Ѓорчев: Бараме од СДСМ да го повлече Законот за јазици


2 копии

Со жалење можеме да констатираме дека владејачката коалиција предводена од СДСМ досега не ги слушна, немаше слух и немаше сенс за барањата, апелите на ВМРО-ДПМНЕ, но и огромното мнозинство на граѓани на Република Македонија како и огромен број на експерти кои што бараа повлекување на Законот за употреба на јазиците во Република Македонија, истакна Владимир Ѓорчев, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ. -Ние би ја искористиле оваа прилика како ВМРО-ДПМНЕ од името на граѓаните на Република Македонија уште еднаш да ја повикаме владејачката коалиција како и СДСМ да го повлечат законот за јазици. Затоа што станува збор за закон кој е далекусежен, закон кој што е комплексен и закон кој што ги засега огромен број институции во Република Македонија. Од тие причини наредниве часови и денови апелираме владејачкото мнозинство предводено од СДСМ да го повлече овој закон, да се формираат работни групи, да се консултира експертската јавност, да се видат меѓународните искуства и во таа атмосфера на взаемни консултации, во таа атмосфера ...
| | веќе видена | слични

Сѐ уште не се преведени во целост амандманите кои партијата ВМРО-ДПМНЕ го поднесе за Законот за јазиците. Откако овој процес ќе биде завршен, претседателот на Собранието, Талат Џафери ќе го соопшти датумот кога истите ќе почнат да се разгледуваат, информираат од законодавниот дом. Претседателот на Собранието, Талат Џафери ја одложи расправата за Законот за употреба на јазиците која требаше да се одржи на седницата во понеделнико, бидејќи како што рече, не се исполнети технички услови за нејзино отворање поради големиот број на амандмани поднесени од опозицијата. – Имајќи ја предвид формалната процедура за обработка на сите амандмани кои се 35.569 на број, тие не се довршени. И деловната обврска за превод не е исполнета, рече Џафери. Инаку, за овој Закон беа поднесени рекордни 35.569 амандмани од ВМРО-ДПМНЕ колку што немало за ниеден Закон до сега.
| | веќе видена | слични
2 копии

Единствена Македонија“ изразува вознемиреност од, како што велат, заканувачката изјава на Талат Џафери дека Законот за употреба на јазиците не може да има иста судбина како законот за бранителите и доколку не се сфатело оти ова било на штета на Албанците, тогаш ќе преземеле други чекори. „Единствена Македонија во име на македонскиот народ го предупредува Талат Џафери да не се расфрла со провокативни изјави, зашто ако мора уште еднаш да се преземаат „други чекори“, само ќе ни ја олесни работата оти Македонците се при крај со своето трпение од секојдневните провоцирачки и веќе здодевни барања на албанското малцинство за некои нови и нови права. Дотолку повеќе, со т.н. рамковен договор кој е длабоко трауматичен за македонската национална свест и фалсификуваниот попис за лажното претставување на Албанците дека се 25 отсто, Албанците практично добија се, а Македонците премногу загубија. Потсетуваме дека Законот за бранителите во 2012 наиде на неочекувана реакција токму од Талат Џафери како тогашен координатор на ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Политичката партија Единствена Македонија во најновото соопштение до јавноста изразува вознемиреност, како што велат оттаму, од заканувачката изјава на Талат Џафери дека законот за употреба на јазиците не може да има иста судбина како Законот за бранителите и доколку не се сфати дека ова е на штета на Албанците, тогаш ќе преземат други чекори. „Талат Џафери да не се расфрла со провокативни изјави зашто ако мора уште еднаш да се преземаат други чекори, само ќе ни ја олесни работата оти Македонците се при крај со своето трпение од секојдневните провоцирачки и веќе здодевни барања на албанското малцинство за некои нови и нови права“, се наведува во соопштението на Единствена Македонија. Од партијата исто така додаваат дека со Рамковниот договор, кој, како што наведуваат, е длабоко трауматичен за македонската национална свест, и фалсификуваниот попис за лажното претставување на Албанците дека се 25 отсто, Албанците практично добиле сè, а Македонците премногу загубиле. „Потсетуваме дека Законот за бранителите во ...
| | веќе видена | слични

-Кога ќе го имаме Законот за албанскиот јазик? -На 10-ти февруари. -На 10-ти февруари ќе биде усвоен или ќе се врати дебататата во Собрание? -На 10-ти февруари дефинитивно ќе дознаеме што се случува. – вели Реџаиљ Исмаили од ДУИ. Пратеникот на ДУИ, Реџаиљ Исмаили, уверува дека по 10 дена ќе се знае што точно ќе се случи со законот за албанскиот јазик. Тој не ја исклучува можноста амандманите на опозицијата да бидат отфрлени како противуставни и веднаш да се оди на гласање. „Забелешките на Претседателот се неосновани. Законот се носи според амандманот 10 од Уставот, Алинеја 2 на истиот амандман. Реално, ние како парламентарно мнозинство имаме право да ги отфрлиме забелешките на Претседателот, бидејќи се противуставни“, вели Исмаили. Во втората алинеја на амандманот 10 пишува: За закони кои директно ги засегаат културата, употребата на јазиците, образованието, личните документи и употребата на симболите, Собранието одлучува со мнозинство гласови од присутните пратеници, при што мора да има мнозинство гласови ...
| | веќе видена | слични
12 копии

Во согласност со Деловникот за работа на Собранието не може да се избегне разгледување на поднесените амандмани за Законот за јазиците, во трето читање, а ако се случи тоа, ќе биде целосно погазување на Уставот и на уставниот поредок, изјави вчера пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски.- Тоа ќе биде конечно згазување на функцијата на Собранието на Република Македонија. Мојот апел до претседателот на Собранието, Талат Џафери, е да размислува во правец дека токму тој ја има улогата да обезбеди функционирање на Собранието и низ демократски и правно издржана процедура да бидат акцептирани ставовите на различни сегменти од македонското општествено и политичко милје - рече Димовски.Според него, намерата не е да запрат или спречат решенија за подобра употреба на јазиците на помалите заедници.- Амандманите се исклучиво врз основа на укажувањата на Иванов. Во Собранието не постои ниту функција ниту институција што на пратениците може да им го забрани или да им го ускрати правото да поднесат амандмани, која може да ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Талат Џафери се надева на политички договор меѓу владата и опозицијата како начин за деблокада на Законот за јазиците. Џафери денеска на бифинг со новинарите порача дека очекува ВМРО-ДПМНЕ да го смени пристапот и кон законот но и кон Албанците. Сепак, Џафери вели дека е подготвен на се, па и на опцијата да ги избутка сите скоо 36.000 амандмани низ третото читање во собраниската процедура. „Ако мислат дека треба 6 месеци Собранието да заглави на оваа точка тогаш ок. Јас сум спремен цели 6 месеци да седам во Собрание“ – рече Џафери. Тој коментирајќи ги амандманите рече дека Собранието нема надлежност да ги разгледува бидејќи со нив се оспорува утавноста на законот кој е веќе донесен, па отука, според него тоа е работа на Уставнио суд. Џафери информираше дека до сега се преведени на 17.000 амандмани и не сакаше да проектира датум кога овој закон би се вратил во Собраниска процедура.
| | веќе видена | слични
2 копии

Талат Џафери очекува ВМРО-ДПМНЕ да ги повлече амандманите на Законот за јазиците. Тој утрово на брифинг со новинарите и порача на опозицијата наместо инает да демонстрира конструктивност. Џафери вели дека власта е решена да го донесе овој закон и ако ВМРО-ДПМНЕ не се повлече од блокадата, тој е подготвен во наредните 6 месеци буквално да живее во Собранието. Во неформалниот разговор со новинарите. Џафери ја отвори и можноста амандманите воопшто да не влезат во пленарната сала. Според Џафери, сите забелешки во амандманите се однесуваат на усогласеноста на Законот за јазиците со Уставот, па според него, Собранието нема надлежност да се произнесува по нив, бидејќи тоа било работа на Уставниот суд. Од ВМРО-ДПМНЕ велат дека тоа е надвор од умот. Според нив, никој не може да го ограничи ниту правото на пратениците да поднесуваат амандмани ниту пак обврската на Собранието да се произнесе по нив Од ВМРО-ДПМНЕ уште еднаш повторија дека ја разбираат потребата на Албанците за едно вакво законско решение но и дека ...
| | веќе видена | слични

Судиката Маргарита Цаца Николовска смета дека по ветото од претседателот Ѓорге Иванов не треба да има амандманска расправа во Собрание за Законот за употреба на јазиците, туку може да се дискутира само за истиот текст. „Непотпишувањето на указот не значи, по мене, дека сега се отвора од почеток целосна расправа по овој закон, вклучувајќи ја и амандманската расправа. Овој инструмент е даден како уште една основа за потврдување на веќе донесениот закон и за негово влегување во сила. Значи, сега ние можеме да дискутираме само за истиот текст на законот. Доколку текстот на законот, имајќи ги предвид забелешките, не одговара на некој од пратениците во Собранието, тие имаат право да гласаат против законот“, изјави за телевизијата Алсат-М првиот македонски судија во Европски суд за човекови права во Стразбур, со мандат од 1998 до 2008 година. ВМРО-ДПМНЕ поднесе 35.569 амандмани за законот што предвидува албанскиот јазик да стане службен на целата територија на државата, што е нов рекорд во историјата на ...
| | веќе видена | слични

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, се уште не е сигурен кога ќе почне разгледувањето на амандманите поднесени од ВМРО-ДПМНЕ за албанскиот јазик. Тој потсети на изјавите на претставниците од оваа партија, со кои неколку пати уверуваа дека треба да ги подобрат односите со албанската заедница во Македонија. Но според постапките деновиве, Џафери вели дека партијата не е на вистинскиот пат да ја постигне целта. Претседателот на Собранието вели дека е во постојан контакт со претставниците од ВМРО-ДПМНЕ, во обид да ги убеди да ги повлечат амандманите, иако не исклучува и нивно разгледување, цели шест месеци, колку што се смета дека е потребно за поднесените 35 илјади амандмани од опозицијата. Но од редовите на ВМРО ДПМНЕ не се насетуваат сигнали за подготвеност да му ја олеснат работата на Џафери. На прашањето дали неговата партија е подготвена да понесе одговорност за блокирање на интеграцискиот процес поради законот за јазиците, Димовски рече дека тоа е обврска на Џафери. При тоа потсети на вчерашната ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Американските пилоти имале час до два за едукација за летање со новиот боинг 737 мах 8 , кој во последната половина година учествуваше во две авионски несреќи. ...
сите 184 | | | веќе видена

Лидерите на Европската Унија се спремни да дозволат кратко одложување на датумот за излегување на Велика Британија од Унијата доколку британскиот Парламент ...
сите 202 | | | веќе видена

На Политичкото Собрание на Европската Народна Партија денес во Брисел. Со Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски активно учествуваме во работата на ЕПП ...
сите 154 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски во рамките на својата посета на политичкото собрание на Европската Народна Партија што се одржува во Брисел ...
сите 172 | | | веќе видена

Откако скопскиот Кривичен суд му одреди куќен притвор на поранешниот градоначалник на Карпош, Стевчо Јакимовски, од неговата партија ГРОМ, денеска реагираа ...
сите 185 | | | веќе видена

Српскиот суд ослободи две лица кои во саботата влегоа во зградата на РТС, а претседателот Вучиќ најави и дека ќе ги амнестира експресно осудените кои се судени ...
сите 220 | | | веќе видена

Кандидатот за претседател од СДСМ и коалицијата, Стево Пендаровски, денеска беше во посета на Кавадарци, каде се сретна со граѓаните и учествуваше на трибина ...
сите 99 | | | веќе видена

Целиот процес поврзан со случувањата на 27-ми април е политички монтиран и мотивиран. Пресудите се драконски и нарачани од ликови како Заев и Пендаровски кои ...
сите 217 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ѓорчев: Бараме од СДСМ да го повлече Законот за јазици

Од:
До кого (е-маил):
Порака: