Џихадистите го „злоупотребуваат“ Интернетот за да регрутираат балкански Муслимани да се борат за ИСИЛ

Балканските борци за ИСИЛ, регрутирани преку Интернет, стануваат терористичка закана за регионот. Интернетот и социјалните медиуми служат како инструмент за регрутирање за терористичките групи. [AФП] Интернет социјалните мрежи се главниот канал за радикалните исламисти да пренесуваат пораки и ситуации во реално време од боиштата во Сирија и Ирак, и главната цел на нивните тековни напори е да привлечат Муслимани да се борат за џихад. Експертите за безбедност предупредуваат дека водачите како на национално, така и на локално ниво мора да останат претпазливи, бидејќи радикалните групи, како што е Исламската држава Ирак и Левант (ИСИЛ), постојано го користат Интернетот за да им се обратат на младите и ранливите граѓани. „Обидете се да замислите млад човек опашан со бомби и подготвен да ги активира во секој момент. Секој Муслиман кој е индоктриниран со џихад и обучен да се бори за тоа е опасен“, рече за SETimes Дарко Трифуновиќ, српскиот претставник во Меѓународната асоцијација за стратешки студии. Tој рече дека ...
| | веќе видена | слични

Експертите за безбедност велат дека законските санкции и ефиканската размена на информации за осомничените имаат влијание врз напорите за регрутирање џихадистички борци.Балканските државјани кои ѝ се приклучија на Исламската држава Ирак и Левант (ИСИЛ) во Сирија и Ирак почнуваат да се враќаат дома како резултат на законските мерки и зголемената соработка меѓу агенциите за безбедност во регионот во идентификувањето на мрежите за регрутација на ИСИЛ.„Има поголемо враќање на лицата кои беа на фронтовите поради сѐ поинтензивната кампања против ИСИЛ“, изјави за СиТајмс (SETimes) Тони Јакимовски, национален координатор на Македонија за борба против тероризмот. Нашата цел е да се намали интензитетот на нивното приклучување на конфликтите. Радикализацијата е многу важен елемент. Ако успееме да ја намалиме, ќе го намалиме и тој тренд.“За време на посетата на Балканот во октомври, Роберт Братке, американски дипломат и постар советник за партнерски ангажман во врска со сириските странски борци, рече дека проблемот со ...
| | веќе видена | слични

Балканските државјани кои ѝ се приклучија на Исламската држава Ирак и Левант (ИСИЛ) во Сирија и Ирак почнуваат да се враќаат дома како резултат на законските мерки и зголемената соработка меѓу агенциите за безбедност во регионот во идентификувањето на мрежите за регрутација на ИСИЛ, пишува SETimes . „Има поголемо враќање на лицата кои беа на фронтовите поради сѐ поинтензивната кампања против [ИСИЛ]“, изјави за SETimes Тони Јакимовски, национален координатор на Македонија за борба против тероризмот. Нашата цел е да се намали интензитетот на нивното приклучување на конфликтите. Радикализацијата е многу важен елемент. Ако успееме да ја намалиме, ќе го намалиме и тој тренд.“ За време на посетата на Балканот во октомври, Роберт Братке, американски дипломат и постар советник за партнерски ангажман во врска со сириските странски борци, рече дека проблемот со странските борци предизвикува голема загриженост. „Загрижени сме поради неколку причини, од кои една е поради тоа што борците го прават внатре во Ирак и ...
| | веќе видена | слични

Луксузен ски-хотел во западниот дел на Австрија е под полициска заштита откако во вторникот добиле заканувачки пораки од самопрогласените „Kавкаски терористи“, кои најавиле бомбашки напад во знак на одмазда поради минатонеделното апсење на 14 осомничени џихадисти, пренесува „Kронен цајтунг“. Хотелот бил итно евакуиран и пребаран со кучиња-трагачи, а сега е под полициско обезбедување. Заканите за терористички напади се очигледно поттикнати од полицискaтa рациja со кодно име „Палмира“ изведенa во Виена, Линц и во Грац минатиот петок, резултат на двегодишна истрага на неколку осомничени за регрутирање млади луѓе да се борат во Сирија. Еден од уапсените е Мирсад Омеровиќ, босански проповедник во Виена, кој се смета за водач на групата и е во директен контакт со терористите на ИСИС. Меѓу уапсените наводно е и Мухамед Порча од Сараево, еден од водечките луѓе на вехабиската заедница во Виена. Инсајдерски информации посочуваат дека австриските безбедносни сили се во состојба на зголемена готовност поради ...
| | веќе видена | слични

Останато

На 30 септември имаме историска одлука исправена пред нас. Со својата совест, со својата мудрост, мислејќи на Заветот од првиот референдум и мислејќи на идните ...
сите 10 | | | веќе видена

„Петре Шилегов наместо да гради во Скопје, гради во Маврово, но за свои приватни потреби. Додека во Скопје една година нема направено ниту еден проект, ...
сите 18 | | | веќе видена

Професорот Трајко Славески во гостувањето на ТВ 21 вечерва истакна дека и тој го дели мислењето со останатите дека договорот од Преспа е штетен. Тој вели дека ...
сите 81 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Џихадистите го „злоупотребуваат“ Интернетот за да регрутираат балкански Муслимани да се борат за ИСИЛ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: