Американска тинејџерка преживеа пад од 915 метри по проблеми со падобранот

Американска тинејџерка преживеа пад од 915 метри по проблеми со падобранот Мекензи Ветингтон, 16-годишна тинејџерка од Тексас, преживеа пад од 915 метри височина во инцидент што се случил при скок со падобран во Оклахома. „Ветингтон е ставилна, иако преживеа повеќекратни повреди меѓу кои и напукнување на црниот дроб, лумбалнниот `рбет во долниот дел, клучната коска, како и скршени ребра“, изјави хирургот Џефри Бендер, додавајќи дека е вистинско чудо како девојката го преживеала падот од толкава височина. Ветингтон би требало набрзо да го напушти одделението за интензивна нега. Нејзините родители и дозволиле да скока со падобран, но компанијата која тоа го овозможува, не се согласила. Одобрението таа го добила дури откако нејзиниот татко рекол дека и тој ќе скока со неа. Инструкторот Роберт Сваинстон објасни дека нејзиниот падобран не се отворил исправно, дека таа почнала да се врти во круг, поради што падобранот не можел да функционира. Инструкторот изјавил дека не скокнал по неа бидејќи немало шанси ...
| | веќе видена | слични

18-годишен тинејџер во Хангжу (Кина) преживеал скок од скоро 8 метри височина. Имено, Гуанг Је скокнал од 8 метарскиот мост на кој стоела огромна реклама за животно осигурување во Кина. Но неговото преживување не е случајно. Тоа се должи на надлежните служби кои успеале да постават душеци на земјата додека полицијата му го оттргнувала вниманието. Веднаш по неговиот скок тој бил одведен во болница, а сега е можно да се соочи и со кривична пријава за вознемирување во јавност. Полицијата ги истражува деталите.
| | веќе видена | слични

Останато

Поранешниот министер за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас, денеска изјави дека ќе го тужи својот некогашен колега од владата на Ципрас, ексминистерот ...
сите 386 | | | веќе видена

Во Општина Илинден продолжува традицијата, среќникот што го фати Богојавленскиот крст што свештениците од црквата „Свети Константин и Елена“ го положија во ...
сите 367 | | | веќе видена

Босанскиот фудбалер Огњен Врањеш има порновидео со Јелена Карлеуша, а пејачката е подготвена да му плати 300 илјади евра за да не го објавува, пишуваат ...
сите 223 | | | веќе видена

 Интервентни мерки против загадувањето на воздухот генерално се почитуваат на целата територија на општина Аеродром, покажува вонредниот надзор градилиштата, ...
сите 197 | | | веќе видена

Договорот од Преспа ќе помине во парламентот бидејќи премиерот Алексис Ципрас ќе има доволно мнозинство, а потоа дури и да има нова влада, предводена од ...
сите 437 | | | веќе видена

За разлика од минатата година, кога во главно гледавме смартфони со исечок на горната страна од екранот, оваа година конечно телефоните нема да имаат ниту ...
сите 52 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Американска тинејџерка преживеа пад од 915 метри по проблеми со падобранот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: