Новинари и министри ќе ги решаваат проблемите во медиумите

Владата и новинарите формираа заедничка работна група за решавање на проблемите во медиумите Новото тело во кое членуваат тројца министри и четворица новинари ќе се занимава со нормативната рамка, владините кампањи, зајакнувањето на јавниот сервис, почитување на стандардите во известувањето и декриминализација на клеветата и навредата. Во работната група Владата ја претставуваат вицепремиерката за евроинтеграции Теута Арифи, министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска и министерот за труд и социјална политика Спиро Ристовски, додека членови од ЗНМ се претседателот на здружението Насер Селмани, Назим Рашиди, Тамара Грнчаровска и Маја Јовановска. Вицепремиерката Теута Арифи ги отфрли тврдењата дека ова се прави во пресрет на објавувањето на извештајот на Европската комисија, во кој, според одредени сознанија, се содржани забелешки за состојбата со медиумите.
| | веќе видена | слични

Останато

Само уште Словенија треба да даде виза за транзит на 400 буриња со 11 опасни хемикалии од ОХИС, меѓу кои е и метил акрилат мономерот, изјави за Плусинфо Владо ...
сите 213 | | | веќе видена

Мотивиран, задоволен наставен кадар е сигурна гаранција за спроведување на отпочнатите проекти за подобрување на квалитетот на образованието во сите нивоа – ...
сите 145 | | | веќе видена

Предлог законот за јавни собири што денеска беше на дневен ред на владина седница е повлечен поради ракциите на граѓаните. Премиерот Зоран Заев одговорајќи на ...
сите 61 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Новинари и министри ќе ги решаваат проблемите во медиумите

Од:
До кого (е-маил):
Порака: