Охрид ќе добие ултра модерен спортско рекреативен центар

Охрид ќе добие ултра модерен спортско рекреативен центар со затворен и отворен базен, игралишта за тенист, кошарка и фудбал, вештачки терени со трева и лизгачки терен за зимските спортови, најави денеска охридскиот градоначалник Никола Бакрачески по посетата на Јавното претпријатие „Билјанини Извори“. Бакрачески најави дека проектот ќе се реализира на почетокот на идната година, за кога е предвидено да почне изградбата на затворениот базен. По направениот увид за состојбата на спортско рекреативниот центар „Билјанини Извори“ и состојбата на околните површини, кои се во негова сопственост, Бакрачески забалежа сомнителни продажби на имот сопственост на претпријатието. - Како градоначалник на Охрид заедно со мојот тим агресивно ќе се залагаме Спортскиот центар да го добие ликот, кој го заслужува и да им служи на граѓаните за спортување. Изминатите години Спортското рекреативниот центар беше изложен на тотална дегредација и постушење. Не сум експрет да судам, но според мене, има неколку сомнителни легализации, ...
| | веќе видена | слични

Од ВМРО- Народна партија со поддршка на градоначалникот Никола Бакрачески во врска со најавите за реконструкција на Спортско рекреативниот центар „Билјанини извори“. - Целосно го поддржуваме градоначалникот Бакрачески во намерата за развојот на спортот. Нашите заложби за спортот секогаш биле едни од најприоритетните. Колку за потсетување, ВМРО – Народна партија беше единствената партија во Советот на општина Охрид која гласаше против деталниот урбанистички план со кој на спортските терени се дозволи изградба на станбени објекти. Тогаш, и ВМРО – ДПМНЕ и СДСМ гласаа за овој урбанистички план со што дозволија да се уништи зелената површина и помошните спортски игралишта во СРЦ “Билјанини Извори“. Слично беше и со планот за просторот кај Детската болница, велат од ВМРО- НП. Од партијата со надеж дека најавите нема да бидат само празни ветувања. - Сите знаеме од кога е најавуван затворениот базен од страна на Владата, но ништо од сето тоа. Директорот на Агенцијата за млади и спорт веќе неколку години најавува ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Градоначалникот Никола Бакрачески со дел од своите соработници , денеска го посети ЈП – Спортско рекреативниот центар „ Билјанини избори “ и најави изградба на модерен спортски комплекс со затворен и отворен пливачки базен, игралишта за тенис, кошарка и фудбал, терени со вештачка трева и лизгачки терен за зимски спортови. - Направивме увид на состојбата на спортско рекреативниот центар „Билјанини Извори“, ги разгледавме објектите во каква состојба се наоѓаат и површните како и можностите за идниот развој. Како градоначалник на Охрид заедно со мојот тим агресивно ќе се залагаме спортскиот центар да го добие ликот, кој го заслужува и да им служи на спортистите и граѓаните – рече градоначалникот Бакрачески. На средбата , градоначалникот Бакрачески му го презентираше нацрт планот на в.д. директорот на Јавното претпријатие, „ Билјанини Извори “ Иван Цветкоски и најави дека по завршувањето на законските постапки за донесување на урбанистичкиот план , реализацијата на овој ултра модерен проект ќе започне следната ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Во Апелацискиот суд каде што судиите имаат одговорност за тоа во кој правец ќе продолжи да се движи македонското судство: Дали ќе се издигне над состојбите и ...
сите 404 | | | веќе видена

„Неодговорноста на СДСМ дозволува вистинска еколошка катастрофа во Охридското езеро. Десетици тони плашица веќе неколку дена е заробена во каналот Студенчишта, ...
сите 50 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 41 | | | веќе видена

Шефот на кабинетот на унгарскиот премиер Виктор Орбан, Гергели Гулаш, вели дека треба да се земат предвид и условите во македонските затвори, како и ...
сите 378 | | | веќе видена

Најостро ги осудуваме пропустите, неажурноста и непочитувањето на одредбите од Законот за извршување на санкции и Правилникот за начинот на вршење на ...
сите 62 | | | веќе видена

СДСМ со писмено соопштение реагира на прес-конференцијата на Димче Арсовски од ВМРО-ДПМНЕ.„За разлика од владеењето на ВМРО-ДПМНЕ кога парите на граѓаните се ...
сите 269 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Охрид ќе добие ултра модерен спортско рекреативен центар

Од:
До кого (е-маил):
Порака: