Тројца пратеници ќе ја проверуваат документацијата за Бошкоски

Работната група ќе има задача да побара информација од МВР за тоа какви посебни истражни мерки се применети, кога тоа го побарало Јавното обвинителство, кога била применета првата мерка и кога се донесени измените на Кривичниот законик Тројца пратеници, двајца од опозицијата и еден од власта, членови на собраниската Комисија за надзор над мерките за спроведување на за следење на комуникациите од страна на министерствата за внатрешни работи и за одбрана ќе треба да утврдат дали во случајот со лидерот на Обединети за Македонија, Љубе Бошкоски, е прекршен Законот за следење на комуникациите и за примена на посебни истражни мерки. Тие ќе извршат увид во целокупната документација на МВР. На вчерашната седница на собраниската комисија, која беше затворена за јавноста, Министерството за внатрешни работи достави информација во која се вели дека МВР не ја следело комуникацијата на Бошкоски преку фиксната и мобилната и сателитската телефонска мрежа. Работната група од тројцата пратеници ќе побара увид во ...
| | веќе видена | слични

МВР не стравува од истрагата што ја најави парламентарната комисија за надзор над прислушувањето. Полицискиот портпарол тврди дека случајот Бошкоски е чист, а однесувањето на Тито Петковски кој го отвори прашањето на законитоста во постапувањето на министерството за него е обид за политичка инструментализација. „Се работи за паушални и неосновани обвинувања кои се политички мотивирани.Такви посебни истражни мерки, како што е следењето на телефонските разговори воопшто не се применети“, вели портпаролот на МВР, Иво Котевски. Комисијата на Петковски, незадоволна токму од ваквиот одговор од полицијата, реши да формира работна група што ќе треба да провери на каков начин бил следен Бошкоски, сомневајќи се дека МВР го прекршило законот за следење на комуникациите. Иако Котевски вели тие се подготвени да соработуваат, тој нема дециден одговор за тоа дали ќе им биде дозволено на пратениците да влезат во МВР. На прашањето дали ќе бидат ли отворени вратите на МВР за работното тело што ќе го формира парламентарната ...
| | веќе видена | слични

Комисијата за надзор над спроведувањето на мерките за следење на комуникациите ќе формира работна група за да утврди дали бил прекршен Законот за следење на комуникациите и дали Министерството за внатрешни работи ја злоупотребило функцијата при следењето на Љубе Бошковски, лидер на Обединети за Македонија Работна група, составена од тројца членови, двајца од опозицијата и еден од парламентарното мнозинство, веднаш ќе побара од МВР увид во целокупната документација за следењето на Бошковски. - Тоа подразбира сé, од примена на првата мерка на 12 април до последната, комуникацијата меѓу МВР и јавното обвинителство, јавното обвинителство и истражниот судија, кога е дадена наредбата за следење. По детален увид во целата комуникација, работната група треба да направи свој извештај и комисијата да даде одговор дали во овој случај е постапено во согласност со Законот за следење на комуникациите - изјави претседателот на комисијата, Тито Петковски, по завршувањето на расправата, која се водеше зад затворени врати ...
| | веќе видена | слични

Останато

Ќе останат ли уште долго опасните хемикалии во магацинот во ОХИС со се експлозивниот винил хлорид ќе се знае по 21 ноември откако собранието на доверителите ќе ...
сите 250 | | | веќе видена

Договорот за предвремени избори на лидерската средба кај претседателот на државата Стево Пендаровски се случил за помалку од еден час. Како што изјави ...
сите 465 | | | веќе видена

Христијан МИЦКОСКИ: Почитувани наставници и професори, драги колеги и пријатели, вие сте луѓето коишто ја образуваат нашата нација и од мене ја имате целата ...
сите 206 | | | веќе видена

Библија му го спаси животот на боливиски полицаец, кој беше застрелан во градите од страна на демонстрантите.Полицаецот изјави дека „чудесниот“ инцидент се ...
сите 239 | | | веќе видена

Владиниот советник Дане Талевски го навлече гневот на граѓаните на социјалните мрежи откако на емисијата „Само Вистина“ во која дебатираше со Тимчо Муцунски ги ...
сите 177 | | | веќе видена

Оние кои размислуваа/т во Македонија да озаконат диктатура и да ги погазат Уставните права на граѓаните, за разлика од законот - не се повлечени. Но, ќе се ...
сите 72 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Тројца пратеници ќе ја проверуваат документацијата за Бошкоски

Од:
До кого (е-маил):
Порака: