Владата и ЗНМ формираа работна група

Владата и здружението на новинари во наредниот период ќе разговараат за владините кампањи, зајакнување на јавниот сервис МРТВ, почитување на професионалните стандарди и декриминализацијата на клевета. „На 14-ти септември кога го почнавме процесот, тоа не беше два дена пред објавувањето на извештајот. Секако, ни требаше време за да ја формираме работната група. Јас не го третирам Брисел како мало дете чии очи треба да замачкувате, туку сметам дека имаме обврски кон нашите демократски процеси, но и кон директивите на Европската Унија и затоа велам дека овој процес ќе биде континуитет и по добивањето на извештајот и по добивањето на многу други извештаи што ќе следат", изјави Арифи. „Сметаме дека дијалогот е единствен начин како можеме ние да ги решиме проблемите со кои се соочуваат медиумите. Овој процес не треба од медиумите да се доживува како дополнителен притисок врз нив, туку напротив, дека треба да се релаксираат односите. Медиумите во текот на овој процес треба да имаат поголема слобода и помалку ...
| | веќе видена | слични

Владата и новинарите формираа заедничка работна група за решавање на проблемите во медиумите Новото тело во кое членуваат тројца министри и четворица новинари ќе се занимава со нормативната рамка, владините кампањи, зајакнувањето на јавниот сервис, почитување на стандардите во известувањето и декриминализација на клеветата и навредата. Во работната група Владата ја претставуваат вицепремиерката за евроинтеграции Теута Арифи, министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска и министерот за труд и социјална политика Спиро Ристовски, додека членови од ЗНМ се претседателот на здружението Насер Селмани, Назим Рашиди, Тамара Грнчаровска и Маја Јовановска. Вицепремиерката Теута Арифи ги отфрли тврдењата дека ова се прави во пресрет на објавувањето на извештајот на Европската комисија, во кој, според одредени сознанија, се содржани забелешки за состојбата со медиумите.
| | веќе видена | слични

Владата и ЗНМ со работна група ќе ги решаваат проблемите во медиумите Нормативната рамка, владините кампањи, зајакнувањето на Јавниот сервис, почитување на стандардите во известувањето и декриминализација на клеветата и навредата, се темите кои ќе бидат во фокусот на Работната група формирана меѓу Владата и Здружението на новинарите на Македонија. Работната група има седум членови и тоа Владата е претставена со вицепремиерката за евроинтеграции Теута Арифи, министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска и министерот за труд и социјална политика Спиро Ристовски, додека членови од ЗНМ се претседателот на здружението Насер Селмани, Назим Рашиди, Тамара Грнчаровска и Маја Јовановска. - Дијалогот за медиумите и со медиумите е значаен и многу битен за европскиот напредок на нашата земја, рече вицепремиерката Арифи. Работната група ќе изработи акциски план и идејата, според неа, е не само членовите редовно да се среќаваат туку и да се продолжи со дебатите, изјави таа. Арифи ги отфрли тврдењата дека ова се ...
| | веќе видена | слични

Останато

Европскиот совет без договор за датум за почеток на преговори со Северна Македонија и Албанија. Првите луѓе на Советот и Комисијата во Брисел со разочарување ...
сите 240 | | | веќе видена

Заев: Ако се сретнам со Макрон ќе му ги изнесам аргументите зошто треба да добиеме датум Прашан дали верува дека ке успее да се сретне со Макрон наскоро ...
сите 219 | | | веќе видена

На Франција треба да ѝ се каже „мерси“ за една работа - отрезнувањето на двата политички блока. Колумна на Петар Арсовски. Се чини дека исходот од самитот на ...
сите 267 | | | веќе видена

Чувар вработен во угостителски објект лоциран на скопскиот булевар „Јане Сандански“ во раните утрински часови на 22. октомври во полиција пријавил дека маж ...
сите 290 | | | веќе видена

Санкциите ќе бидат тргнати, освен ако не се случи нешто со кое нема да сме среќни, рече Трамп во обраќање во Белата куќа Претседателот Доналд Трамп објави дека ...
сите 545 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Владата и ЗНМ формираа работна група

Од:
До кого (е-маил):
Порака: