„Џевахир холдинг“ за посилен МЗТ

Македонскиот вицешампион и претставник во АБА2-лигата, екипата на МЗТ Скопје Аеродром, во новата сезона влегува значително засилена со нов спонзор, компанијата „Џевахир холдинг“. Станува збор за турска компанија која стои зад висококатниците во општина Аеродром и со која клубот потпиша едногодишен договор за соработка, со можност истиот да биде продолжен и на подолг период. На денешната промоција на спонзорството присуствуваа Златко Марин, градоначалникот на општина Аеродром, која е целосен сопственик на акционерското друштво МЗТ Скопје Аеродром, Есер Џевахир, сопственикот на „Џевахир холдинг“ и извршниот директор на клубот, Тони Грнчаров. „Голема благодарност до ‘Џевахир холдинг’ за инвестицијата во МЗТ Скопје Аеродром, со што уште еднаш покажа општествена одговорност за развојот на спортот и развојот на кошаркарскиот клуб од нашата општина“, изјави Марин. Првиот човек на „Џевахир холдинг“ исто така изрази задоволство од постигнатиот договор, со надеж дека тој ќе биде потстрек за остварување уште подобри ...
| | веќе видена | слични

КК Гостивар, денес ќе го одигра третиот контролен натпревар во подготвителниот период пред почетокот на сезоната 2018/2019, против екипата на Кожув. Со враќањето на Александар Костоски во редовите на КК Гостивар после обврските во репрезентацијата, на тренерот Србиновски ќе му бидат на располагање сите играчи за овој натпревар. Вооедно, ова ќе биде и деби за Костоски за „бело-сините“. Сезонските влезници за претстојната сезона кои се пуштени во продажба ќе може да се обезбедат за време на денешниот натпреварот. Дуелот КК Гостивар – Кожув започнува во 17 часот, во спортската сала Младост, влезот е слободен.
| | веќе видена | слични

Денеска во малата сала „Јане Сандански", екипата на МЗТ Скопје го совлада Кожув со 85:63 (29-15, 25-17, 19-16, 12-15). Најефикасен во клубот од Аеродром беше Бојиќ со 21 поен, следен од Иванов (15) и Мамузиќ (12).
| | веќе видена | слични

Кошаркарот и советник во општина Аеродром Тони Грнчаров го уловивме во еден скопски ресторан. Тоа што го забележавме се завоите на неговите рацете . Од блиски извори дознаваме, дека дента бил во болница каде имал операција, односно му било одстрането масно ткиво. Грне е брат на фудбалерот на “ Вардар“ Бобан Грнчаров. И двајцата направија големи спортски кариери, едниот во кошарката, другиот во фудбалот.
| | веќе видена | слични

Според најавите гевгелискиот клуб својот следен контролен меч ќе го има в сабота од 13:00 часот против освојувачот на Купот на Македонија, МЗТ Скопје Аеродром. „Прв контролен натпревар сезонава. Задоволни до некој степен од прикажаното. Уште се тешки од припремите два дена по завршување на кондиционите тренинзи. Следен натпревар е недела во 13:00 часот со МЗТ. Овие натпревари ги користиме да видиме како ќе се вклопат новите играчи со остатокот од екипата поради што знаеме дека грото на играчи останаа и оваа сезона. Во потрага сме на играч позиција плеј, организатор на играта, но не брзаме", изјави спортскиот директор на КК Кожув, Ѓорѓи Гетов.
| | веќе видена | слични

Без неколку играчи од репрезентацијата, но со опоравениот Симоновски, МЗТ Скопје стигна до победа во контролниот меч против екипата на Гостивар. Оттука првиот тренер на „металците", Ѓорѓи Кочов комбинираше со странските и младите сили, каде се приклучи и Андреј Маслинко, кој не влезе во оние ТОП 12 на селекторот Јорданчо Давитков за дуелот со Косово. На другата страна пак, очекувано, го немаше најновото и најголемо засилување за Гостивар, Александар Костоски, исто така поради репрезентативни обврски. МЗТ Скопје беше подобра екипа во првото полувреме, и го реши во своја корист, со девет поени предност (42:33). Таа разлика „металците" ја сочуваа и по три период од играта (58:49), за на крајот да биде уште поголема (81:68). Медфорд реализираше 24. Поени, а Вудард и Бојиќ уште 19 кај МЗТ Скопје. За Гостивар, Димчевски и Фристингер уфрлија по 14. поени, а Ренато Димитриески дополни со уште 13. Инаку, за потсетување, вие две екипи пред две недели веќе одиграа еден контролен натпревар. И тогаш славеше МЗТ Скопје, ...
| | веќе видена | слични

Останато

Овде се гледа веднаш дека затаија институциите во овој случај, мислам дека не е постапено по стандардите како што треба. Прво, каде исчезнал метил акрилатот ...
сите 235 | | | веќе видена

Еврокомесарот Јоханес Хан не сака одново да ги подгрева надежите дека е можно Европската унија наскоро да донесе одлука за почеток на пристапни преговори со ...
сите 734 | | | веќе видена

Мотивиран, задоволен наставен кадар е сигурна гаранција за спроведување на отпочнатите проекти за подобрување на квалитетот на образованието во сите нивоа – ...
сите 139 | | | веќе видена

Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ на синоќешната седница, едногласно одлучи генералниот секретар Игор Јанушев да биде шеф на Републичкиот изборен штаб на ...
сите 69 | | | веќе видена

Продолжуваме да вложуваме во човечкиот капитал во зголемување на платите и пензиите и обезбедување на повеќе пари кај граѓаните. Во Предлог Буџетот предвидени ...
сите 139 | | | веќе видена

Вчера на улицата „Ванчо Прќе“ во Штип, мотоцикл управуван од 47-годишен штипјанец, удри во паркирано патничко моторно возило со штипски регистарски ознаки, по ...
сите 192 | | | веќе видена

Нема да се создаде голема коалиција порачаа шпанските социјалисти и конзервативци, иако на парламентарните избори ниту една партија не доби доволен број ...
сите 80 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

„Џевахир холдинг“ за посилен МЗТ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: