До сите кои ја живеат својата бајка

„Еден ден, целата твоја верба, сите желби и соништа спакувани во едно ќе се појават за прв пат пред тебе гледајќи со најмилиот поглед кој знаеш дека те барал низ целата вечност. Целото твое постоење ќе ги најде своите причини во отчукувањата на едно срце, a ти ќе знаеш дека само еден миг е доволен да ја собере целата среќа што можеш да ја замислиш!“ Оваа бајка на сите нѝ е позната. На оние на кои не им се случила, веруваат уште повеќе во неа и баш затоа останува како бајка, оти таму каде продолжува да се живее станува недоволно важна токму поради нејзината реалност. Додека го пишувам ова, замислувајќи ве сите принцови и принцези зафатени од реалноста, вашата работа или потрагата по истата, ги гледам и вашите глави, иако бледо од облаците во кои се завиткани. Магла од заблуди и чад од мечти за нешто поинакво, некаде подалеку, некој поразличен. И знам премногу добро дека небото под кое живееме носи и дожд и облаци, ама зар се доволни да заборавиме дека надвор од нив Сонцето секогаш постои, макар не нас, макар ...
| | веќе видена | слични

Мајчинството можеби е најтешката работа на светот. За да се квалификувате за неа, потребно е да бидете подготвени за стресни и напорни моменти, непреспани ноќи, стравови и жртвувања, без престан, 24/7. Но, најчесто децата не се свесни за сè она што нивните мајки искусуваат додека се трудат да им го пружат најдобриот, најспокојниот и најубавиот живот што можат. Наташа Крег е мајка која обожава да ги преточува во текстови своите уникатни погледи кон животот, љубовта, бракот и задоволствата од мајчинството. Неодамна на својот блог Крег објави хит текст „10 нешта кои вашата мајка никогаш не ви ги кажала“ и допре до милиони луѓе. Прочитајте го текстот кој ќе ви ја зголеми почитта и благодарноста кон жената која ви подари живот и ќе ве натера да ѝ ја дадете најсилната прегратка досега. Наташа Крег со ќерка си Харпер Бремена. Таму беа, јасни како ден, две сини линии кои зјапаа во мене од малиот тест за бременост кој само што го купив. Проверив двапати... Една линија= не си бремена. Две линии = бремена си. Да, ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Дедо Мраз е омилената личност од детството и многу дечиња се силно разочарани кога ќе ја дознаат вистината за него. Марта Брокинбро е креативна мајка и писателка, која преку прекрасно писмо ѝ го одговорила на ќерка си тешкото прашање за постоењето на Дедо Мраз. Имено, Брокинбро и нејзината ќерка Луси редовно си разменувале писма преку кои разговарале за сешто (спортови, книги, авантури од фантазиите). Сè било едноставно сè додека Марта не ја добила пораката: „МОРАМ ДА ЗНАМ. ТИ ЛИ СИ ДЕДО МРАЗ? КАЖИ МИ ЈА ВИСТИНАТА.“ Еве што ѝ одговорила Брокинбро, обидувајќи се да ја каже вистината на начин кој ќе зачува барем малку од магијата поврзана со Дедо Мраз и радосните празници. Драга Луси, Ти благодарам за писмото. Постави многу добро прашање: „Ти ли си Дедо Мраз?“ Знам дека долго време го посакуваш одговорот на ова прашање, но морав внимателно да размислам што да ти кажам. Одговорот е не. Јас не сум Дедо Мраз. Нема еден Дедо Мраз. Јас сум личноста која ги полни обесените чорапи со подароци. Исто така, јас ги ...
| | веќе видена | слични

Не постои дете кое не го сака старецот со бела брада кој носи новогодишни подароци. Дедо Мраз е омилената личност од детството и многу дечиња се силно разочарани кога ќе ја дознаат вистината за него. Марта Брокинбро е креативна мајка и писателка, која преку прекрасно писмо ѝ го одговорила на ќерка си тешкото прашање за постоењето на Дедо Мраз. Имено, Брокинбро и нејзината ќерка Луси редовно си разменувале писма преку кои разговарале за сешто (спортови, книги, авантури од фантазиите). Сè било едноставно сè додека Марта не ја добила пораката: „МОРАМ ДА ЗНАМ. ТИ ЛИ СИ ДЕДО МРАЗ? КАЖИ МИ ЈА ВИСТИНАТА.“ Еве што ѝ одговорила Брокинбро, обидувајќи се да ја каже вистината на начин кој ќе зачува барем малку од магијата поврзана со Дедо Мраз и радосните празници. Драга Луси, Ти благодарам за писмото. Постави многу добро прашање: „Ти ли си Дедо Мраз?“ Знам дека долго време го посакуваш одговорот на ова прашање, но морав внимателно да размислам што да ти кажам. Одговорот е не. Јас не сум Дедо Мраз. Нема еден Дедо Мраз. ...
| | веќе видена | слични

Останато

Пет лица се повредени од кои едно потешко во сообраќајна несреќа на три возила што денеска околу 12:30 часот се случила на регионалниот пат Желино-Групчин, ...
сите 198 | | | веќе видена

Во петок ќе имам состанок во Министерството за финансии на кој дефинитивно ќе утврдиме дали ќе има ребаланс на Буџетот или не и ако го правиме кога ќе го ...
сите 74 | | | веќе видена

Власта реши да дискутира за сѐ освен за содржината на Договорот со Грција. Власта бега од детална дебата за содржината на договорот, затоа што знаат дека ...
сите 93 | | | веќе видена

Од таборот на Роналдо не го премолчеа вчерашниот избор на ФИФА за најдобар фудбалер во годината, овој пат зајадлив коментар беше постиран од инстаграм профилот ...
сите 169 | | | веќе видена

Калишкиот манастирски комплекс го сочинуваат четири светилишта, две пештерски цркви посветени на Богородица и Атанасиј Велики и уште две цркви едната посветена ...
сите 47 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

До сите кои ја живеат својата бајка

Од:
До кого (е-маил):
Порака: