Полицаец сведочеше за смртта на Мартин

Сведокот тврдеше дека не видел траги на насилство и бил збунет, па затоа не легитимирал никого, што предизвика бурна реакција на семејството на жртвата и нивните адвокати Полицаец од станицата "Центар" го обезбедувал телото на починатиот Мартин Нешковски, но не видел траги на насилство, па затоа не легитимирал никого. Тој не го видел полицискиот "тигар" дека тепал, а лекарите го информирале дека момчето починало од алкохол или предозираност со дрога. Ова вчера го изјави Зоран Јакимовски, кој во својство на сведок се појави на судскиот процес за убиството на Нешковски. Во својот исказ, што го даде пред Судскиот совет, тој потврди дека Спасов ги информирал оти момчето се обидувало да се качи на бината и тие разговарале со него за да го смират. -До 23.00 часот бев работно ангажиран на изборите, а потоа усно бев известен дека со колегата полицаецот Перо Колевски сме распоредени превентивно на плоштадот во Скопје. Во еден момент се упативме кон бината на која говореше премиерот Груевски и ни се обрати лице кое ни ...
| | веќе видена | слични

Обвинителството треба да каже како ќе го толкува исказот на полицаецот-сведок што даде различен исказ од оној даден пред истражниот судија и дали има основа да поднесе уште едно обвинение за смртта на Мартин Ова го бара адвокатот на семејството Нешковски, по вчерашното сведочење на полицаецот што вечерта на 6 јуни добил усна наредба од командирот на полициската станица „Центар“ да патролира на плоштадот „Македонија“, каде што се прославуваше победата на ВМРО-ДПМНЕ на изборите. На вчерашното трето судско рочиште полицаецот тврдеше дека не видел никакви траги на насилство врз момчето, па не се посомневал дека полицискиот специјалец Игор Спасов го претепал момчето до смрт. - Спасов нé предупреди мене и колегата дека момчето се обидува да се качи на бината кај премиерот. Разговаравме со него, по што момчето се смири. По ова забележав дека двајцата почнаа да се бркаат. Кога стигнавме, момчето беше во несвест, легнато на клупа, а Спасов ни кажа дека паднало и му се слошило. Повикав брза помош, која констатира ...
| | веќе видена | слични

Останато

Кабинетот на претседателот на Република Македонија реагира на соопштението на Основниот суд Скопје 1 и смета дека повикувањето на овој суд за „независност и ...
сите 157 | | | веќе видена

„Владата на СДСМ продолжува со криминалното и расипничко работење. Одродената и криминална власт предводена од аболицираниот Заев безмилосно ги троши парите на ...
сите 193 | | | веќе видена

Бидејќи веќе неколку дена е во бегство, во Унгарија, екс премиерот Никола Груевски не се појави на денешното рочиште за “Насилството во Центар”. Од затворот ...
сите 222 | | | веќе видена

Холандскиот премиер Марк Руте денеска ја отфрли идејата на францускиот претседател Емануел Макрон за формирање на европска армија. – Идејата за европска армија ...
сите 170 | | | веќе видена

„Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување на избори „Македонија-Блокира“, синоќа во рамките на народниот собир во Скопје ...
сите 19 | | | веќе видена

По неуспешниот обид да му се достави упатен акт од судот за издржување затворска казна од две години за предметот „Тенк" и откако полицијата наиде на затворена ...
сите 191 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 157 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Полицаец сведочеше за смртта на Мартин

Од:
До кого (е-маил):
Порака: