На денешен ден е роден Крсте Петков Мисирков, кодификаторот на македонскиот литературен јазик и правопис


На денешен ден 1874 година во Постол, Егејска Македонија е роден Крсте Петков Мисирков, кодификатор на македонскиот литературен јазик и правопис. Мисирков е ...
| | веќе видена | слични

Животот на Крсте Петков Мисирков, роден на денешен ден, не изобилува со радости. Но, неговите последни денови се посебно трагични. Откако му се слошило, бил ...
| | веќе видена | слични

Останато

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје донесе наредба за спроведување истражна постапка против едно лице бидејќи постои основано сомнение дека ...
сите 120 | | | веќе видена

Екс министерката Гордана Јанкуловска и поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков се само дел од поранешните функционери кои пред судот во Стразбур се ...
сите 385 | | | веќе видена

Од кога тоа Ново Нордиск произведува сомнителен инсулин и од кога тоа Данска е всушност Турција?Документите тоа го говорат, а Министерството за здравство и ...
сите 109 | | | веќе видена

„Портпаролот на Никола Груевски, Христијан Мицкоски денеска конечно призна дека неговата ВМРО-ДПНЕ има незаконски долг од 400.000 евра за кампањата на Гордана ...
сите 97 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

На денешен ден е роден Крсте Петков Мисирков, кодификаторот на македонскиот литературен јазик и правопис

Од:
До кого (е-маил):
Порака: