Автентично кубанско доживување во Македонија – Хола Охрид

Оваа година Охрид ќе биде домаќин на првиот меѓународен салса фестивал во Македонија, наречен „Хола Охрид“. Настанот ќе се одржи во организација на танцовиот клуб „Сонриса“, во периодот од 21 до 23 август, во хотелот Конгресен Центар, каде своето знаење ќе го пренесат инструктори од Куба и соседните Балкански земји. Во рамките на фестивалот ќе се одржат работилници и танцови забави, водени од вкупно тринаесет артисти кои доаѓаат надвор од нашите граници – десет инструктори и тројца познати латино Ди Џеи. Артистите доаѓаат од далечната Куба, како и од Србија, Црна Гора, Грција, Бугарија и Полска. Фестивалот официјално ќе го посетат речиси 200 гости од Македонија и странство, од кои голем дел доаѓаат од Европските земји. Дневната програма ќе опфати едукативни работилници од танцов карактер, ќе се изучуваат техниките и тајните на сите кубански танци, како Салса, Румба, Оришас, Регетон, Руеда де Казино и многу други. Вечерната програма се состои од забави од отворен карактер, достапни и за сите оние кои нема да ...
| | веќе видена | слични

Од сабота до сабота од 14 до 21 август Изложба на фотографии и поетско претставување на Јоханес Беилхарц Здружението за развој на култура и заштита на културното наследство „Контекст – Струмица“ го најавува гостувањето на Јоханес Беилхарц, писател, поет, преведувач, сликар и фотограф од Германија, кој во моментот живее и работи во Рим, Италија. Публиката ќе може да се запознае како со литературното творештво на Јоханес Беилхарц, така и со неговата уметничка работа како фотограф. На изложбата ќе биде претставена серија на црно бели фотографии дел од негов пообемен циклус кој го работи изминативе неколку години. Почеток: 20 часот Локација: Уметничка галерија „Амам“, Гевгелија Меѓународен младински турнир во ракомет „Скопје 2015“ Во Скопје се одржува петтиот по ред меѓународен младински турнир во ракомет во сала „Скопје 2015“, што ќе се игра до 19 август. На турнирот силите ќе ги одмерат 20 екипи од 12 клубови од Македонија, Србија и од Црна Гора, во машка и во женска конкуренција. Локација: натпреварите се ...
| | веќе видена | слични

Со дефиле на клубовите учесници вчеравечер /13.08.2015 година/ на плоштадот во Автокоманда беше отворен петтиот по ред Меѓународен младински турнир во ракомет во сала „Скопје 2015“, што ќе се игра до 19 август. На овој ракометен турнир силите ќе ги одмерат 20 екипи од 12 клубови од Македонија, Србија и од Црна Гора, во машка и во женска конкуренција. Во овој турнир вкупно учествуваат повеќе од 300 ракометари. Натпреварите ќе се играат со спортската сала на СУГС „Кочо Рацин“ и во салата „Расадник“ во Кисела Вода. Организатор на Меѓународниот младински турнир во ракомет во сала „Скопје 2015“ е Ракометниот клуб „Работнички“ од Скопје. Градот Скопје е покровител на турнирот и финансиски ја поддржува неговата организација со 70.000 денари.
| | веќе видена | слични

Останато

Околу 80 кучиња скитници биле заловени и соодветно третирани во изминатите четири месеци во Кавадарци, информираше денеска Петар Камчев од Јавното ...
сите 137 | | | веќе видена

Кога на 28 јуни 1914 година Гаврило Принцип како резултат на околности кои се уште се истражуваат во историјата успева да изврши атентат врз надвојводата Франц ...
сите 175 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп се најде на удар на критики, зошто не го посетил меморијалниот центар на американските војници во Франција. Белата куќа ...
сите 86 | | | веќе видена

Скопје/Охрид, 12. ноември 2018 (ИНПРЕС) – МВР ќе поднесе соодветни пријави против Јанко Бачев и демонстрантите кои протестираа пред куќите на пратениците од ...
сите 101 | | | веќе видена

Според Влатко Ѓорчев, членот на ИК на ВМРО-ДПМНЕ, најавените налепници на автомобилите, не се решение за чистење на воздухот, и порача Заев, Макрадули и ...
сите 19 | | | веќе видена

СДСМ со писмено соопштение реагира на прес-конференцијата на Наум Стоилковски од ВМРО-ДПМНЕ.„Антизападното раководство на ВМРО-ДПМНЕ и пионот Мицкоски се ...
сите 111 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Автентично кубанско доживување во Македонија – Хола Охрид

Од:
До кого (е-маил):
Порака: