Android Oreo се искачи на табелата по неколку месеци

Google речиси два месеца не ги откри актуелните состојби со фрагментацијата на Android мобилната платформа, па по оваа пауза ги откри процентите на пазарно учество на различните верзии на Android оперативниот систем. Сега Android Oreo кој е последно достапен систем пред најавата и пуштањето во употреба на Android Pistachio, стигна до двоцифрена бројка односно е инсталиран кај 12,1% од сите Android уреди. На листата како најраспространета верзија „седмицата“ на Android Nougat со вкупно пазарно учество на сите надградби од 30,8%. Со оваа состојба има надежи дека Pistachio кога ќе биде пуштен во употреба наесен брзо ќе стигне до поголем број на Android уреди и оваа фрагментација уште еднаш ќе се намали. Шестата верзија на Android Marshmallow и натаму е присутна кај дури 23,5% од мобилните уреди, додека пак „петтката“ Lollipop од застарените верзии е единствена со двоцифрена бројка од 20,4%.
| | веќе видена | слични

Стандардниот аларм на оперативниот систем Android сега доби нова функција со која корисниците ќе може да ги буди со песни од апликацијата за стриминг Spotify, наместо со прединсталираните рингтонови за ѕвонење. Google исто така откри дека во интеграцијата меѓу Android Alarm Clock и Spotify корисниците ќе може да одберат мелодии од утринската плејлиста на музичката апликација. Откако ќе се разбудат може да ја сменат плејлистата или пак да продолжат да ја слушаат истата што ја одбрале од претходно.
| | веќе видена | слични

OnePlus им вети на своите корисници долготрајна и посветена софтверска поддршка која ќе трае повеќе години за купените премиум телефони. Тоа ќе важи и за OnePlus 3 и OnePlus 3T смартфоните кои до крајот на годинава треба да ја добијат најтазе надградбата со последната верзија на оперативниот систем Android P. Pistachio системот на Google се уште не се активирал кај еден смартфон, па така ќе треба да се почека најпрво да се види што ќе носи нивната есен, за потоа да се прават проекции за адопција на новата верзија и кај останатите мобилни брендови како OnePlus.
| | веќе видена | слични

Досега, и покрај недостатокот на информации и карактеристики, речиси сме сигурни дека OnePlus планира да претстави обновена верзија на OnePlus 6 оваа есен. Ова се подобрувањата кои ги очекуваме од уредот:. 1. Pop-Up камера на лизгање Наместо iPhone X дизајнот на селфи камерата, кој е веќе застарен, новиот ОnePlus 6T ќе доаѓа со камера на лизгање - тренд кој првично го видовме кај Vivo Nex и Oppo Find X 2. Безжично полнење 3. Висока водоотпорност Официјално, OnePlus 6 технички не е водоотпорен, исто како iPhone и Galaxy уредите, бидејќи не доаѓа со соодветна заштита. 4. Батерија со голем капацитет Иако OnePlus 5T нема значително поголема батерија од OnePlus 5, се надеваме дека OnePlus 6T ќе доаѓа со батерија со поголем капацитет од неговиот претходник. 5. Android P
| | веќе видена | слични

Microsoft ја надгради мобилната апликација OneDrive за Android која сега има одлична безбедносна функција со која корисниците ќе може на многу повисоко ниво да ги заштитат складираните податоци и фајлови. Сега OneDrive за Android ќе може да ја отклучувате со отпечаток од прст и никој друг нема да може да влезе во апликацијата, па дури и да ви го пробие безбедносниот пин. Секако, за користење на овој новитет на OneDrive потребно е вашиот Android смартфон да располага со скенер за отпечатоци.
| | веќе видена | слични

Samsung не заборава да им посвети внимание и на корисниците кои купиле поевтини смартфони од нивната палета со чести софтверски надградба. Во оваа група ќе влезе и смартфонот Galaxy J5 (2017) кој е потврдено дека наскоро ќе добие надградба на софтверот со најновата верзија на оперативниот систем Android Oreo. Galaxy J5 (2017) со новиот Android 8.0 Oreo софтвер ќе ги добие најновите функции, стабилизација на системот со подобрени перформанси, нов израз на активните нотификации, подобро менаџирање на батеријата и поголема заштита на приватноста со повеќе безбедносни мерки.
| | веќе видена | слични

Секој месец, Google ги информира корисниците за дистрибуцијата на различни верзии на Аndroid. Податоците на компанијата се најверодостојниот начин да се разбере колку паметни телефони ги добиле најновите софтверски ажурирања. Излезе дека бројот на уреди кои веќе се ажурирани на Android Oreo сега изнесува 12,1%. Ве потсетуваме дека последен пат Google го објави својот традиционален извештај во почетокот на мај или пред околу 11 недели. Аndroid 8.0 Oreo го зголеми својот удел за 5,2% во споредба со претходните верзии на Android, додека Аndroid 8.1 го зголеми само 2% од паметните телефони на производителите. Главната причина за овие бројки е дека во последниве неколку години многу компании ги ажурираа своите уреди претставени во 2017 година на новата платформа, информира 9to5google. Големото прашање е дали Android Oreo ќе може да го пречекори ограничувањето од 20% во месеците што остануваат до крајот на годината. Официјалните податоци на Google откриваат дека најпопуларната верзија повторно е Аndroid Nougat, со ...
| | веќе видена | слични

Останато

Од понеделник, откако ќе се достават дополнителни списи кои недостасуваат, Советот на јавни обвинители ќе решава по извештајот на Обвинителството за гонење на ...
сите 681 | | | веќе видена

Уште потрагично е што ова го претставуваат како успех, а не капитулација на правната држава. Досега пред обвинител требаше да бидат изведени и Кики и Фрики и ...
сите 398 | | | веќе видена

На прашањето: дали очекува да почнат лични дисквалификации врз неа и врз дел од обвинителите во тимот како тоа дека против Катица Јанева се водела судска ...
сите 402 | | | веќе видена

„Јас од месец септември 2018-та година до некаде 10 април 2019-та сум постојано уценуван од група на луѓе кои од мене изнудија голема сума на парични средства“ ...
сите 331 | | | веќе видена

– Од Итната медицинска помош Неготино ни донесоа 13 мигранти. Еден беше починат, петмина задржавме во оваа болница, а тројца со полесни повреди беа третирани ...
сите 279 | | | веќе видена

Данска ќе плати огромна цена поради одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп да ја откаже неговата посета на земјата само 12 дена пред најавениот ...
сите 137 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Android Oreo се искачи на табелата по неколку месеци

Од:
До кого (е-маил):
Порака: