Боите на виножитото направија светски хит од запуштеното село

KАМПУНГ ПЕЛАНГИ, НАЈШАРЕНОТО СЕЛО ВО СВЕТОТ Непознатото и многу оддалечено, индонезиското село прекуноќ стана туристичка атракција благодарение на својата драматична трансформација. Во ова некогаш неугледно село, денес доаѓаат туристи во групи за да го видат тоа што селаните самите го направиле. Селото Kампунг Пеланги во провинцијата Рандасури во Индонезија го доби името „виножитно село“ бидејќи селаните одлучиле од ова сиво и неугледно село да направат нешто сосема поинакво. Неизбежна дестинација за туристите Општинскиот совет одлучил да издвои 17.000 фунти за да се трансформира целото село во една необична дестинација, која сега е неизбежна за сите туристи што доаѓаат во овој крај. Здружението на индонезиските градежни работници, чие седиште се наоѓа во соседниот град Семаранг, обезбедило материјал, но и луѓе за овој необичен проект. Градоначалникот на Семеранг, Хендар Прихади и самиот учествувал во акцијата за преуредување, па така денес Индонезија го има најживописното село. Проблем би можеле да имаат ...
| | веќе видена | слични

1945 – Грчка воена единица го опколи селото Кономлади, Костурско, Егејска Македонија. Притоа, командантот на единицата ги собра сите жители и со сила ги тераше да признаат дека се Грци. Но, тој не успеа во тоа, бидејќи насобраните му изјавија дека се Македонци. Кономлади е село во Егејскиот дел на Македонија, Костурско. Селото е на 25 километри северно од Костур, во областа Корешта и на 10 километри североисточно од Габреш, во котлина меѓу Вич и нејзините падини Виновданец, Лисец, Рунџел, Полената и Кукул. Во селото минуваат Големата и Малата река, кои се сливаат во центарот. Три километри долгото село има три маала – Горна, Средна и Долна маала. На пет километри на север е село Статица, а на пет на југ – Поздивишта. Според месна легенда селото е основано од тројца браќа, кој бегале од турците во месноста Цер. Покасно селото се преместува на денешното место. Во 15 век во Кономлат се одбележани 139 глави на домаќинства. Во 1897 година е изградена црквата „Свети Атанас“. Во крајот на 19 век во Кономлади е ...
| | веќе видена | слични

Сите жители во селото Анаргирои на северозападот на Грција се евакуирани и се сместени во хотели после рушење на рудникот Лигнита. „Некои од куќите се преполовени“, рекол Дјоргос Пинопулос, заменик градоначалник на селото. Владата пред шест години предупреди дека рудникот претставува опасност и дека селото би требало да се премести. Изгласан е и закон со кој се овозможува релокација на селото, а трошоците биле поделени на половина помеѓу Владата на Грција и грчката компанија PPC која управува со рудникот. Оттогаш ништо не е направено за законот да се спроведе, бидејќи државата тврдела дека нема пари поради кризата која ја зафати земјата 2008 година. Откако жителите биле присилени да се евакуираат во саботата вечерта, министерот за екологија и енергија Џорџ Статакис најавил во неделата дека селото ќе биде преместено. Loading...
| | веќе видена | слични

На овој начин, може да дознаете кои ви се вистински пријатели, а на кои не може да им верувате! :). Пред некое време, Instagram воведе нова опција преку која може да праќате слики и видеа на одредени лица, кои исчезнуваат по неколку секунди (звучи познато?). Но, истовремено воведоа и нешто што ќе ги обесхрабрува луѓето да прават screenshot. Исто како на Snapchat, Insta ќе ги извести корисниците доколку сте им направиле screenshot. Истотака, покажува кога е отворена сликата. За среќа, безгрижно може да правите screenshot на јавните постови... сега за сега.
| | веќе видена | слични

Останато

Пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ Благица Ласовска, изрази загриженост за безбедноста на поранешниот собраниски претседател, Трајко Вељаноски, за чиј имунитет се ...
сите 455 | | | веќе видена

Појаснување во однос на гласањето на Комисијата за деловнички и мандатно – имунитетни прашања за Барање за одобрување притвор за пратеникот Трајко Велјановски ...
сите 275 | | | веќе видена

Денеска завршува конкурсот на СДСМ за пријавување на кандидати за претседател на државата, но останува да се види колку тоа ќе има влијание на конечниот избор, ...
сите 222 | | | веќе видена

Претседателот на Венецуела Николас Мадуро порача дека ќе продолжи да ја води земјата и дека тоа е негова обврска, во согласност со Уставот, како и тоа дека е ...
сите 145 | | | веќе видена

Подгответе здрав оброк за целото семејство! 3 главици цвекло 1 компир со средна големина 1 морков 1 праз или кромид малку пилешка супа 1/4 лажичка лук во прав ...
сите 110 | | | веќе видена

Ако Алијанса за Албанците и Беса ја oдбијат понудата на премиерот и претседател на СДСМ за консензуален кандидат за шеф ќе одат со академик Изет Зеќири како ...
сите 148 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Боите на виножитото направија светски хит од запуштеното село

Од:
До кого (е-маил):
Порака: