Скопје – Издадена уште една Б-интегрирана еколошка дозвола

Градот Скопје издаде Б-интегрирана еколошка дозвола за усогласување со оперативен план на ДППУ „ВИВАКС“ Ристо и други, ДОО увоз-извоз, Скопје, лоцирана на булеварот Трета македонска бригада бб. Оваа компанија се занимава со производство на сокови. Дозволата е достапна на увид на јавноста секој работен ден од 08:30 до 16:30 часот во просториите на Град Скопје, во Секторот за заштита на животната средина и природата. Евентуалните забелешки за дозволата може да се достават до Градот Скопје во писмена форма во рок од 14 дена. Издавањето Б-интегрирани еколошки дозволи е регулирано со Законот за животна средина. Законот воведува два вида дозволи – А и Б интегрирани еколошки дозволи. Надлежен орган за издавање на А- интегрираните еколошки дозволи е Министерството за животна средина и просторно планирање, а за Б-интегрирани еколошки дозволи надлежноста е поделена меѓу единиците за локална самоуправа и министерството, односно, надлежен орган за издавање на Б-интегрирани еколошки дозволи се единиците на локална ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Град Скопје издаде Б-интегрирана еколошка дозвола за усогласување со оперативен план на компанијата Вивакс, која се занимава со производство на сокови.Издавањето Б-интегрирани еколошки дозволи е регулирано со Законот за животна средина, кој воведува два вида - А и Б интегрирани еколошки дозволи. Надлежен орган за издавање на А-дозволите е Министерството за животна средина, а за Б-единиците за локалната самоуправа. Исклучок се заштитените подрачја, за кои дозволата ја издава Министерството. “Целта која треба да се постигне со воведувањето на овој тип дозволи е спречување и намалување на загадувањето“, објаснуваат од Град Скопје.Дозволата издадена на Вивакс е достапна на увид на јавноста секој работен ден од 08:30 до 16:30 часот во просториите на Град Скопје, во Секторот за заштита на животната средина и природата. Евентуалните забелешки за дозволата може да се достават до Град Скопје во писмена форма во рок од 14 дена.
| | веќе видена | слични

Градот Скопје ~ издаде Б-интегрирана еколошка дозвола на фирмата ДППУ ВИВАКС, на булеварот Трета македонска бригада бб, која се занимава со производство на сокови. Дозволата е достапна на увид на јавноста секој работен ден од 08.30 до 16.30 часот во секторот за заштита на животната средина во бараките на Град Скопје. Евентуалните забелешки граѓаните можат да ги достават во писмена форма во рок од 14 дена. Издавањето А и Б-интегрирани еколошки дозволи се врши со цел да се спречи или максимално да се намали загадувањето на животната средина. За да добијат вакви дозволи, фирмите мора да преземат низа мерки со кои ќе ја заштитат околината од загадување, што може да настане при нивниот процес на работа. Еколошките А-дозволи ги издава Министерството за животна средина, а за Б-дозволите надлежноста е поделена меѓу општините и Министерството.
| | веќе видена | слични

Градот Скопје во соработка со локалната самоуправа издаде еколошка дозвола за усогласување со оперативен план на фабриката за производство на сокови „Вивакс“ откако стручни надлежни екипи утврдија дека ги исполнува сите услови за работа и критериуми за заштита на животната средина. По направените увиди со кои беше испитувано нивото на бучава кое го продуцира фабриката за извршување на својата функција, загаденоста на водата која ја испушта, како и влијанието врз воздухот, беше утврдено дека фабриката не штети на животната средина во која што е лоцирана. Ова признание го поседуваат само две од фабриките во Македонија. За сопствениците на фабриката е од исклучително значење, бидејќи и самата дејност со која се бават е насочена кон одржување и подобрување на човековото здравје. ДТ/СС
| | веќе видена | слични

Останато

Никола Груевски ќе биде на слобода и викендов. Синоќа до доцните часови, медиумските екипи чекаа пред затворот во Шутка, но екс премиерот не се појави. Во ...
сите 433 | | | веќе видена

Владата на СДСМ повторно удира по џебот на граѓаните. Прогресивниот данок кој го наметнува однародената и криминална власт, негативно влијае врз бизнисот и ...
сите 182 | | | веќе видена

Дали процесот за името е пред нова пречка – што значи изјавата на екс-министерот Никос Коѕијас дека нацрт-амандманот на членот 49 од Уставот, предложен од ...
сите 158 | | | веќе видена

По трагичната гостиварска случка, кога бегајќи од куче скитник младата Џејха Меџити заврши во водите на Вардар и се удави, се огласи и Ветеринарната комора на ...
сите 73 | | | веќе видена

Поради службено отстуство на претседателот на Судечкиот совет Оља Ристова, рочиштето за предметот „Титаник 3“ на Специјалното јавно обвинителство е одложено за ...
сите 50 | | | веќе видена

Исто како и во првиот круг гласање од локалните избори во 2013 година, притисокот и на 7 април, денот на вториот круг, врз членството на ВМРО-ДПМНЕ, вработени ...
сите 193 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Скопје – Издадена уште една Б-интегрирана еколошка дозвола

Од:
До кого (е-маил):
Порака: