Пирели предвидува два пит стопа во Монако

Доколку минатата година во Монако беше случај да гледаме стратегија со едно застанување во боксот, Пирели за оваа година предвидува две застанувања. Ако се земе предвид дека претекнувањето во Монако е доста тешко, од Пирели велат дека квалификациите повторно ќе бидат многу битен сегмент од стратегијата за трката. - Во Монако очекуваме во просек две застанувања во боксот, бидејќи во Монако ќе имаме многу помала деградација на пневматиците. Сепак тоа нема да придонесе за послабо тактизирање од тимовите, бидејќи во минатото видовме дека возачите применуваат различни стратегии и на крајот ја завршуваат трката многу близу еден до друг. Трката во Шпанија беше победена од болид што стартуваше од третиот ред, нешто што не се случило претходно, па ќе биде интересно да се види дали истото ќе се случи во Монако. Патеката е позната по тоа дека се претекнува тешко. Поради ова, стратегијата станува уште побитна со цел тимовите да ги подобрат нивните стартни позиции. - изјави шефот за Пирели во Ф1, Пол Хембери.
| | веќе видена | слични
2 копии

Фернандо Алонсо ја посочи трката во Монако како една од трите што секој возач сака да ги освои, но сепак делува како да не верува дека црвениот болид има капацитет за таков подвиг овој викенд. Победникот на последната трка во Шпанија внимателно ги бираше зборовите за да ги искаже своите очекувања. - Оваа трка, заедно со онаа „24 часа Ле Ман“ и „500 милји на Индијанаполис“ е нешто што секој возач сака да го освои. Се разбира дека и јас сакам да станам првиот пилот кој победил тука три пати со три различни тима,-рече Шпанецот. Алонсо на прес конференцијата за акредитираните новинари рече дека за него е дополнителен притисок фактот што Ферари нема победа на оваа патека веќе 12 години (од 2001 година). Тој е последниот возач во низата кој ја коментираше квалификациската надмоќ на Мерцедес на последните три трки. - Ако треба Мерцедес да победи на една трка, нека биде тоа на оваа,- отсечно рече двократниот шампион.
| | веќе видена | слични

Австралискиот пилот во редовите на Ред Бул, Марк Вебер, истакна дека повеќе од се ја посакува победата на трката за ГН на Монте Карло што ќе се вози овој викенд. Доколку успее во својата намера, Австралиецот ќе стане најуспешниот пилот во историјата на трката во Монако. Вебер на оваа патека триумфира во 2010 и 2012 година, а се надева дека може да ги победи возачите на Мерцедес во битка за пол-позицијата. Стартот од лидерската позиција на трката во Кнежевство е многу важна, бидејќи станува збор за тесна патека, каде многу ретко може да се претекнуваат конкурентите. Најчесто на оваа трка победува возачот кој ќе стартува од пол-позицијата. - Монако секогаш беше добра трка за мене. На оваа патека победив во Формула 3.000 и два пати се искачив на највисокото место на подиумот во Формула 1. Мислам дека имам доволно искуство на уличните трки. Се чувствувам удобно на ваков тип патеки. Но, искуството и брзината од оваа патека не можам да ги пренесам во Сингапур. Патеката во Монако е застрашувачка и е многу ...
| | веќе видена | слични

Возачот на Мекларен, Мексиканецот Серхио Перез, во пресрет на трката за Големата награда на Монако беше расположен да одговари на повеќе новинарски прашања, иако формата во која што се наоѓа неговиот тим, не му овозможува да се бори за челните позиции. Тој објасни дека постоеле некои нешта што тој добро ги правел со претходниот тим и претходниот болид, но дека увидел дека треба да се прилагоди на новата екипа и новото возило, па сега учи од тимскиот колега Батон за кого има високо мислење. Сепак, не можеше да даде конкретен одговор од кога може да очекуваме „препород“ на Мекларен. - Очекуваше подобар болид во Барселона, но тоа не се случи... - Ќе ни бидат потребни уште неколку трки. Тоа никогаш не се знае, но во секој случај не може да се имаат цврсти очекувања. - Џенсон изјави дека очекува надграден болид за трката на Силверстоун? - Не можам да ви кажам дека ќе бидеме на подиумот во Силверстоун, но ако успееме и направиме добар резултат таму, сигурен сум дека ќе имаме и други добри резултати. - Дали можеш ...
| | веќе видена | слични

Импровизираната патека низ улиците на Монако, оваа година ќе биде домаќин на јубилејното шеесетто Гран При од формула 1 шампионатот. Пилотите ќе ги возат своите болиди низ улиците на Монте Карло, Ла Кондамине и покрај пристаништето на кнежеството Монако. Монако е една од најтешките патеки за престигнување, таа е тесна и оградена со многу блиски бариери, без брзи кривини, со два кратки правци и најниска просечна брзина од само 160 км/ч. Спринтот од стартот до првиот свиок е секогаш хаотичен и е речиси невозможно да се изведе некој маневар за претекнување. Во 59 одржани трки овде, 26 пати победникот ја започнал трката од пол – позицијата. Аиртон Сена го држи рекордот за највеќе освоени победи на оваа патека, шест од кои 5 последователни (1989 – 1993). По пет имаат Грахам Хил и Михаел Шумахер. Од сегашните пилоти шест имаат однесено победа на оваа патека. Раиконен, Фетел, Батон и Хамилтон имаат по една, а Алонсо и Вебер по две победи. Фернандо Алонсо има досега 4 подиуми, 4 помалку од вкупниот број подиуми на ...
| | веќе видена | слични

Yamaha и Bridgestone ги прегледаа гумите и не успеаа да најдат никаква грешка-но сепак тие најдоа мали пукнатини на десната страна на една од гумите на Валентино Роси. По завршувањето на трката Лоренцо изјави „по три или четири круга состојбата на мотоциклот почна да се влошува и имав проблеми насекаде. При сопирањето, бидејќи во средината на свиокот јас не и верував на задната гума и при забрзувањето бидејќи задната гума се вртеше премногу.“ Неможејќи да ги објасни слабите резултати, Лоренцо верува дека неговите проблеми настанаа поради неисправна гума, „Не гледам што друго би можело да предизвика проблеми освен гумата“ И Yamaha и Bridgestone ги прегледаа гумите и не успеаа да најдат никаква грешка-но сепак тие најдоа мали пукнатини на десната страна на една од гумите на Валентино Роси. Менаџерот за развој на гуми на Bridgestone Motosport, Шинџи Аоки, верува дека проблемите на Лоренцо настанале поради погрешна подготовка. Еве што изјави Аоки: „Веднаш по завршувањето на трката тој имаше разговор со неговиот ...
| | веќе видена | слични

По три трки во низа со освоена пол позиција, пилотите на Мерцедес се најголемите фаворити за успех во квалификациите на Големата награда на Монако, благодарение на фактот дека оваа трка го вреднува пласманот од саботата. Тајната на Мерцедес е во брзото загревање на гумите, по што се во можност да извадат максимум перформанси во текот на еден квалификациски круг, но слабата страна е што тоа загревање не можат да го контролираат во тркачки режим, па гумите побрзо им деградираат. Пирели предвидува дека на неделната трка ќе има по две застанувања во боксот, што секако би значело повеќе возбуда од ланското издание кога сите имаа по еден пит стоп и во колона стигнаа до целта. Абењето на гумите е мошне ниско, а места за престигнување тешко се наоѓа освен ако оној што е понапред не направи грешка, па тоа става акцент врз стратегијата за трката. Иако ова е најкусата трка во календарот со 260,52 километри вкупна должина, ќе се возат 78 круга со очекувано времетраење од два часа. Иако Себастијан Фетел води на табелата ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Победникот на шпанското гран при од пред две седмици ќе атакува на нов рекорд на асфалтот во Монте Карло. Алонсо тука славеше во 2006 со Рено и во 2007 со Мекларен, па доколку победи со Ферари ќе стане првот возач кој што триумфирал со три различни екипи во Монако. Од сите досегашни победници во Монако, само четворица никогаш не победиле повторно на оваа патека, што е показател дека оние кои имаат добро досие во Монако, секогаш можат да се сметаат за фаворити. Од активните возачи, шестмина имаат победи во периодот од 2005 до денес, при што Алонсо и Вебер славеле по два пати, додека Раиконен, Батон, Хамилтон и Фетел се надеваат да го повторат успехот. Иако ова се води како 71 трка во кнежевството, де факто е 60-та што се бодува за светското првенство на Формула 1, а на речиси половина од овие трки (26), славел оној што бил на пол позицијата. На дополнителни 13 трки, победил возачот кој стартувал како втор, но од 2000 до денес, тоа е забележано во само два наврати, со Михаел Шумахер во 2001 година и со Дејвид ...
| | веќе видена | слични

Наредниот викенд пред нас е шестата овосезонска трка во шампионатот на Формула 1, која ќе се вози на улиците на Монте Карло, трка која се смета за една од една од трите најпрестижни на планетата, покрај Индијанаполис и Ле Ман. Поради конфигурацијата на улиците во Монте Карло, трката е една од најсложените во Формула 1, а и покрај релативно малите просечни брзини, се смета за опасна. Воедно, таа е единствена, при чија должина не потпаѓа под ФИА задолжителните 305 километри. Монако има многу богата тркачка историја, а првата трка е возена во 1929-та година, во рамките на европскиот шампионат, а првиот триумф ја оствари Британецот Гровер-Вилијамс, возејќи Бугати. Веќе првата сезона во Ф1, 1950 година, Монако беше домаќин на трка која ја освои Аргентинецот Фанџо. Занимливо е тоа ова Гран при ја носеше ознаката “голема награда на Европа“, 1955 и 1963 година. Малата држава на југот на Франција ги имаше сите тројца возачи во Формула 1 – Луј Широн, Андреа Тести и Оливие Берети, но поради својот “даночен статус“ ...
| | веќе видена | слични

Останато

Зијадин Села од Алијансата за Албанците објави неколку забелешки за владиниот предлог закон за Јавното обвинитeeлство. Тој истакна дека ќе се обидат да ...
сите 214 | | | веќе видена

Специјалната јавна обвинителка по осум дена молк денеска се обрати на прес конференција во Специјалното јавно обвинителство. Катица Јанева рече дека ...
сите 91 | | | веќе видена

Денеска до Собранието на Република Северна Македонија се доставува Предлог законот за Јавното обвинителство што е во интерес на реформите и правдата. Со новото ...
сите 192 | | | веќе видена

Фејсбук статус на пратеникот на СДСМ, Александар Кирацовски: Случајот „Рекет“ е олицетворение на рекет-културата којашто како лоша практика се создаде за време ...
сите 36 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Пирели предвидува два пит стопа во Монако

Од:
До кого (е-маил):
Порака: