Владата го утврди Предлог-законот за дополнително усогласување на пензиите


На предлог на Министерството за труд и социјална политика, Владата денеска на седница го утврди Предлог-Законот за пензиското и инвалидското осигурување со ...
| | веќе видена | слични
10 копии
9 копии

Конфедерацијата на слободни синдикати го поздравува зголемувањето на минималната плата, но бара усогласување со платите во јавниот сектор. Според синдикатот, ...
| | веќе видена | слични

На седницата на Советот на којшто присуствуваше министерката за труд и социјална политика Мила Царовска се разговарало и за редовните усогласувања на пензиите ...
| | веќе видена | слични

Зголемувањето на пензиите што Владата го најави за идната година, може да ја поткопа долгорочната одржливост на пензискиот систем, смета Светска банка, еден од ...
| | веќе видена | слични

Идната година просечната пензија ќе достигне до 15.500 денари. Министерката за труд и социјала Мила Царовска неодамна изјави дека о д идниот месец сите пензии ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска, денеска во Битола се сретна со пензионерите, со кои разговараа за претстојното зголемување на сите ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Прилеп, 5 декември 2019 (МИА) – Со јануарската пензија, пензионерите ќе добијат покачување од 700 денари, а до јуни усогласувањата во просек ќе ги зголемат ...
| | веќе видена | слични
2 копии
повеќе

Останато

Политичките штабови работат на предизборните агенди. Сериозно е тоа дека овој случај со Законот за јазици се растега во 2 краја, но ниту еден не е пријатен за ...
сите 283 | | | веќе видена

Од друга страна, вицепремиерот Бујар Османи вели дека ќе се почитуваат препораките преку создавање на капацитети со цел имплементирањето на двојазичноста да не ...
сите 116 | | | веќе видена

Полицијата на Нов Зеланд денеска соопшти дека уште две лица починале од здобиените повреди при ерупцијата на вулканот на Белиот Остров, со што бројот на жртви ...
сите 97 | | | веќе видена

Соработката на полициите на Република Македонија и Република Словенија е на извонредно високо ниво, а во наредниот период продолжуваме во ист правец, изјави ...
сите 72 | | | веќе видена

По денешното рочиште на случајот „Рекет” од однесување на судијката и обвинителката за организиран криминал при испитувањето на сведоците и обвинетите, станува ...
сите 129 | | | веќе видена

Во пресрет на претстојните предвремени избори партиите влегоа во уште еден клинч. Овој пат тема финансирањето на претходната претседателска изборна кампања. ...
сите 123 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Владата го утврди Предлог-законот за дополнително усогласување на пензиите

Од:
До кого (е-маил):
Порака: