Гвардиола огорчен од претседателот на Барселона

Тренерот на Баерн Минхен, Пеп Гвардиола отворено призна дека не е повеќе во добри односи со претседателот на Барселона, Сандро Росел. Гвардиола му замерува на претседателот на каталонскиот клуб дека ја користел болеста на Тито Виланова за да го нападне него. Да потсетиме, Гвардиола минатата година ја напушти Барселона и одлучи да паузира една година. Пеп замина на едногодишен одмор во Њујорк, а по некоја случајност неколку месеци подоцна Тито Виланова пристигна на лекување во истиот град. Росел во тој период неколку пати изјави дека Гвардиола ниту еднаш не го посетил Тито Виланова, затоа што некогашните соработници на клупата на Барса повеќе не биле во добри односи. „Росел оваа година неколку пати ја пречекори границата. Тоа што ја користеше болеста на Виланова со цел да ме повреди мене, никогаш нема да му го заборавам. Го посетив Тито во Њујорк, а доколку не го гледав почесто, тоа беше поради тоа што бев спречен. Па дали навистина треба да објаснувам дека му посакувам се најдобро на човекот со кој што ...
| | веќе видена | слични

Новиот тренер на Баерн Минхен, Пеп Гвардиола, призна дека е во лоши односи со претседателот на Барселона, Сандро Росел, на кој му замерува за некоректните коментари во медиумите. Поранешниот тренер на Барселона на германските новинари им се пожали дека Росел го нападнал, притоа искористувајќи ја болеста на Тито Виланова, неговиот наследник на клупата на каталонскиот клуб. "Кога заминував од клубот, отидов 6.000 километри подалеку и од Сандро Росел барав да ме остават на мир. Не го одржа зборот", вели Гвардиола. Росел, наводно, повеќепати изјавил дека Пеп ниту еднаш не го посетил Виланова во њујоршката клиника за време на лекувањето од тумор на паротидната жлезда, иако екс-тренерот на Барса една година живееше во тој град. "На Росел никогаш нема да му го заборавам тоа што ја искористи болеста на Виланова за да ме повреди. Го посетив Тито во Њујорк, а ако не го гледав често, тоа е затоа што бев спречен. Зарем навистина треба да објаснувам дека му посакувам се најдобро на човекот со кој толку долго соработував ...
| | веќе видена | слични

Стратегот на Баерн Минхен изјави дека Барса не го оставала на мир додека беше на одмор, користејќи ја болеста на Виланова против него Потпретседателот на Барселона, Жорди Кардонер, изрази изненаденост од нападот на Пеп Гвардиола против клубот. Поранешниот тренер на Каталонците ги нападна Каталонците дека „не го оставале на мир“ за време на неговиот одмор што го зеде по последниот натпревар минатата сезона и за „користење на болеста на Тито Виланова за да го повредат“. „Вистина е дека многу сум изненаден“, прокоментира Кардонер за „Мундо депортиво“. „Излегов од состанок вчера попладне и слушнав нешто од тоа на радио, а кога се информирав понатаму од изјавите на Пеп не разбрав во што е работата. Претпоставувам дека ќе има некакво објаснување по ваквите изјави, бидејќи односите меѓу нас, а притоа не зборувам само за себе туку и за претстедателот, секогаш биле срдечни. Не сме ја искористиле болеста на Тито против него и секој што би направил такво нешто е лош човек. Убеден сум дека си помагавме еден на друг, ...
| | веќе видена | слични

Останато

Сопругата на Претседателот на Република Македонија, г-ѓа Маја Иванова присуствуваше на приемот што во Париз го приреди првата дама на Франција, г-ѓа Брижит ...
сите 178 | | | веќе видена

СЈО понудило – судот прифаил подолга листа на сметки кои веќе се замрзнати, 1ТВ дознава дека станува збор за 5 сметки од поголемите банки во државата. Додека ...
сите 281 | | | веќе видена

Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување избори „Македонија-блокира“ и Координативното тело на дијаспората во Европа ...
сите 93 | | | веќе видена

Пратениците од Беса на Билал Касами бараат одговорност од надлежните институции за бегството на поранешниот премиер Никола Груевски во Унгарија, како и одговор ...
сите 113 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 43 | | | веќе видена

Обвинителката од тимот на Специјалното јавно обвинителство Лиле Стефанова побара да му се суди во отсуство на поранешниот премиер Никола Груевски кој викендов ...
сите 143 | | | веќе видена

Либералната партија смета дека со воведувањето на црвена, жолта и зелена еколошка налепница за возилата нема да се реши проблемот со загадувањето. Ќе се удри ...
сите 151 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Гвардиола огорчен од претседателот на Барселона

Од:
До кого (е-маил):
Порака: