Шкотска и северна Англија без струја, силен ветер корнеше дрјва

Ветрот соборуваше дрвја и ѕидови од тули и предизвика прекини во електроводите. Славниот 2,5-километарски мост „Форт Роуд Бриџ“, што ја поврзува престолнината на Шкотска, Единбург, со североисточниот дел на британската провинција, е затворен за движење откако силниот ветар преврте товарен автомобил што се движеше по него. Соборените дрвја блокираа многу патишта во западен Јоркшир. Британската ...

⇐ DailyКурир ⇒