицијата не им ...
сите 75 | | | веќе видена

Обвинителството за организиран криминал и корупција го истражува бегството на поранешниот премиер Никола Груевски. Обвинител веќе ги прибира доказите, дали ...
сите 119 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Нереди во Северна Ирска, полицајците нападнати со камења

Од:
До кого (е-маил):
Порака: